Siły zbrojne

US Army w Polsce. Nowe jednostki

Fot. Staff Sgt. Brian Ragin/U.S. Army
Fot. Staff Sgt. Brian Ragin/U.S. Army

Jak informuje Departament Armii USA w oficjalnych komunikatach, w wiosennej rotacji pododdziałów U.S. Army w ramach zwiększonej obecności sojuszniczej, do Europy ma trafić nowy pancerny brygadowy zespół bojowy (ABCT) i nowe dowództwo dywizji.

Wspominane jednostki to 2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Spartans" 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne" oraz dowództwo i batalion dowodzenia "Maverick" 1 Dywizji Kawalerii "First Team". Zastąpią one odpowiednio 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową 1 Dywizji Kawalerii "First Team" oraz dowództwo i batalion dowodzenia 1 Dywizji Piechoty "Wielka Czerwona Jedynka". Pierwsza ze wspomnianych jednostek znajduje się już w Polsce, gdzie przybyła w ramach planowanych ćwiczeń "Defender-Europe 20", których zakres został jednak mocno ograniczony ze względu na pandemię koronawirusa i odbyła już ćwiczenia poligonowe.

2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Spartans" jest częścią struktury 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne", która na co dzień stacjonuje w bazie w Fort Steward w stanie Georgia w USA. Grupa ma typową strukturę typu ABCT i składa się z trzech batalionów pancerno-zmechanizowanych, kompanii rozpoznawczej oraz batalionu artylerii polowej, batalionu saperów i batalionu wsparcia. Jej podstawowym uzbrojeniem są czołgi podstawowe M1A2B Abrams (ok. 85), bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley (ok. 130-140 wraz z wozami rozpoznawczymi) oraz haubice samobieżne M109A7 Paladin (ok. 18).

Dowództwo i batalion dowodzenia "Maverick" są częścią struktury 1 Dywizji Kawalerii "First Team", która na co dzień stacjonuje w bazie w Fort Hood w stanie Teksas w USA. Dowództwo składa się z kompanii wsparcia dowodzenia,  kompanii wywiadowczej, oddziału kawalerii konnej i zespołu orkiestry dywizyjnej. Jednostka ta przejmie ciężar dowodzenia innymi pododdziałami U.S. Army na szczeblu dywizyjnym.

Planowe rotacje brygad pancernych i lotnictwa bojowego US Army do Europy odbywają się od 2017 roku. Obecność tych jednostek ma wesprzeć zdolność wojsk USA do szybkiego reagowania na zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Podpisane przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę porozumienie przewiduje budowę infrastruktury, pozwalającej na "utrwalenie" obecności rotacyjnych brygad w Polsce. Jednostki pancerne są od początku dowodzone z Żagania, ale na razie mogą osiągać pewien poziom gotowości jedynie w niemieckim kompleksie Grafenwöhr-Hohenfels. Rozbudowa Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim ma umożliwić certyfikację brygad również w Polsce.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.