Reklama

Siły zbrojne

Ukraińsko-pakistańskie porozumienie pancerne. Wartość: 600 mln dolarów

  • Fot. USAF
    Fot. USAF

Porozumienie dotyczące remontów i modernizacji przez ukraiński przemysł pakistańskiego sprzętu pancernego za sumę 600 mln dolarów zostało zawarte podczas targów zbrojeniowych IDEAS-2016 w Karaczi. Będący w tym czasie z wizytą w Pakistanie ukraiński minister obrony Stepan Połtorak prowadził również rozmowy w kwestii ewentualnej wspólnej produkcji czołgów i systemów przeciwpancernych.

Porozumienie zawarte 23 listopada podpisali: prezes spółki „Ukrspeceksport” Pawło Bukin i szef zarządu pakistańskiej firmy Heavy Industries Taxila (HIT) Vagit Said Hussein w obecności ministra obrony Ukrainy Stepana Połtoraka i ministra przemysłu obronnego Pakistanu Rana Tanvira Husseina. Dokument dotyczy współpracy w zakresie remontów i modernizacji pakistańskich czołgów przy współpracy strony ukraińskiej. Wartość prac oszacowano na około 600 mln dolarów.

Fot. mil.gov.ua

W oficjalnych oświadczeniach nie pojawiły się informacje na temat typu czołgów jakich ma dotyczyć umowa, jednak najbardziej prawdopodobne jest iż chodzi tu o maszyny typu T-80UD. Ukraina od roku 1996 sprzedała Pakistanowi łącznie 320 czołgów T-80UD pochodzących z zapasów odziedziczonych po Związku Radzieckim. W późniejszym okresie ukraińskie zakłady współpracowały przy opracowaniu układu napędowego dla chińsko-pakistańskich czołgów Al-Khalid (MBT-2000, będącego rozwinięciem chińskich Type 90-II). Produkcyjne maszyny Al-Khalid napędzały silniki 6TD-2, będące rozwinięciem 6TD-1 używanych w T-80UD.

Czytaj też: Ukroboronprom w kooperacji z polskim przemysłem

Nie jest wykluczone, że program współpracy obejmie w pierwszej kolejności modernizację napędu czołgów T-80UD do standardu stosowanego w maszynach Al-Khalid i ukraińskich T-84 Opłot. Jak wynika z oficjalnych komunikatów ministerstwa obrony Ukrainy, Pakistan jest zainteresowany czołgami T-84BM Opłot (Opłot-M), pancerzem reaktywnym i kierowanymi pociskami przeciwpancernymi produkcji ukraińskiej. Kwestie te stanowiły temat oficjalnych rozmów prowadzonych przez ukraińskiego ministra obrony Stepana Połtoraka i ministra przemysłu obronnego Pakistanu Rana Tanvira Husseina.

Kontrakt z Pakistanem oznacza dużą szansę powrotu Ukrainy na międzynarodowe rynki zbrojeniowe z produktami, których eksport został ograniczony po anekcji Krymu i wybuchu wojny na wschodzie kraju. "Powrót" Kijowa na rynki eksportowe może również być szansą dla polskiego przemysłu, gdyż zaawansowane są rozmowy dotyczące współpracy ukraińsko-polskiej np. w zakresie optoelektroniki.  

Reklama

Komentarze (13)

  1. AEAS

    Ukraina ma problem z czesciami do T72 , to mozna by bylo zrobic wymiane nasze T72 + czesci za kilka AN-70 i mozemy zastapic/uzupenic C-130...

    1. sylwester

      marzyciel

    2. B777

      Jasne, najlepiej kupić po 1 samolocie z każdego typu, będą ładnie na lotnisku wyglądały... Wiesz dlaczego nikt w Europie nie kupuje żadnych Antonowów? Bo serwis tej firmy nie istnieje...

  2. Autor

    A nasz PGZ z "synergią" nie startował ?

