Reklama

Siły zbrojne

Saab z kontraktem na obsługę Gripenów

Fot. Saab
Fot. Saab

Koncern Saab podpisał kolejną umowę na obsługę techniczną i wsparcie eksploatacji samolotów JAS39 Gripen należących do sił powietrznych Szwecji. Jej wartość to 687 mln szwedzkich koron (czyli ok. 293 mln zł).

Podpisana, przez koncern Saab i szwedzki zarząd sprzętu wojskowego (Försvarets materielverk - FMV), umowa jest kontynuacją podpisanego w maju 2017 roku podobnego kontraktu na świadczenie usług wsparcia i konserwacji samolotów JAS-39 Gripen. Według nowej umowy pomoc logistyczna i techniczna ma być prowadzona od 1 lipca 2020 roku do 31 marca 2021 roku.

Objęte tą umową są w głównej mierze dostawy dokumentacji technicznej, sprzętu naziemnego, konserwacja części, naprawy samolotów oraz inne usługi. Prace zostaną wykonane w zakładach Saab w Linköping, Arboga, Järfälla, Gothenburg i Östersund.

Obecnie lotnictwo wojskowe szwedzkie eksploatuje 94 myśliwce Gripen - 71 jednomiejscowej wersji C i 23 wersji D. Obecnie trwa realizacja zamówienia przebudowy 60 z nich do potężniejszych jeśli chodzi o zasięg i możliwości przenoszenia uzbrojenia wersji E i F. Zamówienie na modernizację kolejnych 10 samolotów jest zapowiadane.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Wariat

  A co WZL KONTRAKTUJE?

  1. R

   Wytop sloniny.

  2. Polarny Miś

   Herkulesa podkłady pod siedzenie

  3. w

   raczej wazeliny

Reklama