Reklama

Siły zbrojne

UOKiK zgodził się na konsolidację 17 spółek przez Polską Grupę Zbrojeniową

Fot. J. Sabak/D24
Fot. J. Sabak/D24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Polską Grupę Zbrojeniową kontroli nad 17 spółkami. W ten sposób została otwarta droga do konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. 

Utworzenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej i skupienie wokół niej spółek z sektora obronnego wynika ze Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, która została przyjęta uchwałą Rady Ministrów z kwietnia 2013 r. Zakłada ona m.in. utworzenie skonsolidowanej struktury krajowego przemysłowego potencjału obronnego.

Czytamy w oświadczeniu UOKiK.

Polska Grupa Zbrojeniowa, kontrolowana przez Skarb Państwa, ma stać się podmiotem dominującym przyszłej grupy kapitałowej złożonej ze spółek polskiego przemysłu obronnego. Do UOKiK złożono w związku z tą inicjatywą dwa wnioski.

W Pierwszej transakcji PGZ ma przejąć kontrolę nad 11 spółkami Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych oraz Hutą Stalowa Wola. Druga konsolidacja dotyczy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz należących do Agencji Rozwoju Przemysłu: Fabryki Broni Łucznik – Radom, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL–Kalisz, Nano Carbon w Warszawie oraz MS TFI w Warszawie. 

Analiza skutków obu koncentracji wykazała, że nie doprowadzą one do ograniczenia konkurencji. Wynika to głównie z faktu, że większość przejmowanych przez PGZ spółek nie konkuruje bezpośrednio ze sobą oraz ze struktury rynku nabywania sprzętu wojskowego i usług powiązanych.

Stwierdził UOKiK, zezwalając na realizację obu działań.

Konsolidacja wymagała zgody urzędu antymonopolowego, gdyż dotyczy przedsiębiorstw, których łączny obrót w ubiegłym roku przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Dzięki konsolidacji, która w dalszej kolejności obejmie  m.in. akcje i udziały spółek nadzorowanych przez ARP i skupionych w grupie PHO, ma powstać grupa o przychodach sięgających 5 mld zł. 

Spółki skupione w PGZ będą mogły wspólnie realizować zamówienia dla MON oraz aktywnie uczestniczyć w procesie modernizacji polskiej armii. W ciągu najbliższych 10 lat na ten cel trafi 130 mld zł. Jednak na tym rynku funkcjonuje silna konkurencja ze strony podmiotów zagranicznych a MON jest zobligowany przez polskie i unijne przepisy do wybierania dostawców w drodze przetargów. Dlatego polski przemysł obronny potrzebuje silnej pozycji dla skutecznego konkurowania z międzynarodowymi koncernami, jaką daje konsolidacja w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Reklama

Komentarze (9)

  1. pugit

    Może po konsolidacji zbrojeniówka wreszcie zaistnieje i przestanie modernizować stary posowiecki złom.

    1. airsoftman

      co paliłeś?

  2. Tom

    Dlatego premier zwolnił poprzedniego prezesa UOKIK 4 miesiące przed końcem 6 letniej kadencji. A następnie mianował na to stanowisko sekretarza stanu w kancelarii prezesa rady ministrów

  3. pesymista

    A co innego miał powiedzieć UOKiK. Przecież nie sprzeciwi się decyzją RM. Kolejny raz urzędnicy mają wizję lepszej przyszłości. Szkoda, że to droga bez przyszłości dla naszej obronności. Były zakupy drogie, a będą jeszcze droższe. A może to powrót do tezy, że im gorzej tym lepiej. Już to kiedyś przerabialiśmy....

  4. strateg

    Jeżeli wejdzie w to dawny BUMAR , i będzie konsolidował, to zegnaj polski przemyśle obronny.. PGZ nie powinien podlegać politykom, bo skończy się to przetargiem na stanowiska ze szkodą dla merytorycznej działalności, co daje się już obserwować. W ten sposób spuszczono obiecujący projekt uniwersalnej platformy bojowej ANDERS na rzecz makiety czołgu przyszłości...

  5. podatnik

    W świetle przekazanej wiadomości UOKiK to urząd ochrony państwowego monopolu i niedopuszczania do rozwoju konkurencji na rynku dostaw dla wojska.

  6. wolf

    Ale torcik...prezesi, zarządy, dyrektorzy,sekretarki...jest do podziału. Żonki, bracia, kuzyni bliżsi i dalsi naszych polityków już przebierają nóżkami. Nowa Armia speców od produkcji uzbrojenia czeka gotowa do ataku!!!!

  7. PiotrM

    Konsolidacja to słuszny kierunek, ale monopol to w dłuższej perspektywie najgorsze rozwiązanie z możliwych. Monopol rozleniwia. Zabija motywację do rozwoju. Powoduje wzrost cen. Nawet w ZSRR był MiG i Suchoj. Był Mil i Kamow. Zdrowa konkurencja jest warunkiem koniecznym rozwoju.

  8. nordic

    Papa polska zbrojeniowko.

  9. marian

    no tak teraz biedny bumar sie podczepi i jeszcze ten powiatowy urzędnik niejaki pan idzik i juz będą efekty. super akcja!!

Reklama