Siły zbrojne
Ujawnienie myśliwca 6 generacji, starcia lotnictwa z obroną przeciwlotniczą, stan polskich F-16, nowe zasady korzystania ze smartfonów w wojsku... TOP 10 najchętniej czytanych artykułów Defence24 w 2020 roku
Próby w locie nowego amerykańskiego samolotu bojowego, wyniki starć w wojnach na Bliskim Wschodzie, stan floty polskich „Jastrzębi”, dostawy czołgów Leopard 2PL, symulowane walki Gripenów z Su-27 czy nowe zasady używania smartfonów wprowadzone w Wojsku Polskim - to tylko niektóre tematy z TOP 10, które najbardziej zainteresowały w tym roku czytelników Defence24.pl.
1. „Wszystkie rekordy pobite”. Amerykanie przetestowali zupełnie nowy myśliwiec [ANALIZA]
Najbardziej popularnym artykułem Defence24 w roku 2020 był tekst szerzej opisujący ujawnienie przez Stany Zjednoczone zaawansowanego stanu programu nowego samolotu bojowego, prawdopodobnie należącego do 6. generacji i będącego następcą F-15 i F-22. Fakt przeprowadzenia udanych prób w locie NGAD oznacza jednak, że projekt jest już na bardzo dużym poziomie zaawansowania. Przeprowadzono prace projektowe, integrację całej konstrukcji, dokonano rolloutu i całego cyklu prób naziemnych. Co więcej można spekulować, że powstał więcej niż jeden prototyp, ponieważ zwykle jedną maszynę wykorzystuje się do badań zmęczeniowych, a inne do prób w locie i naziemnych – pisał we wrześniu Maciej Szopa.
2. MiG-29 nadal skuteczne? "Tureckie systemy Hawk zniszczone"
Drugie miejsce zajęła informacja temat starcia zachodniej techniki wojskowej ze wschodnią a dokładnie myśliwców MiG-29 wspierających siły libijskiego dowódcę Haftara z dostarczonymi przez Turcję rządowi trypolitańskiemu systemami OPL Hawk. Wiadomo z niej jedynie, że dwa samoloty myśliwsko-bombowe MiG-29 zaatakowały system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu (prawdopodobnie typu MIM-23 Hawk), który został rozmieszczony przez Turków w okolicach Syrty. Nalot miał przeszkodzić w przygotowaniach do ataku na to libijskie miasto, prowadzonych przez turecką armię i siły podległe pod Rząd Jedności Narodowej (GNA) – pisał w sierpniu Maksymilian Dura.
3. Znamy liczbę sprawnych F-16 Jastrząb
Na trzecim miejscu znalazła się analiza, w której na podstawie zdobytych danych udało się nam poinformować społeczeństwo na temat faktycznego stanu floty polskim myśliwców F-16C/D Jastrząb. Co się dzieje z pozostałymi maszynami? MON odniósł się do tej kwestii, tłumacząc, że tzw. kanibalizm techniczny, czyli zjawisko czasowego wymontowywania elementów z samolotów „to zjawisko powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe.” Jednocześnie informowano też, że zjawisko dotyczy tylko „pojedynczych egzemplarzy samolotów”. – pisał w lutym Maciej Szopa.
4. MON zmienia zasady używania smartfonów
Duże zainteresowanie wzbudził szczegółowy artykuł informujący o nowych zasadach użytkowania w Wojsku Polskim smartfonów, w tym szczególnie urządzeń prywatnych. Wszechobecna nowoczesna technologia przynosi zarówno szereg korzyści jak i zagrożeń dla kluczowych instytucji państwa oraz sił zbrojnych. Smartfony, inteligentne zegarki, opaski i inne urządzenia, z których korzystają żołnierze, pracownicy wojska oraz goście przebywający na terenie obiektów i instytucji wyposażone są zarówno w wysokiej jakości aparaty fotograficzne jak i w rejestratory dźwięku. – pisał w czerwcu Piotr Jaszczuk.
5. Borsuk strzelał w Drawsku. "Spektakularne efekty"
Na piątym miejscu znalazła się informacja na temat prób ogniowych prototypu bojowego wozu piechoty Borsuk. Badania „Borsuka” miały charakter poznawczy i były pierwszą poligonową weryfikacją przyjętych dla tego systemu założeń. Wyniki badań nie są jawne. Obecnie, realizowane są czynności związane z oceną przeprowadzonych badań i ich wpływu na konfigurację sprzętu wojskowego. – informowaliśmy.
