Reklama

Siły zbrojne

Tysiące pocisków przeciwpancernych dla Bundeswehry

MELLS, czyli niemiecki Spike-LR Fot. Bundeswehr/Mario Bähr
MELLS, czyli niemiecki Spike-LR Fot. Bundeswehr/Mario Bähr

Niemiecka Bundeswehra otrzymała w ubiegłym roku ponad sześć tysięcy nowoczesnych pocisków do granatników przeciwpancernych, jednorazowych granatników przeciwpancernych oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych. 

Z opublikowanego niedawno raportu ministerstwa obrony dotyczącego modernizacji sił zbrojnych wynika, że w 2019 roku do Bundeswehry dostarczono: 

 • 4 tys. pocisków z ulepszonymi głowicami tandemowymi Panzerfaust-3IT, przeznaczonych do granatników Panzerfaust3; 
 • Niemal 2 tys. jednorazowych granatników przeciwpancernych RGW-90
 • 350 przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS (Spike/Spike-LR2).
 • Zakończono też dostawy przeciwpancernych pocisków kierowanych PARS 3 LR dla śmigłowców Tiger.

Wszystkie te zamówienia mają istotne znaczenie dla wzmocnienia obrony przeciwpancernej Bundeswehry.  

Jeśli chodzi o Panzerfaust-3IT, przekazanie armii tych pocisków pozwoli zwiększyć potencjał do rażenia silnie opancerzonych czołgów (także dysponujących ciężkimi pancerzami reaktywnymi ERA, w rodzaju rosyjskiego Kontakt-5) na krótkich odległościach. Ich zakup jest o tyle istotny, że równolegle trwają przygotowania do wprowadzenia do niemieckiej armii nowej generacji jednorazowego systemu RGW 110, mającego zastąpić właśnie Panzerfausty 3 i charakteryzować się wysokimi zdolnościami zwalczania celów chronionych przez ciężkie ERA.

image
Strzał z Panzerfaust 3 w czasie ćwiczeń w Norwegii. Fot. Bundeswehr/Torsten Kraatz

Najwyraźniej jednak Niemcy stawiają na podejście ewolucyjne – równolegle z przygotowaniami do wprowadzenia nowego systemu wzmacniają zdolności tego, który już posiadają. W 2019 r. armii dostarczono też prawie 2 tys. jednorazowych granatników RGW-90, zwanych przez wojsko „Wirkmittel 90”, stanowiących ważne uzupełnienie Panzerfaustów. W raporcie nie podano, o jaką wersję chodzi, ale możliwe, że zamiast (lub oprócz) standardowej RGW-90 HH z dwufunkcyjną głowicą HEAT/HESH, pozyskano także pociski programowalne RGW-90 LRMP, bo kilka lat wcześniej zakończyły one pozytywnie testy w siłach specjalnych.

image
RGW-90. Fot. Bundeswehr/Jonas Weber

Armia niemiecka otrzymała też w ubiegłym roku 350 przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS (Spike-LR/LR2). To część realizacji zawartej jeszcze w 2017 roku umowy, dotyczącej dostawy 97 wyrzutni i tysiąca rakiet. Co więcej, w 2019 roku podpisano też ramową umowę na dostawy kolejnych pocisków MELLS wraz z wyrzutniami nowej generacji ICLU. W ramach pierwszego zamówienia do 2023 roku dostarczonych ma zostać 1500 pocisków i ponad 100 wyrzutni, zapisy umowy wieloletniej pozwalają też na dostawę kolejnych wyrzutni i dużych partii pocisków w kolejnych latach. Pociski MELLS, odpalane już z transporterów Marder (z wykorzystaniem wyrzutni przenośnej) są także integrowane z wozami Puma i Wiesel używanymi przez Bundeswehrę. Zastępują one w służbie ppk Milan i TOW.

image
MELLS. Fot. Bundeswehr/Mario Bähr

 

