Reklama

Geopolityka

Brytyjskie media: Ukraina otrzyma 20-30 dronów transportowych

Autor. Royal Navy

W ramach kolejnej partii pomocy wojskowej Wielka Brytania przekaże Ukrainie od 20 do 30 dronów transportowych Malloy T150, które dopiero od niedawna używane są przez brytyjskie siły zbrojne - podał we wtorek dziennik „The Times”.

Reklama

W przemówieniu wygłoszonym tego dnia do członków ukraińskiego parlamentu brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że wśród sprzętu o wartości 300 mln funtów, znajdą się również drony transportowe, ale nie precyzował ich typu ani liczby. Mają one być wykorzystywane do dostarczania zaopatrzenia dla żołnierzy na froncie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według źródeł wojskowych, na które powołuje się "The Times", chodzi o drony produkowane przez brytyjską firmę Malloy Aeronautics. Model Malloy T150 jest sterowany poprzez laptopa, ma zasięg ok. 65 km, czas pracy 36 minut i może przenosić ładunki o masie do 68 kg.

Czytaj też

W 2020 roku drony były testowane przez członków Royal Marines w różnych warunkach atmosferycznych. Nie jest jasne, ile takich dronów mają obecnie brytyjskie siły zbrojne i czy te, które zostaną przekazane Ukrainie będą pochodzić z własnych zasobów ministerstwa obrony, czy też będą kupowane specjalnie dla Ukraińców.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. szczebelek

  No dobra czołgu te drony do Mariupola nie przeniosą

  1. AdSumus

   Ale zaopatrzenie dla okrążonych już tak. I chyba o to chodzi.. Choć 65km to trochę mało. Powinny mieć zasięg około 200-250km.

  2. szczebelek

   Przeniesie kilka javelinów i nikt nie zauważy, że leci

  3. Chyżwar

   I nie muszą. 68 kilogramów udźwigu x 30 a nawet tylko 20 to nie mało. A to tylko jeden przelot tych zabawek.

Reklama