Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: "laserowa" rakieta kontra rosyjski Mi-28N

Mi-28N podczas odpalania flar. Fot. mil.ru
Mi-28N podczas odpalania flar. Fot. mil.ru

Do zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca Mi-28N nad Ługańskiem został użyty przekazany przez Wielką Brytanię system przeciwlotniczy Starstreak i jest to pierwszy znany przypadek jego zastosowania podczas wojny na Ukrainie - podał w sobotę dziennik „The Times”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W piątek opublikowane zostało nagranie wideo pokazujące moment, w którym wskutek trafienia śmigłowca Mi-28N odpada ogon maszyny. Zdarzenie miało miejsce nad Ługańskiem na wschodniej Ukrainie. Źródło w brytyjskim ministerstwie obrony, na które powołuje się "The Times", uważa, że nagranie pokazuje użycie systemu Starstreak i dodało, że ten system jest rozmieszczony na Ukrainie od prawie tygodnia. Również wysokie rangą źródła w przemyśle obronnym, które badały wideo, uważają, że użyto tej broni.

Czytaj też

Produkowany przez brytyjską firmę Thales Air Defence Starstreak jest przeznaczony do niszczenia myśliwców, śmigłowców i bezzałogowców, które mogą być rażone z odległości do 7 km. W przeciwieństwie do innych pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu (jak amerykański Stinger czy rosyjska Igła), nie jest to system typu "odpal i zapomnij". Po odpaleniu rakieta naprowadzana jest w wiązce laserowej, więc środki obronne w rodzaju flar nie są wobec niej skuteczne. Pocisk wykonuje lot z prędkością ponad 3 Machów (więcej niż 1100 m/s), co znacząco utrudnia podejmowanie przeciwdziałania. Starstreak może być odpalany z wyrzutni przenośnych (i takie zapewne dostarczono Ukrainie), a także z zestawów samobieżnych Stormer HVM. Obecnie w służbie jest ok. 30-40 tych pojazdów, choć pierwotnie dostarczono ich ponad 100.

Reklama

Czytaj też

Jeśli chodzi o szkolenie, to w ramach normalnej procedury żołnierze muszą uzyskać 1000 udanych trafień na symulatorze, zanim zostaną dopuszczeni do wystrzelenia prawdziwego pocisku. Jak podaje "The Times", do szkolenia Ukraińców brytyjskie ministerstwo obrony wysłało zespół najlepszych brytyjskich operatorów Starstreak wraz z symulatorem. Celem było przygotowanie ich podczas intensywnego kursu w ciągu dwóch do trzech tygodni, ale udane użycie systemu Starstreak sugeruje, że żołnierze nauczyli się go obsługiwać w ciągu jednego lub dwóch.

Czytaj też

"To naprawdę krok naprzód w możliwościach Ukraińców, ponieważ jego (systemu Starstreak) zasięg jest znacznie większy. Jest absolutnie zabójczy i można nim zestrzelić wszystko, od MiG-a po śmigłowce bojowe - i jest niewiarygodnie celny" - mówi cytowane przez "The Times" źródło z branży obronnej.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. taka_prawda

    załoga tego Mi-28N przeżyła, choć nie wiadomo w jakim jest stanie. Miejscowi, bo spadła na terenie ŁRL, wyciągnęli załogę ze śmigłowca i przekazali wojskowym medykom.

    1. Eee tam

      Tak. Jak ich żywych wyciągali z tej kuli ognia powstałej po niekontorlowanym upadku bez ogona ze 100 metrów to jeden wołał "Za Stalina!" a drugi mu wtórował "Za Putina!" . Są nagrania

    2. xdx

      @eee tam 10/10 respekt

  2. Jan Puchacz

    Starstreak - czyżby?. Proszę obejrzeć film klatka po klatce, 0:55 sekunda - eksplozja z prawej strony ogona , przełamanie ogona, utrata wirnika, destrukcja. Eksplozja jest trochę za duża jak na pocisk strikte kinetyczny ( bez ładunku miotającego). Po drugie Starstreak przebijając poszycie i wszystko co napotkał po drodze poleciałby dalej tworząc efekt pocisku ze smugaczem. Po trzecie brawa dla polskich inżynierów..................

    1. Mortimer

      Starstreak zawiera ładunek wybuchowy odpalany kontaktowo (450 gramów PBX-98).

    2. Roger

      Przecież w podpociski Starstreak mają ładunek wybuchowy.

    3. Extern.

      @Roger, Mortimer: Dokładnie, oczywiście że ma ładunek, w dodatku dla lepszego efektu detonujący z małym opóźnieniem po uderzeniu aby wybuch był w środku.

Reklama