Reklama

Siły zbrojne

USA sprzeda sojusznikom w Azji Scan Eagle

USA dostarczy swoim sojusznikom w rejonie zachodniego Pacyfiku drony Scan Eagle / Fot. US Navy
USA dostarczy swoim sojusznikom w rejonie zachodniego Pacyfiku drony Scan Eagle / Fot. US Navy

Pentagon zamierza sprzedać czterem krajom położonym nad Morzem Południowochińskim, z którymi łączy go współpraca wojskowa, 34 bezzałogowe aparaty latające ScanEagle.

"Koniec chodzenia na palcach" - powiedział Patrick Shanahan. P.o. ministra obrony USA miał to wypowiedzieć w Singapurze, gdzie uczestniczył w konferencji Shangri-La Dialogue poświęconej kwestiom bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku.

Chociaż szef resortu obrony USA nie wymienił z nazwy Chin, komentatorzy uważają, że jego wypowiedź jest zwiastunem bardziej zdecydowanej reakcji na zaborczość Chin i ich agresywną politykę wobec innych państw położonych na Morzem Południowochińskim. Relacje handlowe między USA i Chinami stały się ostatnio szczególnie napięte w związku z fiaskiem rozmów handlowych - oba państwa wprowadziły wzajemne cła na swoje towary, ale napięcia przejawiają się nie tylko na płaszczyźnie handlowej, ale i w wymiarze wojskowym.

USA nie będą już ignorować poczynań Chin w Azji, której stabilność jest zagrożona – oświadczył w sobotę w Singapurze p.o. szefa Pentagonu Patrick Shanahan. Przedstawiciel armii Chin Wei Fenghe skrytykował z kolei działania USA w sprawie Tajwanu i Morza Południowochińskiego.

image
BSP typu Scan Eagle podczas startu - fot. US Navy

Przypomnijmy, że Scan Eagle to lekki bezpilotowy statek powietrzny  przeznaczony do realizacji długotrwałych zadań rozpoznawczo-patrolowych. Jest on zdolny do pozostawania w powietrzu przez 20 godzin, poruszając się z prędkością patrolową 90 km/h. Jego napęd stanowi silnik tłokowy, a start następuje z pneumatycznej wyrzutni. Maksymalny pułap jaki może osiągnąć to ok. 6000 m (19 500 stóp). Maksymalna masa startowa najnowszej wersji tego BSP wynosi ok. 36 kg. Zastosowana głowica elektrooptyczna zapewnia możliwość obserwacji w paśmie widzialnym jak i w "średniej" podczerwieni (3–8 µm). Użytkują go siły zbrojne ponad 25 państw (w tym m.in. Wojska Specjalne RP). Boeing, który jest producentem maszyny, dostarczy 12 egzemplarzy maszyny do Malezji, po 8 egz. do Indonezji i na Filipiny oraz 6 do Wietnamu. Łączna wartość kontraktu to blisko 48 mln USD.

PAP/Defence24

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. dyndas

    A teraz pytanie : kto ma lepiej zinfiltrowane armie tych państw ? USA czy Chiny ?

    1. xawer

      I co z tego wynika? To samo można twierdzić o WP i Rosji. I co?

Reklama