Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy przekażą Ukrainie kołowe transportery Boxer

Kołowy bojowy wóz piechoty Boxer z systemem wieżowym RCT30.
Kołowy bojowy wóz piechoty Boxer z systemem wieżowym RCT30.
Autor. KNDS Deutschland

Ukraina otrzyma od Niemiec nieokreśloną liczbę kołowych bojowych wozów piechoty Boxer wyposażonych w bezzałogowy system wieżowy RCT30.

Informację o zamiarze przekazania pojazdów w takiej konfiguracji (określonej w wywiadzie Oleksii Makeiev dla niemieckiego dziennika BILD jako Boxer AITO/EITO) zdobył użytkownik @deaidua w serwisie X, zajmujący się od długiego czasu tematem niemieckiej pomocy dla Ukrainy. Tym samym ta odmiana będzie posiadać system wieżowy tożsamy z niemieckim gąsienicowym bojowym wozem piechoty Puma. Zwiększy to zdolność załogi do rażenia celów nisko lecących jak np. drony. Tym samym Ukraina otrzyma (niestety w nieokreślonej przyszłości) nowoczesne kołowe bojowe wozy piechoty, pozwalające na skuteczniejszą walkę z Rosjanami, niż np. dotychczas używane BTR-4 lub zdobyczne BTR-82A. Jednak ich dostawa to raczej kwestia dalsza niż bliższa. Co ciekawe, zakup Boxerów w identycznej konfiguracji zamierzają przeprowadzić same Niemcy.

Reklama

Boxer to niemiecko-holenderski kołowy transporter opancerzony 8x8 opracowany i produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego wchodzą koncerny KMW i Rheinmetall. Uzbrojenie główne w wariancie KTO stanowi granatnik automatyczny GMG kal. 40 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm umieszczony w zdalnie sterowanym module uzbrojenia lub na obrotnicy. W przypadku wariantu bojowego wozu piechoty lub bojowego wozu rozpoznawczego/kawalerii uzbrojenie główne umieszczone jest w systemie wieżowym Lance. Może je stanowić armata automatyczna 30 lub 35 mm.

YouTube cover video

Jednostka napędowa to silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710-805 KM w zależności od wersji. Pozwala on na rozpędzenie pojazdu do 103 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym do 1100 km. Z racji na swoją modułową budowę Boxer może zostać przystosowany do wariantu wozu dowodzenia, pojazdu ewakuacji medycznej czy bojowego wozu piechoty. Boxery aktualnie (w różnych odmianach) znajdują się na stanie armii takich krajów jak Niemcy, Holandia, Litwa i Australia, zaś w przyszłości do ich grona dołączy m.in. Algieria czy Wielka Brytania.

Czytaj też

KTO Boxer z systemem wieżowym Lance.
KTO Boxer z systemem wieżowym Lance.
Autor. Defence Australia/X
Reklama

Komentarze (7)

  1. Adr

    Mistrzowie obietnic

    1. mick8791

      Póki co to Ty jesteś mistrzem pisania bzdur! Co by o Niemcach nie mówić to co oficjalnie obiecają to dostarczają. I jest to wartościowy sprzęt. Ok, czasami trzeba na to poczekać, bo np Iris-T są produkowane od podstaw ale finalnie trafiają na Ukrainę!

  2. Jkseweryn

    My natomiast przy budowie nowego KTO współpracować będziemy z daleką Koreą pewnie będzie taniej i wrazie czego łatwiej o części zamienne.

    1. Davien3

      Taak łatwiej o cześci zamienne z drugiego końca świata niz z zza miedzy?:)) Niezły zarcik:)

    2. Bulba1

      Właściwie to chyba każdy kto choć trochę interesuje się tym zagadnieniem wie jak łatwo i szybko dostępme sa części do Leopardów. Podejrzewam że części z Korei dotrą szybciej niż zza miedzy za którą tych części zwykle nie ma. Poza tym każdy kto ma olej w głowie zdaje sobie sprawę z tego że Koreańczycy szukają kraju który również im może w razie zaognienia konfliktu na półwyspie zapewnić dostawy części. Tylko potrzeba polityka z głową żeby to wykorzystać....

    3. mick8791

      A kto Ci powiedział, że będziemy w tym zakresie współpracować z Koreą? Mamy własne i to całkiem niemałe doświadczenia z tego typu sprzętem.

  3. LMed

    Ciekawe czy na podobnej zasadzie (wsparcie, testowanie, marketing) na Ukrainę mógłby trafić Borsuk? Jak uważacie koledzy?

    1. xdx

      Musiało by być wpierw zainteresowanie przemysłu no i całkiem nowy prototyp systemu wprowadzać do walki ? Trochę bez sensu, co innego amunicja tu można by coś wysłać i pewnie co niektórzy wysyłają. W przypadku nowego BMP masz problem jak coś nie zadziała, obciążasz tylko logistykę ukraińską no i potrzebujesz techników na miejscu co będą usuwać usterki i oceniać istniejącące problemy , pewnie za wcześnie aby borsuka wysyłać. Co innego jakby już był w użyciu i potrzebował by ewentualnie tylko usprawnień .

    2. LMed

      Borsuk przeszedł badania kwalifikacyjne pozytywnie (słyszałem), ruszyła produkcja przedseryjna (słyszałem), czas rzeczywistej próby teoretycznie zbliża się. Obsługa techniczna to oczywiście problem jakiś, ale inni dają radę....

    3. mick8791

      @xdx po pierwsze Borsuk przeszedł z wynikiem pozytywnym długą i wyczerpującą kampanię testową (testy zakładowe, a później testy państwowe) więc to nie jest tak, że nie jest pojazdem niesprawdzonym. Testy trwały bardzo długo i w ich trakcie były wprowadzanie poprawki konstrukcyjne. Zainteresowanie przemysłu nie ma tu nic do rzeczy, bo właścicielem projektu jest państwo. Żadnej logistyki nie obciazasz, bo i tak zdecydowana większość sprzętu dostarczanego przez Zachód jest naprawiana i serwisowana poza granicami Ukrainy - Litwa, polska, Czech, Słowacja, Rumunia, Niemcy, USA...

  4. RAF

    Niewiadomo kiedy, niewiadomo ile, a informacje przedstawil zwykly uzytkownik X/twittera... Co to za informacja i na ile wiarygodna moze to byc wiadomosc? Podobne rewelacje kazdy moze sobie napisac.

  5. radziomb

    Na jakiej podstawie autor uważa że dostawa ma być mocno odległa? Trzeba je wyprodukować? No raczej nie. Czy po prostu przeszkolić Ukrainców? W wywiadach Ukraińcy mówili że na AMC 10 RC szkolili się 1 miesiąc . A nikt nie posądza Francuzów o spieszenie się..

  6. OptySceptyk

    Ciekawie jest obserwować, jak ewoluuje uzbrojenie obu armii. Ruscy wysyłają na front T55 a ich uzbrojenie jest coraz starsze. Ukraińskie uzbrojenie jest coraz nowocześniejsze. Czekam na T34 ściągane z ruskich pomników.

  7. LMed

    Ciekawe czy na podobnej zasadzie (wsparcie, testowanie, marketing) na Ukrainę mógłby trafić Borsuk? Jak uważacie koledzy?

Reklama