Reklama

Siły zbrojne

Ukraina zamawia 26 tys. ton paliwa lotniczego. Połowę dostarczy Azerbejdżan

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ministerstwo Obrony Ukrainy zakończyło postępowanie przetargowe dotyczące dostaw paliwa lotniczego typu Jet A-1 o łącznej wartości 664,84 mln hrywien (24,95 mln dolarów). Połowa tej sumy trafi do azerskiej państwowej spółki Sokar, która ma dostarczyć 13 250 ton paliwa. Pozostałą cześć dostaw zrealizują Exxon oraz ukraińskie firmy Luks Kraina i Okko Kontrakt.

Umowy zostały zawarte w wyniku elektronicznej aukcji 2 i 5 sierpnia 2021 roku łącznie z 4 podmiotami, na łączną ilość 26 460 ton nafty lotniczej typu Jet A-1 w cenie od 24 913 do 25 165 hrywien za tonę.

Ponad połowa łącznej wartości umowy, czyli 333,44 mln hrywien (12,51 mln dolarów) trafi do spółki Sokar Ukraina, należącej do państwowego koncernu naftowego Republiki Azerbejdżanu. Cena za tonę wyniosła w tym wypadku 25 165 UAH, a łączne dostawy mają obejmować 13 250 ton paliwa lotniczego wyprodukowanego w rafineriach firm Naftan (Białoruś) i Orlen Lietuva (Litwa) oraz ukraińskiej Ukrtatnafta.

Społka Okko Kontrakt zaoferowała paliwo białoruskiego Naftanu po 25 165 UAH za tonę i otrzymała kontrakt na 6500 ton za 164,57 mln UAH (6,18 mln USD). Luks Kraina dostarczy do ukraińskiego lotnictwa 3 460 mln ton paliwa produkcji Naftanu i Orlen Lietuva za 86,86 mln UAH (3,26 mln USD).

Najmniejszą część umowy o wartości 80,97 mln UAH (3,04 mln USD) za 3250 ton paliwa Jet A-1 zrealizuje koncern Exxon. Dostarczy paliwo produkowane przez Hellenic Petrolium (Grecja) i Sarlux Srl (Włochy).

Dostawy mają być realizowane bezpośrednio do baz ukraińskiego lotnictwa wojskowego zgodnie z odrębną dokumentacja i harmonogramem.

Reklama
Reklama

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. yaro

    A czemu to nie napiszecie o debiucie Opłota na próbie generalnej przed defiladą któremu rozsypał się silnik i zgubił paliwo i olej. A tak się Ukraińcy śmiali swego czasu z T-14, gdzie nie było żadnej usterki, tylko błąd w technice prowadzenia wozu przez wojskowego kierowcę.

    1. Chateaux

      Bo Armate musieli na oczach publicznosci sciągać lawetą z Placu Czerwonego.

  2. dr

    Powtórka z Kabulu? Ilu zdąży się ewakuować z Kijowa gdy talibowie z Donbasu wspierani przez Putina ruszą na Ukrainę?

    1. Valdore

      Oj niewielu tych talibów z Rosji do neij wróci, niewielu, reszta zostanie w czarnych workach.

    2. To zależy od tego jakie

    3. ???

      No to trzymamy za słowo- rozumiem, że będziecie odbijać Donbas?

  3. Roman

    Najciekawsze w tym wszystkim, że niezależnie od sprzedającego paliwo to producentem chyba większości zakontraktowanego paliwa Jet A-1 jest państwowa białoruska rafineria Naftan z Nowopołocka. Jak widać łukaszenkowska rafineria nie ma jakichkolwiek skrupułów z produkcją paliwa dla lotnictwa Ukrainy, które może być wykorzystane przeciwko głównemu i jedynemu sojusznikowi Łukaszenki czyli Rosji. Ten kontrakt faktycznie realizowany przez białoruską rafinerię spotkał się z bardzo nieprzychylnymi komentarzami w Rosji. Ale jak widać "pecunia non olet" już od czasów cesarza Hadriana.

    1. Davien

      Nie tylko Naftan ale i nasz Orlen Litwa oraz ukraińska rafineria. A to tylko połowa, reszta z Azerbejdzanu.

    2. x95

      Niemniej ciekawe jest że Ukraina w ten sposób wspiera Białoruś Lukaszenki, na który oficjalnie nałożyła tyle sankcji.

    3. ?

      Orlen?Jaki on wasz?

  4. imponujące

    Polityka mocarstwowa Rosji za Putina to prosta droga w dół na samo dno... Krym się okupuje, Gruzję, napada na kraje, które niedawno były przyjaciółmi Rosji. A teraz handlowe kąski omijają Rosje szerokim łukiem :)

    1. nad wyraz rozbawiony

      Proponuję życzliwie, że jak nie masz o czymś pojęcia, to się lepiej o tym nie wypowiadaj. Unikniesz wtedy przynajmniej ośmieszenia się, a może nawet czegoś więcej... ;-)

    2. Funklub Daviena i GB

      Rosja zrezygnowała z pretensji do Krymu podpisując memorandum ws nienaruszalności granic Ukrainy i będąc gwarantem tej umowy.

    3. Davien

      Więc czemu nie postepujesz zgodnie ze swoja decyzją? Uniknałbyć zrobienia z siebie błazna.

  5. cg

    Oczywiste że Ukraina będzie zacieśniać związki z Azerbejdżanem. Azerowie bardzo skutecznie pokonali dronami armeńską armię. Teraz Ukraina kupiła te same drony co Azerbejdżan, więc wnioski z ich użycia w Karabachu przydadzą się podczas walk z separatystami.

    1. Nie inż.

      A co to ma do paliwa? Drony są produkcji tureckiej nie azerskiej. A może kupują tam paliwo bo jest tańsze jak na zachodzie?

    2. Raf

      To niech walczą, kto im broni - przecież mają bayraktary i sami produkują super sprzęt (jak większość tutaj twierdzi) rakietowy. To dlaczego jeszcze nie odbili Donbasu. Zamiast gadać trzeba zabierać się do roboty. Do boju !

    3. kaput Wasylku

      cg.1 Ukraińskie Judo PutinaZaraz na granicy Rosji z Ukrainą wybuchnie straszna wojna – lub nie – ale istnieje pewne prawdopodobieństwo, że znaczna liczba ludzi zostanie zabita przed ostatecznym zakończeniem projektu Ukraina. Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich siedmiu lat zginęło około 13 tysięcy ludzi – wojna domowa w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy trwała tak długo! – nie jest to żart. Ale ludzie są znieczuleni na wojnę głównie na niskim poziomie. W ciągu ostatnich kilku tygodni ukraiński snajper zastrzelił dziadka podczas karmienia kurczaków, a młody chłopiec został zabity przez bombę zrzuconą na niego precyzyjnie z ukraińskiego drona.Przewiduje się jednak, że to, co ma się teraz wydarzyć, będzie miało inną skalę: Ukraińcy przenoszą ciężką broń i wojska na linię separacji, podczas gdy Rosjanie przesuwają swoje na swoją stronę ukraińskiej granicy, z której mogą wysadzić wszystkie ukraińskie oddziały prosto z puli genów, nie stawiając nawet stopy na terytorium Ukrainy – gdyby zechcieli to zrobić.

  6. Monkey

    Przynajmniej i Orlen nieco zarobi.

    1. BieS

      Obajtek, a nie Orlen.

  7. rzeszow

    25 165,00 UAH Hrywna ukraińska (UAH) 1 UAH 0,14713 PLN 3 702,48 PLN Złoty polski (PLN)

    1. Valdore

      A rosyjski rubel to 1/20 złotego, coś jeszcze do dodania?

    2. wuj-dobra-rada

      W 1939 też była spora różnica w kursie. Co z tego? Po wejściu Armii Czerwonej na nasze Kresy ustalano sprawiedliwy kurs 1 do 1 i możliwość płacenia rublami w polskich sklepach. Stąd też każdy średnio doposażony finansowo Iwan, wykupywał z miejsca pół sklepu monopolowego. Siła waluty rzeczą względną jest (jak mawiał generał Yoda).

    3. Sraldore

      A japoński jen to 1/30 złotego. I co z tego?

  8. Jagoda

    A gdzie w przetargu polski ORLEN ? Nie produkujemy takiego paliwa ?

    1. czarno to widzę

      To fakt, mogli zamówić w Polsce i mieliby za darmochę...

    2. Herr Wolf

      Podobnie jak asfalt

    3. Nico

      Orlen Lietuva również dostarczy paliwo czytaj ze zrozumieniem .

Reklama