Reklama

Siły zbrojne

„Weteran misji jest kimś świętym”. Podpisano istotne porozumienie

10 czerwca 2024 Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Muzeum Powstania Warszawskiego podpisały porozumienie o współpracy.
10 czerwca 2024 Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Muzeum Powstania Warszawskiego podpisały porozumienie o współpracy.
Autor. Michał Górski/Defence24

Centrum Weterana i Muzeum Powstania Warszawskiego nawiązują oficjalną współpracę. „Chcemy, żeby szacunek do weteranów był częścią naszego życia społecznego” – powiedział podczas podpisania umowy dyrektor muzeum, Jan Ołdakowski.

W poniedziałek 10 czerwca doszło do zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa a Muzeum Powstania Warszawskiego. Dokument został podpisany przez dyrektor ppłk dr Katarzynę Rzadkowską oraz dyrektora Jana Ołdakowskiego, który opowiedział o tym, jak zrodził się opisywany tu pomysł.

Reklama

Zacieśnianie współpracy

„Współpraca z weteranami polskich działań zbrojnych poza granicami kraju zaczęła się już kilkanaście lat temu, kiedy z jednostką GROM przygotowywaliśmy wystawę o spadkobiercach Cichociemnych. Zauważyliśmy wtedy, że na tę wystawę przyszło dużo weteranów z rodzinami i dotarło do nas, że jest mało działań kulturalnych i edukacyjnych, na które zapraszani są weterani” - mówił Jan Ołdakowski.

„Mam nadzieję, że Muzeum Powstania Warszawskiego będzie jedną z takich instytucji, do których weterani będą mogli przychodzić z rodzinami, aby odwiedzać nasze wystawy, a my będziemy zapraszać ich również na uroczystości o charakterze oficjalnym” – dodał, informując, że pierwsi zaproszeni weterani będą mogli wziąć udział w uroczystościach państwowych związanych z nadchodzącą 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Czytaj też

„Zależy nam na tym, żeby weterani stali się naturalną częścią każdej ważnej uroczystości. Chcemy też dać przykład innym placówkom, że Rzeczpospolita o nich pamięta, że ci którzy opowiadają o Powstaniu Warszawskim pamiętają też o innych bohaterach – tych, którzy są następni w kolejce do tego społecznego szacunku” – kontynuował.

Reklama

Stawiać na edukację

Jakie cele stawiają przed sobą sygnatariusze tego porozumienia? Zacieśnianie dotychczasowej współpracy, wspieranie patriotycznego wychowania młodzieży , popularyzowanie wiedzy na temat misji i operacji wojskowych prowadzonych poza granicami RP to tylko kilka przykładów wymienionych podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami. Jak wspomniała dyrektor Centrum, ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, wspólne działania obu instytucji w określonych obszarach mają mieć też charakter edukacyjny, podkreślający wagę szacunku do mundury oraz żołnierzy i funkcjonariuszy.

Czytaj też

„Zależy nam na tym, żeby Muzeum Powstania Warszawskiego było placówką, w której weterani dostana należną im porcję szacunku i społecznego uwielbienia. Jest to coś, czego zazdrościmy na co dzień Amerykanom – weteran misji jest tam dla nich kimś świętym (…)” – dodał Jan Ołdakowski.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. user_1066515

    Szczyt hipokryzji,, szacunek dla weteranów w naszym kraju to fikcja. Sam jestem weteranem i od zakończenia służby nigdy dowództwo JW k której służyłem i z nią jeździłem na misję nie zaprosiło mnie na obchody dnia weterana. Zaprasza się przebierańców i polityków , na tym polega święto a żołnierzy weteranów którzy niejednokrotnie stracili zdrowie na misjach i musieli odejść ze służby się kolokwialnie ma w d...e. Tak wygląda prawda

  2. Dawid83

    A ci z Nanghar Khel i z Dubicz Cerkiewnych, to co z nimi? Oni po prostu mieli pecha i z tego powodu nie są święci tylko przeklęci, czy jak to jest, bo już się gubię w tym wszystkim?

  3. szczebelek

    Niektóre media używają "szacunku" w sposób przedmiotowy wobec żołnierzy i to jest problem.

  4. WSK74PL

    Zapraszanie weteranów, to na pewno forma należnego uhonorowania i często mentalne wsparcie. Zostawmy tylko "świętość" i inne górnolotne określenia, wystarczy że Skarb Państwa przestanie walczyć z poszkodowanymi o każdą złotówkę.....

Reklama