    1. Extern

      Od prawie 10 lat w Polsce nie produkuje się już czołgów, załatwiły nam to dostawy LEO2. Politycy poczuli się wtedy zwolnieni z obowiązku dbania o własny przemysł obronny, bo myśleli że już zawsze będzie można ściągnąć trochę demobilu z Niemiec. Bumar pozwalniał fachowców, posprzedawał przestrzeń produkcyjną i maszyny, pozamykał co się tylko dało aby jakoś zarząd przebiedował. A potem było tylko wielkie zdziwienie wszystkich że nie dali rady gdy po 10 latach wstrzymanych zamówień MON przypomniał sobie że gdzieś przydało by się wyprodukować podwozia do Kraba.

  3. KrzysiekS

    Śmiejemy się z Ukrainy a sami chcielibyśmy sprzedawać tyle czołgów.

  4. mity i fakty

    Mamy obraz upadłego państwa , przez swoja głupotę i kraje UNI ( polskę , Niemcy ) rynek zbytu . Oraz NATO ( usa , polskę ) militarnie ( lotnisko z KRYMU dla usa ) . Dziś niewiele może zaoferować jako produkt - to co sprzedała to cytuję - " Ukraina od roku 1996 sprzedała Pakistanowi łącznie 320 czołgów T-80UD pochodzących z zapasów odziedziczonych po Związku Radzieckim. " . ? Armia przy MAJDANIE w rozsypce a sprzęt w opłakanym stanie . PUCZ jaki zafundowali sobie ukraińcy przy wydatnej pomocy Sikorskiego i ambasady usa w KIJOWIE , daje obraz tragiczny dla samych UKRAIŃCÓW . Pomimo jak by się wydawało pomocy z strony krajów UNI - gospodarczo na nie wiele się zda . Elity oraz oligarchowie dalej okradają sami z dóbr swój kraj - kosztem zwykłego obywatela . Na dokładkę w prowadzany jest kult Bandery i faszyzmu . Atakowanie przez KIJÓW wschodniej części Ukraińców na terenie DOMBASU i ŁUGAŃSKA , pokazuje że interes samej ludności tam zamieszkującej jest liczony blisko zeru . Kłótnie w samym parlamencie jak i elit rządzących na nie wiele się zda , jeśli nie dostrzegą tam mieszkających , którzy pragną żyć w normalnym państwie z legalnie wybranym prezydentem a nie narzuconym przez usa . Ograniczenia jakie obecnie występują , może pomogą samym Ukraińcom pewne rzeczy zrozumieć . Oby im się udało stanąć na nogi - choć to potrwa długie lata i masę pieniędzy z zachodu .

    1. Hex

      przecież Poroszenko, jest rosyjski, nie USA, jest dość mocno powiązany biznesowo z Rosją, ma tam fabryki, itd., z USA go osobiście nic nie łączy

  5. Terrier

    I to jest moc MIMO wszystko ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Na tym tle widać co zrobiono z naszym. Jest to przykład tego jak bardzo ważny jest rodzimy przemysł w czasie działań wojennych kiedy wszyscy dookoła mają cię gdzieś. Niech to będzie lekcja dla nas________________

    1. vvv

      jakiego naszego przemyslu? charkow to bylo jendo z najlepszych briur konstrukcyjnych w calym ZSRR a my mielismy klepane na licencji t-55

    2. Dropik

      ten przemysł konstruował czołgi , samoloty transportowe , rakiety strategiczne i lotniskowce. U nas tylko klepalii licencje starego i taniego sprzętu. Tak czy siak to i teraz bazuja przede wszystkim na badaniach z czasów zssr wiec nie są to rozwiazania lepsze niz rosyjskie

  6. observer

    Po ogłoszeniu kontraktu Indii z Rosją na T-90MS , ruch Pakistanu był tylko kwestią czasu. Mimo wszystko marna to przeciwwaga dla 464 Tagiłów, chyba, że pod płaszczykiem modernizacji chodzi też o transfer technologii na budowę Opłotów.

  7. 2zdk

    Pytanie do znawców: Co sądzicie o czołgu Ukraińskim Opłot-m ? Często słyszy się o tym że to najlepsza Ukraińska maszyna dorównująca w pewnym stopniu zachodnim konstrukcjom. Co o tym sądzicie czy Opłot rzeczywiście ma potencjał czy jest to przereklamowany produkt ze wschodu ?

