Reklama

Siły zbrojne

US Navy testuje system przeciwlotniczy. Zestrzelone cele niewidoczne dla radarów nosiciela

Odpalenie pocisków SM-6 z niszczyciela USS Dewey (DDG 105). Fot. US Navy.
Odpalenie pocisków SM-6 z niszczyciela USS Dewey (DDG 105). Fot. US Navy.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła strzelania próbne pociskami Standard SM-6, naprowadzanymi na podstawie danych radiolokacyjnych o celu ze źródła zewnętrznego.

Według komunikatu koncernu Raytheon, zakres testu obejmował odpalenie dwóch rakiet Standard SM-6 do naddźwiękowego celu GQM-163A oraz poddźwiękowego BQM-74E. Obydwa obiekty poruszały się na niewielkiej wysokości i nie były w momencie wystrzelenia pocisków SM-6 widoczne dla systemów radiolokacyjnych krążownika USS Chancellorsville (CG 62), z którego odpalono rakiety tego typu.

Dane o celach przekazane zostały przez niszczyciel USS Sampson (DDG 102), również wyposażony w system Aegis. Obydwa obiekty powietrzne zostały pomyślnie przechwycone przez pociski Standard SM-6. Według przedstawicieli Raytheon przekazanie informacji ze źródła zewnętrznego pozwala na rozszerzenie zdolności rakiet Standard SM-6 w zakresie rażenia celów znajdujących się poza horyzontem radiolokacyjnym.

Pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Standard SM-6 są wykorzystywane operacyjnie od grudnia 2013 roku i są przeznaczone przede wszystkim do rażenia celów aerodynamicznych, jak bezzałogowe środki latające, rakiety manewrujące, samoloty i śmigłowce. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do rażenia obiektów powietrznych znajdujących się poza horyzontem radiolokacyjnym. Docelowo będą one również mieć możliwość zestrzeliwania rakiet balistycznych w ostatniej, terminalnej fazie lotu. Do chwili obecnej Raytheon dostarczył US Navy więcej niż 130 pocisków SM-6.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. jw.

    GQM-163 to pocisk napędzany silnikiem strumieniowych rozwijającym prędkość 4 Macha na dużych wysokościach.

  2. w

    Ciekaw jestem jak poradzi z celami Ma=3?

  3. Czytelnik

    Ale wystarczy, by chińscy lub ruscy hakerzy zakłócili system łączności lub zawirusowali pliki danych w "chmurze cyfrowej" by te okręty stały się "głuche" i "ślepe".

    1. oskarm

      A jakąto "chmurę cyfrową" wykorzystują te okręty?

    2. Głuptasek

      albo co gorsza... ruski szpion wyłączy prąd na statku

  4. Pytajnik

    Ciekawe czy Sm-6 ma równie dobrą skuteczność przy zew. naprowadzaniu ale nie przez Aegisa?

    1. ja

      Czy ma to znaczenie biorąc pod uwagę, że nasycenie AEGISem w USN jest tak duże, że nie ma w zasadzie SAG bez okrętu z tym systemem?