6. Gripeny deklasują Su-27 [KOMENTARZ]
Na szóstym miejscu uplasował się i wywołał wielką dyskusję artykuł przytaczający chińską relację na temat symulowanych walk chińskich myśliwców Su-27 z tajlandzkimi JAS-39 Gripen. W ciągu czterodniowych ćwiczeń w 2015 r. samoloty obydwu państw ścierały się ze sobą na odległościach większych niż zasięg wzroku (BVR – Beyond Visual Range). Gripeny zdołały w tych warunkach osiągnąć łącznie 41 „zestrzeleń”, podczas gdy piloci chińskich Su-27SK – dziewięć. Z tego w czasie symulowanych walk na odległościach 50 km lub większych piloci Gripenów uzyskali 10 zestrzeleń, podczas gdy Su-27 zero. Zachodnie myśliwce największą skuteczność osiągnęły na dystansach 30 km lub większym, kiedy to udało im się osiągnąć 88 proc. wszystkich zestrzeleń. – informował w swoim komentarzu Maciej Szopa.
7. Pancerny przełom. Leopardy z Gliwic idą do wojska [ANALIZA]
Duże zainteresowanie wywołała informacja na temat odebrania przez Wojsko Polskie pierwszych czołgów Leopard 2PL. Pierwsze dwa wozy już zostały odebrane przez wojsko. Niedawna zmiana na stanowisku prezesa zakładów Bumar-Łabędy może pomóc w wypracowaniu spójnego zarządzania dwoma zakładami PGZ, zajmującymi się wsparciem polskich Leopardów. Będzie to jednak trudne zadanie, biorąc pod uwagę wieloletnie zaszłości i istniejące w ramach PGZ spory. Wspomniane wozy to pierwsze zmodernizowane z powodzeniem czołgi w ramach programu Leopard 2PL – pisali pod koniec maja Jakub Palowski i Jędrzej Graf.
8. „Bezzałogowa łódź szpiegowska” odnaleziona przy bazie brytyjskich boomerów
Na ósmym miejscu znalazł się pierwszy artykuł o tematyce typowo morskiej. Była to informacja na temat znalezienia koło brytyjskiej bazy morskiej bezzałogowego okrętu podwodnego, prawdopodobnie pochodzenia rosyjskiego. Mocno zdziwieni musieli być mieszkańcy brytyjskiej wyspy Tiree koło zachodniej Szkocji, gdy znaleźli na skalistym brzegu płaską łódź bez miejsca dla załogi, której pokład był cały pokryty panelami słonecznymi. Brytyjczycy od razu uznali, że jest to bezzałogowa „łódź szpiegowska” która napędzana energią słoneczną ma taką konstrukcję, by uniknąć wykrycia. – pisał w październiku Maksymlian Dura.
9. Wojsko z bronią na ulicach [ANALIZA]
Na dziewiątym miejscu znalazł się pierwszy temat związany z epidemią COVID-19. Chodziło o możliwość wypełniania zadań związanych z przeciwdziałaniem epidemii przez uzbrojonych żołnierzy. Obserwując rozwój sytuacji na świecie widzimy, że państwa w różny sposób wprowadzają i egzekwują ograniczenia związane z zapobieganiem pandemii. W niektórych krajach wprowadzane są stany wyjątkowe i wojsko wyposażone w broń etatową, w innych podejście jest bardziej liberalne, lub większy nacisk kładzie się np. na elektroniczne systemy nadzoru. Dla wielu osób fakt obecności uzbrojonych żołnierzy na ulicach miast jest wyraźnym sygnałem wskazującym na wprowadzenie stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. - pisał w kwietniu Piotr Jaszczuk.
10. Syryjskie bombowce zestrzelone przez tureckie F-16
Na dziesiątym miejscu naszego rankingu za 2020 rok znalazła się informacja o zestrzeleniu syryjskich bombowców przez tureckie myśliwce F-16. O zestrzeleniu samolotów określonych jako Su-24 poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z kolei strona syryjska potwierdziła oficjalnie, iż w wyniku działań sił powietrznych Turcji utraciła dwa samoloty, a ich piloci zdołali się katapultować. – informowaliśmy na początku marca.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie