Siły zbrojne

W Kaliningradzie powstaje dywizja lotnictwa [WIDEO]

Fot. Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0
Fot. Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0

Znajdująca się w Obwodzie Kaliningradzkim 72. Baza Lotnictwa Morskiego Floty Bałtyckiej ma zostać przekształcona w 132. Dywizję Lotnictwa Mieszanego. Do nowej formacji mają wejść oprócz istniejących już jednostek m.in. dwa pułki lotnicze utworzone pod historycznymi nazwami na początku 2019 roku oraz planowany, nowy pułk śmigłowcowy. Jest to elementem szerszego procesu wzmacniania rosyjskiej eksklawy nad Bałtykiem.

Agencja TASS, powołując się na źródła w Obwodzie Kaliningradzkim, poinformowała o planowanym utworzeniu nowego lotniczego związku taktycznego w oparciu o modernizowaną obecnie 72. Bazę Lotnictwa Morskiego w Czerniachowsku. Pod nową nazwą 132. Mieszanej Dywizji Lotnictwa Floty Bałtyckiej połączone zostaną dotychczasowe siły bazy oraz kilka jednostek, de facto stacjonujących w niej obecnie. Baza dysponowała dotychczas eskadrą myśliwców Su-27 oraz rozpoznawczymi Su-24MR i eskadrą samolotów bombowych Su-24M, które obecnie są sukcesywnie zastępowane przez wielozadaniowe samoloty Su-30SM.

Do powstającej dywizji lotniczej mają zostać również włączone dwie jednostki powołane pod historycznymi nazwami na przełomie 2018 i 2019 roku: 4. Samodzielny Gwardyjski Morski Pułk Szturmowy, który również przezbrajany jest z Su-24M na Su-30SM oraz 689. Samodzielny Gwardyjski Pułk Myśliwski dysponujący myśliwcami Su-27, które jednak po 2020 roku mają zastąpić maszyny Su-35S.

Oprócz wymienionych jednostek w skład 132. Mieszanej Dywizji Lotniczej ma wejść również, jak donosi agencja TASS, „nowo sformowany pułk lotnictwa armijnego”, czyli prawdopodobnie jednostka śmigłowców bojowych wspierających oddziały piechoty morskiej Floty Bałtyckiej. Bardzo prawdopodobne jest, że „nowy pułk lotnictwa” powstanie po prostu poprzez przekształcenie stacjonującej w Kaliningradzie 125. Samodzielnej Eskadry Śmigłowcowej Lotnictwa Morskiego Floty Bałtyckiej. Jednostka jest uzbrojona w śmigłowce wielozadaniowe Mi-8T/MT/TW/PS i jako jedyna w całej rosyjskiej flocie, w szturmowe maszyny Mi-24WP. Obecnie eskadra realizuje zadania na rzecz jednostek piechoty morskiej.

image
Fot. mil.ru 

Za scenariuszem rozbudowy w pułk przemawia to, że 125. Samodzielna Eskadra kontynuuje tradycję 288. Samodzielnego Pułku Śmigłowcowego, którego załogi brały udział m. in. w działaniach bojowych na terenie Afganistanu, a w 1986 roku jego 11 osobowy kontyngent oddelegowano do likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Jednostka posiada bogatą tradycję i mimo tego, że po rozpadzie ZSRR została zredukowana do eskadry, to nadal posługuje się godłem 288. Pułku. Zmiana byłaby prawdopodobnie w początkowej fazie jedynie organizacyjna, natomiast w perspektywie oznacza zasilenie nowym personelem i sprzętem, zapewne nowocześniejszym niż obecnie eksploatowany.

Chociaż w informacjach o sformowaniu dywizji lotniczej nie pojawiają się żadne uzasadnienia, to wraz z rozbudową infrastruktury i sił lądowych w Obwodzie Kaliningradzkim tworzy spójną całość. Podobnie jak w przypadku Krymu na południu, eksklawa kaliningradzka na stanowić silnie umocniony i uzbrojony przyczółek dla potencjalnych działań przeciw NATO.

Oficjalnym powodem ponownego sformowania, na przełomie lat 2018/2019, 689. Pułku Myśliwskiego i 4. Pułku Szturmowego (rozwiązanych w 2010 roku) była potrzeba zrównoważenia rosnącej obecności lotnictwa NATO. Chodzi de facto o wzmocnione w 2014 roku misji Baltic Air Policing.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.