Wreszcie, w 2019 roku zakończono dostawy pocisków PARS 3 LR. To przeznaczone dla śmigłowców Tiger ciężkie rakiety o zasięgu 7 km, naprowadzane z użyciem systemu termowizyjnego i wywodzące się z anulowanego wcześniej programu TRIGAT. Partia 680 tych rakiet została zamówiona w 2006 roku, od spółki PARSYS – joint venture MBDA i Diehl Defence. Choć program ten był nieco opóźniony (pierwotnie przewidziano zakończenie dostaw w 2014 roku), to ostatecznie udało się go sfinalizować. Dzięki temu Tigery będą mogły zwalczać cele opancerzone z większej odległości i przy mniejszej ekspozycji na oddziaływanie przeciwnika. Wcześniej używały one kierowanych przewodowo rakiet HOT-3, o zasięgu ok. 4 km, wymagających widoczności celu przez śmigłowiec w czasie naprowadzania. Z kolei PARS 3 LR pozwala wykorzystać system kierowania ogniem niemieckiej odmiany Tigera. Namierza cele za pomocą głowicy na wirniku a następnie kieruje ogniem rakiet które są wystrzeliwane w krótkich odstępach czasu do kilku celów opancerzonych w czasie krótszym niż 10 sekund. 

Obrona przeciwpancerna pozostaje więc priorytetem Bundeswehry. Rozwijane są też inne, nie wymienione tu systemy – jak choćby nowoczesna amunicja do czołgów Leopard 2, system SMArt 155 do haubic 155 mm typu Panzerhaubitze 2000 czy wreszcie środki minowania, włącznie z przywróconym niedawno do służby (i nie najnowocześniejszym) systemem M/85. W ubiegłym roku zawarto też umowę na przeciwpancerne pociski kierowane Enforcer, których pierwsza partia ma trafić do sił specjalnych. 

Reklama

Komentarze (35)

 1. Zniesmaczony

  U Niemców tysiące rakiet, a u nas "gorącymi" tematami są odpowiedno: 5 używanych samolotow transportowych, 22 "skrycie opancerzone" terenówki, podpory mostów składanych, mundury tropikalne. Czy coś "najistotniejszego" dla w o j s k a pominąłem?? Czy te kuchnie polowe wreszcie kupiliśmy? Czy też zabrakło nam w budżecie 83 złote i 19 groszy?

  1. Kazik :)

   Jesteś w pełni w temacie!!! A społeczeństwo nie!!!!

  2. Logistyk z Jastrzębia

   Piekna synteza Odpowiadam 14-kuchnii polowych w gotowości operacyjnej

  3. Dzięki!

   Chwała Bogu. Przynajmniej, zakładam tak optymistycznie, to na manewrach żołnierze może, głodni nie będą.

 2. ppk pirat

  ppk Pirat oraz ppk Moskit JAKO STRATEGICZNA BROŃ OBRONY PAŃSTWA

  1. Marek1

   Taaa, pozachwycaj się czymś co w praktyce jeszcze NIE istnieje, a będą musiały minąć kolejne LATA zanim do WP trafi odpowiednia ilość tak CLU(wyrzutni) jaki samych ppk.

  2. Imperial Palace

   Strategiczna... fiu, fiu a co głowicę atomową na nich chcesz montować?

  3. Marek 1 to do ciebie

   Mamy czas poczekamy aż wejda do produkcji - obecnie ich role wypełniają Spaiki Jaweliny resursy sie skończą będą gotowe Moskity i Piraty - Marku lobbujesz produkty którego z producentów ?

 3. BUŁGARIA versus HISZPANIA

  Bułgarska propozycja najciekawszą dla Polski - wybór srodka --------- ewentualnie wyspecjalizowany lekki C-90 wraz z cięzim Alcotanem 100 Bułgarski odpowiednik mógłby mieć efekty i do celów słabo opancerzonych a i z ciężko opancerzonymi też jakieś szanse by miał taki złoty środek pomiędzy C-90 a ciężkim Alcotanem -100 (najistotniejsze to niezależność i produkcja w Polsce w fabrykach których właścicielem jest POLAK z pełnymi prawami do technologi i jej rozwijania)

  1. jakitaki

   Ty wybierzesz a MON kupi. Podniecaj się dalej.

