Polityka obronna

Obchody Dnia Weterana w Polsce i za granicą

żołnierze IX zmiany PKW IRINI
żołnierze IX zmiany PKW IRINI
Autor. wojsko-polskie.pl/DGRSZ

Z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które ma miejsce 29 maja, Wojsko Polskie organizuje obchody tego święta zarówno w Polsce, jak i w różnych polskich kontyngentach wojskowych za granicą.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem narodowym. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Warto podkreślić, że jest ono obchodzone tego samego dnia, co Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Centralne obchody krajowe odbywają się w Lublinie. Podczas uroczystości przy Placu Zamkowym odbędzie się m.in. msza święta i uroczysty apel z udziałem weteranów, po którym odwiedzający Błonia Lubelskie będą mogli obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego i spróbować wojskowej grochówki.

Również Polskie Kontyngenty Wojskowe za granicą kraju oddają cześć walczącym o naszą wolność. Między innymi żołnierze IX zmiany PKW IRINI uczestniczyli w uroczystej zbiórce, która rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej.

Po odśpiewaniu hymnu wyznaczony żołnierz odczytał informację dotyczącą ustanowienia 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Następnie delegacja żołnierzy udała się na cmentarze, na których spoczywają polscy żołnierze, aby uczcić pamięć o nich.

Czytaj też

Od 1953 roku Polska wzięła udział w blisko 100 zagranicznych misjach i operacjach wojskowych, w których uczestniczyło łącznie około 120 tysięcy polskich żołnierzy. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy odnieśli uszczerbek na zdrowiu, a jeszcze inni nie wrócili, oddając swoje życie w służbie Ojczyzny.

Każdy polski żołnierz, który pełnił trudną i niebezpieczną służbę w kontyngentach wojskowych, zasługuje na szacunek, wsparcie i pamięć.

Informacja ze strony Wojska Polskiego

Komentarze (1)

  1. farfozel

    Elegancko .