Siły zbrojne

Ukraińskie Osy kontra rosyjskie drony

9A33BM3 Osa-AKM
Zdjęcie podglądowe: Ukraińskie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9A33BM3 Osa-AKM
Fot. Michael Esspe/CC BY 3.0

Opublikowano nagranie pokazujące moment nocnego użycia samobieżnego systemu przeciwlotniczego Osa-AK Sił Zbrojnych Ukrainy. W wyniku działania ukraińskiej OPL został zestrzelony rosyjski bezzałogowiec rozpoznawczy.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Na twitterowym profilu Babak Taghvaee pojawiło się nagranie pokazujące działanie ukraińskiego samobieżnego zestawu przeciwlotniczego 9K33M2 Osa-AK. Z nagrania wynika, że w nocy nastąpiło wystrzelenie pocisku 9M33M2, który po kilku sekundach raził cel. Film nie ujawnia szczegółowych danych na temat miejsca akcji (poza podanym w opisie obwodem zaporoskim, który został zajęty w znacznej mierze przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej) ani też dokładnej daty wykonania nagrania. W opisie filmu zawarto informacje, że zestrzelono rosyjski dron rozpoznawczy.

Rosjanie nad Ukrainą w ostatnich tygodniach stracili dużą ilość bezzałogowców. Ostatnie zestrzelenie w regionie odnotowano na granicy ob. dniepropetrowskiego i zaporoskiego zniszczono wówczas rozpoznawczy bezpilotowiec małego zasięgu Orłan-10. Nie można niestety jednoznacznie potwierdzić, że oba zestrzelenia są ze sobą powiązane, szczególnie że bsp Orłan-10 strącony przez ukraińską OPL zachował się w dość dobrym stanie.

Czytaj też

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w trwającej od ponad dwóch miesięcy utraciły dziesiątki bezzałogowców, głównie 33 bsp Orłan-10. Sporo z nich nie zostało doszczętnie zniszczonych, co może zostać wykorzystane przez stronę ukraińską. Poza rozpoznawczymi Orłanami Rosjanie utracili jednego Forposta, a także taktycznego Oriona, który został zestrzelony na początku kwietnia. Ponadto SZ FR bezpowrotnie straciły w nieprzewidziany sposób i niezgodny z przeznaczeniem kilka sztuk amunicji krążącej ZALA Aero KUB-BLA.

Czytaj też

Komentarze (4)

 1. Xzibit

  Służyłem na OSAch w 2001-2002 roku i kiedy pierwszy raz ją oglądałem od środka to było muzeum techniki lat 70-dziesiątych .Później je zmodernizowano ale rakieta pozostała ta sama a jak dobrze pamiętam to Niemcy proponowali nam nowy pocisk ale nic z tym nie zrobiono.

  1. Extern.

   Osa kiedyś to był niezły przełom. Pierwszy taki w pełni autonomiczny zestaw, i to jeszcze pływający. Jak na w pełni analogowy system, działała bardzo dobrze. Co do modernizacji OSY, to nawet był pomysł aby wsadzić na nią tą naszą słynną Błyskawicę, bo parametry miała wystarczające, Ale jak to u nas w czasie gdy rządził polityczny plankton, nic z tego nie wyszło.

  2. Valdore

   @Extern, Błyskawica skończyła się na testach I stopnia( pocisk był dwustopniowy i silnie wzorowany na rakietach Pancyra). Na Osy natomiast Niemcy oferowali swoje IRIS-T, zasięg by co prawda nie wzrósł ale skutecznośc samych pocisków wielokrotnie.

 2. Cyber Will

  Jak wygląda zestawienie KOSZT-EFEKT pocisku klasy Osa vs sredni dron zwiadowczy? Czy nie jest to strzelanie "z armaty do wróbla" To rozważanie nie dotyczy rzecz jasna sytuacji na Ukrainie gdzie używa się tego co jest do dyspozycji , Może jakas alternatywa w postaci ANTYDRONÓW polujących na drony byłaby wlasciwsza (w programie , powiedzmy, "SIATKA NA MOTYLE")

 3. Trzcinq

  Nie ma w 100%skutecznego systemu opl przed dronami! i tyle zasadzie, Okzuje się ze małe i "plastikowe" dony sa ciezkie do wykrycia a tym samym do zwalczenia

 4. szczebelek

  Zapytajmy się Ukrainy jak to się stało, że wiele rodzai uzbrojenia nie zgadza się ze stanem uzbrojenia. Mówimy, że Osy to złom, a może powinnyśmy je zmodernizować na podwoziu Tatry dając im nowe podzespoły z nowoczesnym pociskiem i lepiej mieć kilkadziesiąt sztuk tego sprzętu niż nie mieć 🤔🤔🤔Skoro grady mogą być zmodernizowane.

  1. Vixa

   Nie bardzo rozumiem sens twojej wypowiedzi, bo to, że modernizacja Osy w takim kształcie, jaki opisałeś, nie ma sensu to pewne.

  2. Chyżwar

   P co? Mamy własne ciekawe podwozie. Nazywa się Hipopotam. Poza tym postulujesz budowę zestawu od nowa. W tym przypadku nie ma po co kombinować bo w grę wchodzi CAMM.

  3. Greedo

   W Polsce były propozycje modernizacji zastawu OSA o nowy efektor. To jest dobry pomysł, bo Rosjanie mogą zrobić, tak jak Azerowie i wypuścić na naszą OPL chmarę bezużytecznych samolotów, tylko po to by wyczerpać zapasy pocisków, lub chwilowo przeciążyć obronę. Przeładowanie też wymaga czasu. Z drugiej strony Polska powinna przygotować do roli wabika/celu, stare TS-11 Iskra. Lepiej utracić Iskrę, niż F-16.