  2. Do jakitaki

   gDZIE ON TAM WYBIERAŁ ???? czytaj ze zrozumieniem

 4. Africa Corps

  Koledzy juz wspominałem ze MELLS block II w przygotowaniu NIE JEST TO CYBERNETYKA ale następne 2tys pozwoli na,saturacje Meklemburgii bo ten kierunrk JEST zagrożony

 5. Jacek

  A ile kupili dla WOT? 180 szt.? To możemy czuć się bezpiecznie.

  1. moze amerykanie coś ze soba przynie

   Bedziemy modernizowac 300 t72 to dopiero bron przeciwpancerna Z naturlną zasłoną dymną z diesla .Poza kilkuosobową oblugą jest cieplej niz zołnierzowi z PP .

  2. Tuski

   180 szt dla WOT czyli na 25 tyś. żołnierzy i 350 na Bundeswehrę, czyli na 180 tyś. ludzi. Można wybrzydzać, ale trzeba sobie zdać sprawę z różnicy potencjałów gospodarek

  3. Danisz

   na Bundeswehrę nie 350, tylko ponad 7 tysięcy - 350 to jest samych Spike, które u nich są tylko jedynym z wielu elementów uzbrojenia ppanc. w Polsce natomiast nie kupuje się ani granatników jednorazowych, ani pocisków do wielorazowych, ani rakiet przenoszonych przez śmigłowce ani żadnych innych - to jest ta różnica. Co się zaś tyczy różnicy w potencjale gospodarek czy szerzej kasy na wojsko, to Niemcy mają budżet 4 razy większy niż nasz MON - a to oznacza, że w ub. roku proporcjonalnie powinniśmy mieć zakontraktowane nie 180 ppk, a 1800!

 6. Kazik :)

  Niemcy wiedzą jak z rosyjskiego walca zrobić durszlak my nie. Sołdaty FR przejdą po nas jak po polu i zawrą jałtański pokój na linii demarkacyjnej - czytaj Odra - i po balu. Kauboje tylko przyklepią siedząc za Odrą. No tylko powalczą ci o polsko brzmiących nazwiskach bo im dziadek polonus powie byłeś tchórzem czy co wnuczku.

 7. Perla Lubelska

  Saturacja przepraw nad Odrą granatnikami ppc moze nie wystarczyć Tutaj jednak HIMARS

  1. Yaro

   Himars nie jest w stanie skutecznie atakować celów ruchomych kolego.

  2. Tak myślę

   Jeszcze nie, ale już wkrótce np. okręty będą już bardzo zagrożone. Jak dostaną data linka to zgrupowanie czołgów też będzie mocno zagrożone. Pomysł wcale nie taki ostatni.

  3. Extern

   W przeciwieństwie od Langusty z Topazem i Flyeyeem które współdziałając mogą powierzchniowo pokryć zaplanowany teren na który w momencie upadku rakiet wjadą obce wozy. Trudne ale wykonalne. Teoretycznie mógłby to też oczywiście zrobić Himars gdyby obsłudze wystarczająco szybko przez radio ktoś podyktował koordynaty i timing odczytany z ekranu konsoli Topaza, ale "ekolodzy" zadbali aby nie miał bomb kasetowych więc obecnie nie może.