    1. Antex

      najlepsza ukraińska maszyna - z pewnością (nie licząc prototypów jeszcze z czasów ZSRR). W pewnym stopniu dorównuje zachodnim? T-72 tez w pewnym stopniu dorównuje - bo jeździ i strzela.

    2. Rg

      Pt-16 byłby pewne lepszy, tylko trzeba by zrobić prototyp. Miałby spore szanse eksportowe bo t-72 do modernizacji jest sporo.

  8. Extern

    Ukraina była dużym graczem na rynku handlu bronią. Jeśli by zaczęli instalować produkty PCO w sprzęcie który eksportują to byłaby to dla PCO niezła okazja aby zaistnieć w szerszej świadomości klientów jako poważny gracz w tym segmencie.

    1. xd

      była dużym graczem jak sprzedawa sprzęt z magazynów zsrr

  9. yak

    Przecież tam-jak mówią politycy ,znawcy i reszta -jest wojna!, Ukraina tymczasem spokojnie podpisuje kontrakty-zamiast produkować dla swojej armii czołgi na front?

    1. Arthurius

      Wszystko się zgadza i dlatego właśnie sprzedają za 600 mln USD Pakistanowi, że mieć za co prowadzić wojnę! Niejaki Napoleon mawiał, że do prowadzenia wojny potrzebnie są 3 rzeczy: kasa, kasa, kasa :))

    2. vvv

      UA nie stac na zakup t-84 oplot m. niedawno UA odebrala jedyna partie 6x t-84 i to tyle. remontuja t-64bw, t-64bm, -t-80bw bo w cenie jednego t-84oplot m moga wyremontowac 10 t-64bw. charkow pracuje pelna para podobnie jak kijowskie zaklady pancerne. UA potrzebuje $$ wiec oferuje swoje produkty na zewnatrz. za zarobione pieniadze wyremontuje wiecej wlasnych t-64

    3. mc

      My w sierpniu 1939 roku wysyłaliśmy (sprzedawaliśmy) samoloty do Bułgarii. Od samolotów ważniejsze były pieniądze (bo nasze wojsko nie miało za co kupić tych samolotów).

  10. tagore

    Ukraiński koncern ma nie zapłacony 1 miliard Hrywien od ukraińskiego Rządu i wysyła na bezpłatny urlop załogi dwóch zakładów.

  11. norm

    Przecież oni od nie są w stanie dostarczyć Tajlandii 49 Opłotów. Po majdanie wysłali bodaj 5 szt.

    1. Dropik

      Bzdury. Wszystkie juz prawie poszly. Fakt , ze z opoznieniem

  12. Marek1

    Echh ... gdyby tak zamiast niemieckiego szrotu i polskich muzealnych T72 PT-91 mieć choćby 700-800 Opłot-M z dobrą amunicją, polską optoelektroniką, pancerzem reaktywnym i biernym /aktywnym syst. obrony. Pomarzyć dobra rzecz ... ;)))

    1. MMMM

      Ja tam wolę ''Niemiecki szrot'' niż cudowną technologię z za wschodniej granicy. To jak z autami czy dowolnym innym produktem , lepszy passat z 2000 roku niż ta nowa łada... I tak na zdrowy rozsądek , Niemcy mają dużo do stracenia , maja prężną gospodarkę , rozwijają się , budują , chyba nie sądzisz że do obrony tego wszystkiego używaliby ''szrotu''

    2. były_kanonier

      Zamiast marzyć, napisz w czym Twój wyśnionu Opłot-M jest tak rewelacyjny.

  13. edi

    Z jednej strony można zazdrościć Ukrainie że mimo tego że jest biedniejsza od Polski i ma gospodarkę w stanie upadku to potrafi handlować militariami. Niestety złą stronę tej umiejętności było to że armia była tylko teoretyczna kiedy Rosja zaatakowała Krym i Donbas.

Reklama