Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: zmodernizowane T-72 w komplecie

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Jak poinformował koncern Ukroboronprom, wchodzące w jego skład Kijowskie Zakłady Pancerne przekazały ukraińskim wojskom lądowym ostatnią partię sześciu egzemplarzy zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72AMT.

Łącznie kontrakt z ukraińskim resortem obrony obejmował modernizacje 31 egzemplarzy (jednego pełnego batalionu czołgów). Jak dotąd przekazano już 25 egzemplarzy, w partiach po 15 i 10 wozów w styczniu br. zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zdaniem pełniącego obowiązki dyrektora Kijowskich Zakładów Pancernych Wołodimira Siniawskiego modernizacja ta jest efektem doświadczeń i wniosków wyciągniętych w czasie wojny w Donbasie dotyczących konstrukcji czołgu T-72.

Zmodernizowane czołgi T-72AMT mają trafić do jednego z batalionów czołgów brygad pancernych i zmechanizowanych Korpusu Rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy. Zmodernizowany T-72AMT po raz pierwszy został zaprezentowany w 2017 roku. Modernizacja ta ma na celu kompleksowe podniesienie zdolności bojowych i parametrów technicznych tego czołgu w celu dostosowania go do wymagań współczesnego pola walki.

Poprawę siły ognia osiągnięto dzięki dostosowaniu armaty do strzelania lufowymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Kombat oraz instalacji na wieży zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym NSWT kal. 12,7 mm. W celu zwiększenia odporności balistycznej zamontowano kasety pancerza reaktywnego Nóż na przednim i bocznym pancerzu wieży i kadłuba oraz przeciwkumulacyjne ekrany prętowe na jego tyle. Dotychczasowy napęd został zastąpiony przez silnik wysokoprężny W-84-1 o mocy 840 KM oraz dodano pomocniczą jednostkę napędową (APU), a także nowe gąsienice z czołgu T-80. W celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi dotychczasowe urządzenia obserwacyjno-celownicze dowódcy i kierowcy zastąpiono odpowiednio przez TKN-3UM i TNK-72 lub TWN-4BUP, a także zainstalowano nowe systemy łączności Aselsan i Lybid.

Komentarze (17)

 1. ryba

  a może odac wszystkie nasze Teciaki i twarde wraz z amunicja Ukraińcom wzamian za 100 - 150 Opłotów z lufami kaliber 120 mm .w ten sposób bez żadnych kosztów stworzymy pełnoprawne trzy brygady cobedzie dobrym zanezpieczeniem n conajmniej 10 lat.

 2. Karol

  Drony to powinna być Polska specjalność na powszechny brak sprzętu i ludzi do jego obsługi. Utrzymanie czołgu w sprawności na polu walki zdecydowanie przerasta możliwości naszej ,,zawodowej" armii

  1. ryba

   a ron to nie sprzęt? luzi to akurat w wojsku nie brakuje .

 3. Krzyś

  jeździłem 20 lat temu na pt 91 skomplikowana obsługa - żeby włączyć stabilizacje działa trzeba przełączyć 20 różnych przełączników w odpowiedniej kolejności i nawet robiąc wszystko prawidłowo nie działa czyli giniesz, 20 lat temu montowano sprzęt Sagem do czołgów w tym celownik termowizyjny, na cały batalion czołgów czyli 40 sztuk był tylko jeden czołg że skalibrowanym tym celownikiem i tylko dzięki naszej inicjatywie bo nikt z kadry nie umiał tego robić mobilność, czołg ma jeden bieg do tyłu, jak już wystawiasz dziub to nie zdążysz cofnąć słaba penetracja pocisków amunicja pod wieżą zabijająca natychmiast wszystkich przy bocznym trafieniu, choć abramsy w zatoce od przodu wzdluz przebijały t72. ogólnie wartość bojawa mają lepszą karabinki ASG

  1. Kuba

   No, ale poniosła Cię fantazja: nigdy na PT-91 nie było sprzętu firmy Sagem, ten był tylko na zmodernizowanych T-72 dla Malezji

  2. Decybel

   Był, był cdrogi Panie. U nas w nie istniejącej już dziś 15WBKpanc. też były Sagem'y pomontowane na wozach dowódców plutonów.

