Reklama

Siły zbrojne

Ukraina modernizuje artylerię rakietową

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Ukraińska armia ma w najbliższych miesiącach otrzymać nowe, w pełni zautomatyzowane wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe „Werba”, które zastąpią rosyjskie zestawy BM-21 Grad. Opracowana przez Charkowskie Biuro Konstrukcji Maszyn im. Morozowa konstrukcja bazuje na komponentach krajowych i ma przewyższać postsowieckiego przodka pod względem manewrowości, czasu otwarcia ognia i szybkości ładowania. 

W wyrzutni „Werba” dokonano wielu zmian, poczynając od nośnika. Zamiast rosyjskiego podwozia Ural zastosowano ukraińską ciężarówkę KrAZ-6322 w układzie 6x6 z pięcioosobową kabiną. Dzięki temu nie tylko zwiększono możliwości jezdne, ale też uniezależniono się od rosyjskich komponentów. W odróżnieniu od BM-21 Grad zastosowano też wysoka automatyzację wszystkich działań, poczynając od ładowania, przez naprowadzanie i celowanie, aż po odpalanie pocisków.

Ponieważ amunicja może być podana do wyrzutni automatycznie, a rakiety nie wymagają ręcznego przyłączania do systemu odpalania, z użyciem specjalnego pojazdu załadowczego cały proces napełniania wyrzutni zajmuje około 7 minut. Przy zastosowaniu dłuższego podwozia możliwe będzie też zainstalowanie szybkoładowacza na tym samym pojeździe, który skróci czas ładowania i przygotowania do kolejnego strzału do około 2 minut. Podobne rozwiązanie proponowano już w systemie „Bastion-2”, również opracowanym w Charkowie, ale też w prezentowanej przez HSW w 2012 roku wyrzutni „Langusta-2”.

Układ celowniczy „Werby” jest zautomatyzowany i ma być zdolny do współpracy z nowoczesnymi systemami dowodzenia i zarządzania polem walki. Jego serce stanowi system pozycjonowania GPS produkcji ukraińskiej formy Orizon-Navigation, specjalizującej się w nawigacji GPS/GLONASS. Dzięki dokładnemu pozycjonowaniu pojazdu względem celu, zarówno w marszu jak i na pozycji ogniowej, znacznie zwiększa się precyzja prowadzonego ognia.

Przy użyciu specjalnej amunicji możliwe jest również dwukrotne zwiększenie zasięgu, ze standardowych dla BM-21 Grad dwudziestu kilometrów do około czterdziestu kilometrów w wersji zmodernizowanej. Pod względem możliwości bojowych ukraińska „Werba” jest zbliżony do polskiego systemu WR-40 Langusta, zarówno pod względem koncepcji, osiągów, jak i zastosowanych rozwiązań w celu zwiększenia zasięgu i siły ognia. Pierwszy egzemplarz wyrzutni "Werba" jest już gotowy do testów i w najbliższych miesiącach ma trafić do sił zbrojnych Ukrainy. Mniej ambitna modernizacja, nosząca oznaczenie "Bastion", została zaprezentowana przez Charkowskie BK im. Morozowa latem 2014 roku. 

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. ito

    Nie ogarniam podniecania się tym, że "Werba" jest lepsza od BM-ki. Jako następca powinna być lepsza. A jako opracowana jakieś 60 lat później powinna być lepsza o kilka epok. Raczej pytałbym dlaczego modernizacja następuje dopiero teraz.

    1. vvv

      2x wiekszy zasieg, 3x szybszy czas przeladowania, 2x szybszy czas do przejscia w tryb bojowy, cala zaloga w jednej kabinie, automatyczne naprowadzanie na cel...to malo?

  2. teddy

    To nasza langusta może się schować niestety

    1. wielkie halo

      Nasza Langusta to zwykla BM21 Grad na nowym podwoziu

  3. Afgan

    Prawdopodobnie zastosowano polskie pociski Feniks-Z. Obecnie tylko Rosja i Polska produkują pociski 122 mm o zasięgu 40 km, a wykorzystanie rosyjskich jest raczej wątpliwe. A co do naszej Langusty należy postawić pytanie dlaczego po dostarczeniu wojsku 75 sztuk zaprzestano produkcji. Przydało by się jeszcze ze 200-300 kolejnych, najlepiej w wariancie Langusta-2.

  4. Teodor

    Zastanawia mnie czy oprócz przydatnego automatu ładowania nie zainwestowaliby w sterowanie pociskami. Może to bardziej opłacałoby się niż ten cały automat ładowania i pocisków mniej potrzeba na salwę.

  5. ddt

    Wygląda na to, że jest przypadkowo podobna do langusty ;-)

    1. Tomasz Stelmach

      Zapewne tak bardzo "przypadkowo" jak "przypadkowo" wtedy gdy Rosjanie zakręcili Ukrainie gaz, zmniejszył się stopień zasilania gazem w polskich sieciach. Ciekawe czy Ukraińcy zapłacili za pomoc czy było to w ramach "przyjaźni" jaka łączy nasze państwa od 100 lat podobnie jak "przyjaźń" Polska-USA.

    2. ZZR

      A w czym on jest taki podobny do Langusty (bo chyba o wyrzutni mówimy a nie o skorupiaku)? Tym, że w tylnej części pojazdu jest umieszczone 40 rur?

  6. ghfhd

    Ukraina się szybciej obudzi niż Polska po 25 latach z zimowego snu. Ukrainie daję 3-4 lata i będzie bardziej doposażona niż Polska.

    1. Kris

      Nie będzie, ponieważ armią ukraińską targają korupcja, nieudolność, lenistwo oraz rosyjskie służby specjalne.

  7. Dropik

    To tylko prototyp. Żadnych decyzji nie podjeto