 8. cenzor

  W ten sposób trwa ciągła rywalizacja pocisku z pancerzem. Gdy jedni opracują nowy super pancerz, to drudzy coś wymyślą aby ten pancerz przebić. A więc jaki jest sens chwalenia się dookoła to się zamawia i kupuje? Tak aby przeciwnik już zaczął szukać na to rozwiązań? Gdyby przeciwnik nic nie wiedział to by się kiedyś zdziwił. Tego typu informacje powinny być upraszczane, nie podając danych technicznych, liczb, nazw własnych itp. lub je nieco zaokrąglając. Np. zamiast pisać że jakieś państwo zamówiło 100 granatników typu Panzerfaust, mogliby podać, że zamówili 50 sztuk nowego typu granatnika przeciwpancernego. I tyle. Nie jest ważne, że ta liczba jest zaniżona. Niech tak właśnie przeciwnik myśli, że 50, a w rzeczywistości będzie 2 razy tyle. Tak samo nasza armia, gdy coś podaje do wiadomości publicznej, powinna te informacje nieco zniekształcić, uprościć, bez danych technicznych, z niewłaściwymi liczbami. Przecież tajni agenci z wywiadu obcego też te artykuły czytają.

  1. Africa Corps

   Kolega ma rację ale to SPD donosi do ruskich Hahahaha

 9. ruch wyzwolenia słowian połabskich

  Haaaaa, widać jak trzęsą portkami przed naszymi zmodyfikowanymi T-72 !!!

  1. Paweł P.

   na marginesie, jak zwalczać (skutecznie) taką piechotę z ppk?

  2. Tyle w temacie

   Po pierwsze drony do rozpoznania - ale my ich nie mamy. Po drugie amunicja artyleryjska np. programowalna, kasetowa lub termobaryczna- ale żadnej nie mamy. Po trzecie w bezpośrednim starciu głowica termowizyjna i samoobrona w postaci systemów ASOP i pokładowej amunicji programowalnej. Ale my niczego z tego nie mamy.

  3. Extern

   Rozpoznać ich stanowiska i obłożyć ogniem z moździerzy.

 10. kapusta

  czy to nie jest ciekawe, że MON nie kupuje żadnego systemu podobnego do opisanych w tym artykule?

  1. Kapustin

   Inspektorat uzbrojenia chętnie kupi ruską IGLĘ bo sie na niej wychował Stąd ta miłość do T72 BWP

  2. Ot co

   Ciekawe? Gdybyś zapytał, czy to nie tragiczne lub skandaliczne, to by było dobre pytanie. Nasz MON od 50 lat "dba" o "malutkie" na BRDMach, skutecznie rozbroił też nasze Mi24 z ppk, to za min. Siemoniaka MON przerwał zakup od 1000 do nawet 3000 pocisków klasy SMArt. Do tego przez 15 lat MON kłamał o integracji Spike na HITfistach. Do tego wycofał 100 000 wciąż sprawnych Komarow RPG76, choć mógł kupić opracowane w WITU bezpieczne zapalniki. To MON nie kupuje kierunkowych min ppanc z BELMY. Do tego już coś 20 lat "wybiera" granatnik ppanc. A ty pytasz, czy to nie "ciekawe"?? Może i ciekawe ale raczej dla kontrwywiadu i sądu wojskowego. Aha, MON już zaplanował konkretne daty wycofania wszystkich OS i KUB-ów. Tylko jakiś wciąż NIE zaplanował pozyskania ich następców.

  3. Extern

   Prawdopodobnie z zakupami ppk to czekają aż technicznie dojedzie CLU dla Pirata. Ale na co czekają z "groszowym" zakupem granatników to chyba nie wie nikt.

 11. martin

  a my zamawiamy mundury. BRAWO!

  1. Hu hu ha

   Jeszcze pociski dymne i świetlne, planujemy "nowe" stare Herculesy, nowe samoloty sanitarne, remont klimatyzacji na OHP, nowe podpory do mostów składanych, samochody terenowe i ciężarowe. Broni nie planujemy kupić. Bo planujemy przede wszystkim...dialogi!

 12. Zamiast t 72m trza było 3 mld na to wydać

 13. LMed

  No cóż, a ciśnienia na czołgi nie mają. A potomkowie husarzy to i tysiąc MBT by łyknęli.