 4. bez euforii

  nie ma czym sie tu podniecac ,te ich nowo zmodernizowane T72 sa dalej gorsze od rosyjskich T72 B3 z ktorymi wlasnie musialyby walczyc ,takze podobnie jak u nas tyle ze troche lepiej zmodernizowane zwlaszcza o mozliwosc strzelania nowa amunicja

  1. No tak ale ich modernizacja jest lepsza od remontu naszych T-72.

  2. rydwan

   bo ich modernizacja to jest wszystko co moga miec na dziś i nastepne 20 lat a my możmy sobie Abramsy kupic badz Leo badz rozpocząc produkcje K 2 ( taka tam malutka różnica )

  3. gnago

   Życzeniowość i czemu tak skromnie dwie eskadry Tie, a może bojowe maszyny kroczące

 5. jw

  Ruski złom nawet po pudrowaniu jest nadal ruskim złomem.

  1. Kris

   Te czołgi produkował a Polska

  2. zeus89

   No i? Nadal to Ruska konstrukcja.

  3. Pablito

   W wersji A nie wyprodukowała ani jednego. Produkowała T72 czołgopodobne.

 6. KÓKÓŁKA

  Czołgi to anachronizm ile za taką moderkę można kupić systemów ppanc i quadów jako wozidło dla załogi i granatnika ...odpowiadam za jedną taką moderkę w wydaniu ukraińskim można zakupić 7 sztuk Jawelinów i 9 quadów a za tzw polski remont /moderkę 6 sztuk Jawelinów i 7quadów rozbieżności są spowodowane kosztami pracy ale z drugiej strony podtrzymaniem zdolności produkcyjnych zakładu i przygotowaniu go do produkcji nowych czołgów i jak kuluary brzęczą nowym polskim czołgiem ma być kompilacja K2 i Merkawy ma powstać uniwersalny moduł czołgu i wozu wsparcia a odnośnikiem ma być podwozie z Kraba modernizowane pod nowy polski czołg

  1. Marek L.

   A dlaczego akurat wtedy to US Javelin'ów, które są bardzo drogie, a NIE naszych Spike'ów LR, a wtedy to oczywiście w ich najnowocześniejszej wersji, LR-2, które MY sami w znacznej części u nas (w Mesko) produkujemy, i które są zarówno znacznie tańsze, jak i też bardzo znacznie lepsze od Javelin'ów????

  2. rydwan

   moderator ty czytasz i nie grzmisz? po kiego puściłeś te bzdury .

  3. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   Kłamiesz lub jesteś niedouczony. Nowy polski czołg powstanie w oparciu o K2, U2, MI6 i F4. A także w oparciu o ścianę.

 7. Davien

  Tylko T55 w wersji syryjskiej dają radę. Widziałem na własne oczy

  1. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   T-34 jeszcze lepsze.

 8. Zwiad ogolnowojskowy

  U nas zlikwidowano nawet wytwórnię silników czołgowych a remont nazywa się modernizacją

  1. ryba

   o jakich silnikach tu mówisz popatrz na andorie nowe to a juz szrot.

  2. Zwiad ogolnowojskowy

   A słyszałeś o PZL Wola, zlikwidowanym w 2011 albo 2012? Produkowali chyba na końcu 1000 konne modyfikacje do Twardego.

  3. Davien

   S1000 to był wysilony do granic wytrzymałości antyczny W46 z dwoma sprezarkami wiec nic nowoczesnego.

 9. Sierżant

  No i sowieta ustrzelić mogą bez Abramsa.

 10. Marek L.

  Z opisu wynika, iż ta ukraińska modernizacja jest stosunkowo skromna ---- jest ona jednak wciąż znacznie bardziej zaawansowana, niż ta nasza obecna żałosna "bida"-modernizacja tych naszych T-72, która niestety jest praktycznie i totalnie NICZYM, jeśli chodzi o polepszenie jakiejkolwiek ich wartości bojowej.......

  1. Xyz

   Dlatego nie nazywają tego modernizacją, tylko remontem

  2. Danisz

   co nie zmienia faktu, że za wyrzucone na ten remont (i w błoto) pieniądze można by kupić sprzęt dla połowy brygady pancernej

  3. Marek L.

   No i słusznie, bo wymiana radiostacji na nowocześniejsze, i polakierowanie na nowo, to modernizacją NIE są. Pytanie, czy ten polski „remont” tych naszych T-72 ma jakikolwiek sens, czy też jest to czyste wyrzucenie tych niemałych w końcu pieniędzy prosto w błoto, i czy nie trzeba by zamiast tego tych naszych T-72 po prostu złomować —- jako że te nasze w ten sposób „wyremontowane” T-72 ŻADNYCH, najmniejszych nawet szans w starciu z JAKIMKOLWIEK wrogim czołgiem (no chyba, że z T-55 ;-)) NIE MAJĄ, i te nasze załogi poniosą wtedy straszną śmierć.... Natomiast ta ukraińska, skromna bo skromna modernizacja, ale jednak podwyższa wartość bojową ich T-72, czyli, jest ona faktyczna, i autentyczna.

 11. Fanklub Daviena

  A Wielki Wuj nie może im dać niezwyciężonych Abramsów? :)

  1. Ciekawy

   Widocznie nie jest tak szczodry jak pan Putin, który ostatnio posłał gościa z koronawirusem na darmowe leczenie do separatystów.

  2. Na drzewie nie rosną. Rycerz miecza swojego nikomu nie oddaje.

  3. jw

   Dla sowieckiej techniki na pewno niezwyciężone.

 12. Marek L.

  Z opisu wynika, że ta ukraińska modernizacja jest stosunkowo skromna ---- jest ona jednak wciąż znacznie bardziej zaawansowana, niż ta nasza obecna żałosna "bida"-modernizacja tych naszych T-72, która niestety jest praktycznie i totalnie NICZYM, jeśli chodzi o polepszenie jakiejkolwiek ich wartości bojowej.......

 13. Ustawiator

  TRZEBA wyeksportowac im INSPEKTORAT WSPARCIA wtedy prace ruszą z kopyta

 14. MiP

  Nasz MON uznał że odmalowanie czołgów i zamontowanie nowego radia całkowicie wystarczy.W jakim kraju ja żyję.....

  1. Gość 222

   Bo to działalność wrogiej agentury od lat i takie efekty jak np bieda modernizacja Leopardow

  2. MiP

   Przecież miała być dobra zmiana i dalej agenty działają? ale po tym co wyprawia MON to trzeba przyznać że działają.

 15. devlin0

  a u nas malowanie ...ktore nazywa sie modyfikacja

  1. ryba

   u nas wogóle nie powinno sie tego bezwartościowego złomu ruszać bo to wywalanie pieniedzy w błoto lepiej pakować sie w przyszłościowy sprzet a teciaki do żyda .

  2. Tomasz33

   A u nas również montaż radostacji żeby załogi mogły się szkolić( to nie jest modyfikacja?) i jeszcze kilka innych rzeczy https://www.defence24.pl/zmodyfikowane-t-72-ida-do-wojska , i przygotowywanie się do współpracy z Koreą płd. w sprawie wprowadzenia nowego czołgu K2 lub jego zmodyfikowanej(dla Polski) wersji ze wzmocnionym dopancerzeniem boków, lub wejście w program nowego czołgu z Niemcami i Francją(co deklarowano podczas wizyty prezydenta Macrona). Polska również modernizuje Leopardy, sprawa lekko się opóźnia ale dojdzie do skutku.

  3. mc.

   A u nas... odtwarzanie zdolności produkcyjnych zmielonego na popiół zakładu.

 16. Bumarowiec

  Zalatuje BUMAREM

 17. T34

  Po zmianie koloru agresor sie wystraszy i ucieknie. Do donbasu.