Siły zbrojne

Węgierskie Gripeny z europejskimi rakietami

Fot. NATO

Szwedzka Administracja Materiałów Obronnych (FMV - (Försvarets Materielverk) zakończyła negocjacje z węgierskim rządem w kwestii modernizacji floty samolotów Saab JAS39C/D Gripen do wersji o zwiększonych możliwościach bojowych. Myśliwce będą mogły m. in. pociski powietrze-powietrze MBDA Meteor i Diehl Defence Iris-T oraz bomby kierowane laserowo.

Negocjacje dotyczyły podniesienia węgierskich Gripenów do standardu MS20 Block 2. Obejmuje on m. in. ulepszenie radaru do PS-05/A Mk 4, co oznacza, że znacznie wzrasta zasięg śledzenia celów powietrze-powietrze, a także wydajność. Poprawia to zdolność wykrywania małych celów powietrznych, zapewnia lepsze tłumienie zakłóceń i daje potencjał do dalszego podnoszenia skuteczności w trybie powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. Maszyny otrzymają też łącza Link 16 (NATO Data Link) i komunikację głosową podniesioną do najnowszego standardu bezpiecznej komunikacji NATO. System IFF będzie obsługiwał najnowszy Mode 5 stosowany w siłach Sojuszu.

Czytaj też

Najbardziej spektakularne są zmiany w zakresie uzbrojenia, które zostanie wzbogacone o najnowsze typy pocisków powietrze-powietrze. Są to rakiety krótkiego zasięgu IRIS-T naprowadzane na podczerwień, oraz posiadające aktywny system naprowadzania radarowego pociski Meteor. W zakresie zwalczania celów naziemnych w uzbrojeniu węgierskich Gripenów pojawią się naprowadzane laserowo bomby GBU-49. Jest to znaczne zwiększenie możliwości bojowych, szczególnie jeśli chodzi o pociski IRIS-T, które w węgierskim arsenale zastąpią obecnie AIM-9 Sidewinder.

Węgry pozyskały Gripeny w 2006 roku, leasingując je podobnie jak Czechy na dziesięć lat. Następnie w 2012 roku umowa została przedłużona do marca 2026 roku, a obecny dokument dotyczący modernizacji jest jej uzupełnieniem.

Komentarze