  1. Extern

   Nie zapominaj że ich od Rosji dzieli cała Polska i dwie największe rzeki jakie wpadają do Bałtyku. Jak sami kiedyś mieli Rosję na granicy, to mieli na stanie 3 tysiące czołgów.

 14. Polish blues

  I aż 180 dla WOT! Brawo rząd, brawo MON, brawo Pan Prezydent!

  1. luki

   180 javelin tylko dla WOT i 350 spike dla całej Bundeswehry to chyba dobre proporcje ?

  2. Wołodyjowski

   Moje żołnierki NIE BĘDĄ TARGAC TEGO NA,PLECACH bo same ważą po 50kg

  3. Kaczor

   Bravo prezes brabo Nowogrodzka prawdziwe KŁY POLSKI

 15. Africa Corps

  MELLS w wersji block II to szybszy procesor a efektor bez zmian Tylko trzeba zapłacić za licencje bo i naczej to ZŁOM SIE KLEPIE

  1. Kopara

   Kolego powiedz to do Inspektoratu uzbrojenia

 16. Prawda

  Ten artykuł obowiązkowo wysłać do MON, aby pokazać jak się buduje obronę przeciwpancerna. Niemcy mogą, a my kupujemy w takich ilościach, że tylko się śmiać ( to znaczy płakać)

  1. Troll z Polszy

   MON w tym roku odebrał ponad 300 Spików z Mesko. I pojawiła się koncepcja Pirat za "rgrurę" a jeżeli to uda się dopiąć to masz 1100 CLU i 11 tyś pocisków, a to już zmieni całkowicie zasady GRY. Szczególnie jeżeli LPC1 ( czy jak to się finalnie będzie nazywać jako CLU Pirata ) będzie miał poza "laserem" też goniometr i datalink nawet do najbliższego ZSSW30 ( a dalej do Topaza do Raków/Krabów ) i baterie pozwalająca na 6 godzin pracy CLU

  2. Davien

   Troll, znowu.... Pirat za RPG to poroniony pomysł tak finansowo jak i militarnie. LPC-1 nie ma nic wspólego z Piratem to podswietlacz celu dla APR-120/APR-155, Pirat ma własne oddzielne CLU tóre ma mieć dwie opcje naprowadzania ( twoja ulubiona NTW 10/2019). CLU Pirata jest zwykłym, prostym systemem i tych dodatków co wymieniasz miec nie będzie.

  3. Troll z Polszy

   Pożyjemy zobaczymy, do końca roku nie daleko ;-),

 17. easyrider

  Na spodziewane i nieuniknione starcia etniczne raczej przydałyby im się pociski z głowicami odłamkowymi.

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Te też, ale ja bym widział jeszcze pociski z napalmem, z fosforem, termobaryczne, i kartaczowe a może nawet jądrowe!!

  2. easyrider

   Chciałem tak oględnie ale... brzmi rozsądnie co piszesz. Starcie nieuniknione.

 18. as

  A na WAT maseczki uszczelniają "naukowcy"....

 19. PPK PIRAT ORAZ PPK MOSKIT

  ppk PIRAT oraz ppk Moskit powinny byc dokończone i uznane jako broń strategiczna - POLSKA ODPOWIEDZ NA PANCERNY WALEC PRZECIWNIKA

  1. Mesko Man

   Kolega ma na to KASĘ

  2. Gnom

   Wystarczyłoby na dokończenie badań i wyprodukowanie tyle co u szwabów tylko za tą kasę, która poszła do jankesów za wciąż niedostarczone BBJ jako VIP (a były super pilne dlatego bez przetargu).

  3. Yaro

   Strategiczna? Człowieku ppk lokują się kilka leveli poniżej określenia strategiczna! Sprzętu za broń strategiczną się niczego nie uznaje - albo nią jest albo nie. Broń strategiczna to broń o określonym działaniu i wpływie na zdolności przeciwnika. Jest nią np broń atomowa ale nie ppk. Poza tym oba te pociski mają za słabe głowice do skutecznego niszczenia czołgów (no ok. może Moskit w określonych sytuacjach dałby radę). To jest trochę niższa kategoria wagowa.

