Siły zbrojne

Dowódca wysuniętego dowództwa dywizyjnego US Army w Polsce awansowany

Fot. U.S. Army National Guard, Spc. Cody Wolfgang Kellum
Fot. U.S. Army National Guard, Spc. Cody Wolfgang Kellum

W Poznaniu, w trakcie trwania specjalnej telekonferencji, swoją nominację na generała brygady otrzymał gen. Thomas O'Connor z 1 Dywizji Piechoty (1st Infantry Division) US Army. Trzeba podkreślić, że jest on pierwszym amerykańskim wojskowym, który w trakcie swojej służby w Polsce otrzymuje awans generalski.

Do wydarzenia doszło 24 kwietnia w Poznaniu, gdzie stacjonuje na co dzień, brig. gen. Thomas O'Connor. Dowodzi on wysuniętym dowództwem dywizyjnym US Army w Polsce. W związku z panującymi ograniczeniami w przemieszczaniu się po kontynencie, wynikającymi z pandemii koronawirusa, całej ceremonii przewodniczyć miał wirtualnie lt. gen. Christopher G. Cavoli, dowódca U.S. Army Europe, który w tym czasie przebywał w koszarach US Army zlokalizowanych w niemieckim Wiesbaden.

W uroczystości, również wirtualnie, uczestniczył również gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Przekazał on ze strony polskiej gratulacje dla gen. Thomas O'Connora w związku z uzyskaniem przez niego awansu oraz życzył dalszej owocnej służby w Polsce.

Fizycznie, w samej ceremonii w Poznaniu, uczestniczyło tylko kilku wybranych żołnierzy amerykańskich. Jednakże, jak podkreślili przedstawiciele US Army, za pomocą popularnych kanałów na mediach społecznościowych śledziło ją nawet do 32 tys. osób. Na samym tylko Facebooku wydarzenie miało zgromadzić maksymalnie 14 tys. oglądających.

image
Fot. U.S. Army National Guard, Spc. Cody Wolfgang Kellum

Generał Thomas O'Connor pochodzi z Massapequa Park w stanie Nowy Jork. W 1994 r. ukończył akademię wojskową United States Military Academy, a w swej wieloletniej służbie awansował od dowódcy plutonu do obecnego stanowiska w Polsce. Ma za sobą doświadczenia bojowe wynikające z partycypowania w działaniach podjętych w ramach operacji Iracka Wolność (2005-2006) oraz Enduring Freedom (2007-2008 i 2012-2013). Zdobywał również wiedzę nie tylko na United States Military Academy, ale również w ramach studiów na U.S. Naval War College oraz National Defense University’s Eisenhower School.

Jego służba obejmowała przydziały do takich jednostek jak: 3rd Armored Cavalry Regiment (Fort Carson); 1st Battalion, 25th Aviation Regiment (Fort Hood), 25th Aviation Brigade (Wheeler Army Airfield); 3rd Squadron, 4th Cavalry Regiment (Schofield Barracks); 2nd Squadron, 17th Cavalry Regiment (Fort Campbell), 101st Combat Aviation Brigade (Fort Campbell), 2nd Squadron, 6th Cavalry Regiment, 25th Combat Aviation Brigade (Wheeler Army Airfield); Combat Aviation Brigade, 1st Armored Division (Ft Bliss). Służył również w Fort Riley, jako zastępca dowódcy Centrum Doskonałości Lotnictwa US Army.

W kontekście obecnego awansu gen. Thomasa O'Connora trzeba przypomnieć, że w dokumencie z 23 września 2019 r., podpisanym przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, znalazły się szczegółowe ustalenia związane z deklaracją o współpracy obronnej z 12 czerwca 2019 r. Zapisano w nim, również, że to właśnie w Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia sił lądowych armii amerykańskiej.

Zadaniem tego dowództwa jest koordynacja działań sił Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, w ramach operacji Atlantic Resolve. Dowództwo funkcjonujące w Poznaniu zapewnia zdolności w zakresie dowodzenia i planowania zaangażowania sił amerykańskich  przebywających na terenie krajów wschodniej flanki NATO w ramach trwałej obecności rotacyjnej lub ćwiczeń, także tych z udziałem Wojska Polskiego i innych zaprzyjaźnionych armii. Poznańskie dowództwo powstało na podstawie funkcjonującego już wcześniej od 2017 roku w tym mieście dowództwa szczebla dywizyjnego Mission Command Element MCE. Obecnie, będzie ono miało pełne zdolności charakterystyczne dla dowództwa każdej dywizji US Army, jest też najwyższym dowództwem taktycznym wojsk lądowych USA w Europie. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.