Siły zbrojne

USA: przeciwpancerna rakieta przyszłości gotowa do produkcji

Odpalenie JAGM ze śmigłowca Apache. Fot. Tad Browning, U.S. Army Operational Test Command Public Affairs
Odpalenie JAGM ze śmigłowca Apache. Fot. Tad Browning, U.S. Army Operational Test Command Public Affairs

Koncern Lockheed Martin poinformował, że władze USA wydały decyzję pozwalającą na rozpoczęcie produkcji seryjnej nowej generacji przeciwpancernego pocisku kierowanego typu JAGM.

Decyzja Milestone C, pozwalająca na przejście systemu z fazy badawczo-rozwojowej do produkcyjnej została wydana przez Defense Acquisition Board. Dzięki temu będzie można rozpocząć produkcję małoseryjną (LRIP) pocisków typu JAGM.

JAGM (Joint Air-To-Ground Missile), to pocisk przeciwpancerny nowej generacji, mający uzupełnić i w perspektywie zastąpić popularne rakiety Hellfire, używane na amerykańskich śmigłowcach bojowych Apache US Army i Viper US Marine Corps, maszynach Sea Hawk US Navy, a także np. na bezzałogowcach Reaper i Gray Eagle. JAGM w wersji dopuszczonej obecnie do produkcji posiada dwusystemową głowicę naprowadzającą, złożoną z radaru milimetrowego i układu kierowania laserowego.

Przedstawiciele Lockheed Martin podkreślają, że takie rozwiązanie zapewni zdolności precyzyjnego rażenia przeciwko stacjonarnym i ruchomym celom naziemnym oraz morskim, również w trudnych warunkach. Pociski JAGM mają w założeniu być kompatybilne z platformami lotniczymi, używanymi wcześniej do odpalania Hellfire. Na początku roku testowano je na śmigłowcach Apache i Viper.

Program połączonego pocisku przeciwpancernego realizowany jest jednak etapowo. Na razie do produkcji wchodzi pierwsza odmiana, tzw. Increment One, wykorzystująca elementy pocisku Hellfire Romeo wraz z dwusystemowym układem naprowadzania. W drugiej fazie planuje się zwiększenie zasięgu i modyfikację systemu kierowania, a w trzeciej uzyskanie docelowej zdolności. Oznacza to dodanie trzeciego systemu naprowadzania (prawdopodobnie termowizyjnego), a także dalsze zwiększenie zasięgu i zwiększenie zakresu integracji ze statkami powietrznymi.

Rakiety JAGM – obok pocisków Hellfire, które mogą zostać dostarczone w krótkim terminie – są oferowane Siłom Zbrojnym RP przez koncern Lockheed Martin. Te ostatnie już dziś mogą stanowić uzbrojenie platform morskich (np. okrętów LCS), jak i pojazdów lądowych. Wojska lądowe USA wstępnie planują użycie rakiet Hellfire także na wprowadzanych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej transporterach Stryker. W dłuższej perspektywie być może również JAGM, które choć z założenia powstają jako pociski powietrze-ziemia, będą najprawdopodobniej dostosowane również do odpalania z platform naziemnych i nawodnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.