 20. Ech

  1% sobie radza. Im wystarczy

  1. Aha

   No bez przesady... jest 1,3% PKB :)

 21. dim

  Niemcy mogą zakładać, że przez Polskę Rosjanie szybko przejdą. I aby następnie najeźdźcy trzymali się w pewnej odległości od granic Niemiec. Polska jest bezbronna. Polska ma mniej nowoczesnych pocisków p/panc, niż Rosjanie sprzętu pancernego, licząc same tylko magazyny mobilizacyjne i starsze wozy bojowe obsadzane następnie rezerwistami, bez naruszania trzonu sił zbrojnych. Polski sprzęt pancerny jest głównie o wartości muzealnej. Więc Niemcy kupują p/panc - asortymenty, które da się nabyć co szybciej.

  1. ktos

   hmmm o ile wikipedia nie klamie Polska posiada okolo 3500 pociskow Spike... sadzisz ze Rosjanie przyjada na nasza granice wszystkimi czolgami jakie maja? A co na to Ukraina, Gruzja i przedw wszystkim Chiny? Sadzisz ze na tamtych granicach wywiesza kartki z prosba o chwilowe nie atakowanie ich kraju?

  2. Infernoav

   Ludzie myślą, że jak Rosjanie mają 3000-4000 czołgów to rzuca je wszystkie na Polskę. Jeśli rzucą 800-1000 to będzie ich sukces.

  3. rewgfre

   > Jeśli rzucą 800-1000 to będzie ich sukces. dziennie? nie lekcewarzymy przeciwnika, na krymie armia nie bronila terytorium. Nie było potrzeby walczyc ;(

 22. kamo

  Flectarn robi robotę

  1. niejaki Błochin

   Mapa to nowszy kamuflaż.

  2. Opel

   Doprawdy? Szkoda tylko że nikt bo nie używa. Taki świetny cudowny i piękny....

  3. Derff

   Nowszy ale panterę wz93 także chwalą i to wojskowi. Nie wiedzą dlaczego lecz dobrze rozbija sylwetkę.

 23. Ku chwale wielkij Polsce

  Jeśli chodzi o wybór jednorazówek to BUŁGARSKA bądz HISZPAŃSKA propozycja chyba najkorzystniejsza dla POLSKI --------------------- podstawa to pełne prawa do technologi i produkcja w POLSCE PRZEZ POLAKÓW W FABRYKACH KTÓRYCH WŁAŚCICIELEM SĄ POLACY --- i to przekazanie technologi nie etapami z biegiem lat a w całości odrazu tak aby pierwsze jednorazówki dostrczane WP pochodziły z POLSKIEJ fabryki

  1. Mesko Man

   Brakuje na 45mln pln ktoś obiecal za POSTOJOWE Na magazynie brak komponentów na te składanki spike i KICHA KOLEDZY

  2. Pankracy

   PGZ jyz dostalo 3.2-mld pln na mesko też I gziexta kasa poszła Dlatego mesko na strajku

  3. Grredo nie

   Na taczkach powinniście też zarząd wywozic. Macie wiedzę technologię i klienta. Jak można nie produkować?

 24. Mad Max 2

  Strzelam ze spike i powiem ze lepszy stabilizator strzału potrzebny Lepsza głowica lepszy efektor Takze taka wersja MELLS to by sie przydała

  1. Gawron

   A może lepszy strzelec ?

  2. Gieniek

   DLACZEGO SPIKE PUDLUJE? Jest 17 powodów a odporność fizyczna strzelca na wagę to miejsce ,11

  3. Pudlować czyli udawać pudla?

 25. Arado

  A my w odpowiedzi na to rozpiszmy dialog analityczno-techniczny polaczony z dyskusja i konsultacjami na wszystkich poziomach i szczeblach...

Reklama