Siły zbrojne
USA: Zgoda na sprzedaż australijskich Hornetów Kanadzie
Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził projekt sprzedaży przez Australię nawet 25 myśliwców F/A-18 Hornet wersji A i B do Kanady. Siły powietrzne Kanady pragną wcielić 18 maszyn do służby, pozostałe płatowce mają posłużyć do celów szkoleniowych oraz do pozyskania części zamiennych. Obecnie kraj ten eksploatuje 85 samolotów tego typu.
Prowadzone są negocjacje pomiędzy krajami, zakup używanych F/A-18 Hornet ma służyć wypełnieniu luki w możliwościach kanadyjskiego lotnictwa. Samoloty mogą dotrzeć do nowego użytkownika w 2019. Koszt pozyskania myśliwców nie jest znany, wiadomo jednak, że Ottawa zarezerwowała na projekt sumę 500 milionów dolarów kanadyjskich.
Czytaj też: Kanada: pierwsze ex-australijskie F/A-18 już w 2019 roku
Pierwotnie rozważano zakup nowych samolotów F/A-18E/F Super Hornet (a także, wzorem Australii ich wersji walki radioelektronicznej EA-18G Growler) od producenta, czyli firmy Boeing. Proces ten zahamowało wniesienie przez Amerykanów z Boeinga skargi prawnej, oskarżającej kanadyjską firmę Bombardier (konkurenta Boeinga) o stosowanie cen dumpingowych dla samolotów sprzedawanych na rynku USA. Miało do tego dochodzić dzięki wykorzystywaniu funduszy uzyskanych od rządu Kanady.
Czytaj też: "Wojna samolotowa" USA i Kanady
Australia dysponuje obecnie 55 jednomiejscowymi F/A-18A oraz 16 dwumiejscowymi F/A-18B. Hornety są wycofywane w związku z wprowadzaniem do służby samolotów F-35A. We wrześniu 2018 nastąpiło oficjalne odebranie dziewiątego egzemplarza F-35A przez ten kraj (z 72 zamówionych). Będzie to pierwszy egzemplarz, który trafił do dywizjonu nr 3, przezbrajanego w nowy typ samolotu. Dotychczas odebrane 8 samolotów stacjonuje w Bazie Lotniczej Luke w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzone jest szkolenie australijskich pilotów.
Roshedo
A Polska nie mogłaby przestać się wygłupiać i odkupić tych F/A-18 razem z z Adelajdami? Wzrost możlwości operacyjnych WP byłby naprawdę skokowy...