Siły zbrojne
Ukraińskie haubice w stolicy polskiej artylerii [WIDEO]
Ukraińscy artylerzyści z 26. Berdyczowskiej Brygady Artylerii, uzbrojeni w haubicoarmaty Hiacynt-B kalibru 152 mm, trafili do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, zwanym z uwagi na położenie Centrum „stolicą polskiej artylerii”. Będą tu wraz z żołnierzami z Polski, USA i Danii ćwiczyć współdziałanie z jednostkami lądowymi oraz prowadzenia ognia dalekiego zasięgu ramach ćwiczeń Dynamic Front 21, które potrwają niemal do końca maja.
Konwój z pojazdami i sprzętem ukraińskiej baterii pojawił się w Toruniu 9 maja i został rozładowany na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema, gdzie dotarł na platformach niskopodwoziowych. W skład kontyngentu wchodzą cztery ciągnione haubicoarmaty 2A36 Hiacynt-B kalibru 152 mm, cztery samochody ciężarowe KrAZ-6322 służące jako ciągniki artyleryjskie i wozy amunicyjne oraz dwa pojazdy dowodzenia na bazie opancerzonego transportera Varta-Novator w układzie 4x4. Całość została oddelegowana ze składu 26. Berdyczowskiej Brygady Artylerii.
Ukraińcy artylerzyści rozpoczęli już ćwiczenia poligonowe z żołnierzami z Polski, a niebawem dołączą do nich duńscy i amerykańscy artylerzyści wraz ze sprzętem. Jest to część ćwiczeniach Dynamic Front 21, które realizowane jest na wielu poligonach w Europie, w tym w niemieckim centrum szkolenia Grafenwoehr Training Area przez niemal 2 tysiące uczestników z 16 państw. Celem jest zwiększenie interoperacyjności i zdolności w zakresie dalekosiężnego ognia artyleryjskiego.
Uczestnicy ćwiczeń z krajów spoza NATO, takich jak Ukraina, mają nie tylko zapoznać się ze standardami stosowanymi przez sojusz, ale też dzielą się własnymi doświadczeniami. W przypadku ukraińskich artylerzystów jest to doświadczenie bojowe z działań na wschodzie kraju, dotyczące na przykład taktyki stosowanej przez rosyjską artylerię.
Inicjatorem ćwiczenia jest US Army, która w ostatnim czasie zwraca szczególną uwagę na niedostateczne zdolności własne i całego sojuszu w zakresie wysokiej mobilności, precyzji i zasięgu realizowanego ognia artyleryjskiego. W tym kontekście Dynamic Front 2021, będące elementem manewrów Defender Europe 2021, mają na celu sprawdzenie i skoordynowanie możliwości sił zbrojnych różnych krajów w zakresie artylerii dalekiego zasięgu. Szczególne znaczenie ma zapewnienie możliwości wymiany informacji pomiędzy pododdziałami artylerii z różnych państw.
Oprócz licznych ćwiczeń sztabowych i ostrych strzelań na poligonach ważnym elementem będą ćwiczenia szybkiego przerzutu na duże odległości np. systemów HIMARS i MLRS wraz z amunicją i systemami kierowania ogniem. W tym zakresie ma być wykorzystywany m. in. sprzęt należący do amerykańskiej 41st Field Artillery Brigade, której pododdziały prowadziły w ostatnich dniach ćwiczenia poligonowe w Estonii i Niemczech.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie