Siły zbrojne
Ukraina pomoże w modernizacji indyjskich BMP-2?
Ukraińska firma „SpecTechnoEksport”, należąca do konsorcjum Ukroboronprom i indyski koncern “Reliance Defence Limited” podpisały porozumienie dotyczące wspólnej modernizacji bojowych wozów piechoty BMP-2 sił zbrojnych Indii.
Porozumienie obejmuje kwestie podziału prac i kooperacji w działaniach remontowych i modernizacyjnych. Strona ukraińska ma dostarczyć komponenty i technologie związane z dwoma podstawowymi obszarami działań. Pierwszym są zmiany zwiększające mobilność i ekonomię pracy układu napędowego oraz przeniesienia mocy. Drugi kierunek współpracy to unowocześnienie systemu celowniczego, obserwacyjnego i kierowania ogniem.
Czytaj też: Antonow w przetargu na transportowiec dla Indii. Pokona Rosjan?
Indyjska armia posiada na wyposażeniu około dwa tysiące wozów BMP-2, z których większość wymaga generalnych remontów i modernizacji. Uzyskanie kontraktu na prace związane z unowocześnieniem i odnowieniem możliwości operacyjnych tych pojazdów stanowić będzie dla Ukroboronprom znaczące, stałe źródło dochodów.
Ukraiński przemysł w ostatnim czasie skutecznie konkuruje na tym rynku z Rosjanami, którzy ponieśli kilka spektakularnych porażek w zakresie kooperacji z Indiami. Zwłaszcza wsparcie eksploatacji i serwisowanie sprzętu, przede wszystkim pancernego, takiego jak czołgi i bojowe wozy piechoty, stanowiło istotny problem w przemysłowo-wojskowej współpracy obu krajów.
Ukraińcy zamierzają wyprzeć Rosjan nie tylko z modernizacji indyjskich BMP-2. W ostatnich dniach koncern Antonow podpisał porozumienie, które otwiera samolotom An-178 możliwość udziału w przetargu na samoloty transportowe dla indyjskich sił zbrojnych. Jego wartość liczona jest miliardach dolarów.
gosc
Ciekawe czy beda modernizowac systemy obserwacyjne korzystajac z umowy i wykorzystujac polskie systemy z PCO.
LL
A jakie to spektakularne porażki ponieśli Rosjanie z Ukraińcami?
Afgan
Prawda jest taka, że przemysł ukraiński jest w stanie wytwarzać zamienniki części i modernizować wzory praktycznie wszystkich poradzieckich systemów uzbrojenia. W naszej sytuacji, gdy sprzęt poradziecki stanowi nadal większość wyposażenia naszej armii powinniśmy bardziej zacieśniać współpracę z Ukrainą w dziedzinie przemysłu obronnego jak i w sferze badawczo-rozwojowej. Z takiej współpracy może wyniknąć wiele dobrego i to za rozsądną cenę, gdyż zachodnie koncerny zbrojeniowe są bardzo pazerne na pieniądze polskiego podatnika.
Piekny lolo
Większość sprzętu poradzieckiego używanego w WP już dawno dobiło do ściany jeśli chodzi o możliwości modernizacyjne jak i (co ważniejsze) resursów. Powiedz ile chcesz jeszcze wycisnąć z BWPa i T-72? Jakie są roczniki tego super sprzętu? A co do pazerności zachodnich koncernów, są to mniej lub bardziej prywatne przedsiębiorstwa nastawione na ZYSK. Zarobią na nas tyle ile sami damy na sobie zarobić. Handel bronią to nie filantropia tylko biznes, mimo że czasem mocno upolityczniony. PS. Pytanie do fachowców, w dziedzinie OPL krótkiego/średniego zasięgu jest możliwość sensownej współpracy?
Lord Godar
Dlatego powinniśmy zacząć współpracę z Ukrainą od tematów dla nas istotnych czyli śmigłowce Sokół , Mi-8/17/24 , pociski p-panc . Do przemyślenia jest kwestia współpracy przy ewentualnej modyfikacji PT-91 czy nowym modelu czołgu podstawowego.
dfg
Pewnie dlatego przetarg na modernizację naszych bwp1, nie ma ograniczeń i zagraniczne firmy mogą w nim startować.
Olender
Pogratulować Ukraińcom... kibicuje im