Siły zbrojne
Tysiące ochotników rozpoczęło służbę w Wojsku Polskim
Kolejni ochotnicy do służby w Wojsku Polskim rozpoczęli szkolenie w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW). Do szkolenia w ramach trzeciego w tym roku turnusu DZSW zgłosiło się ponad 3600 osób.
W jednostkach na terenie całego kraju rozpoczęło się wcielanie ochotników, którzy przez następne 27 dni będą uczyć się podstaw wojskowego rzemiosła. Dla wielu z nich to szansa, aby związać swoją przyszłość z mundurem żołnierza Wojska Polskiego.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (DZSW) została wprowadzona w 2022 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny. DZSW umożliwia zainteresowanym wzięcie udziału w 27-dniowym szkoleniu podstawowym, które stanowi przepustkę do służby zawodowej w Wojsku Polskim. W samym tylko 2023 roku szkolenie podstawowe ukończyło 32 tys. ochotników. Przy czym 60% z nich, czyli mniej więcej 19 tys. osób, zdecydowało się na związanie swojej przyszłości z wojskiem i kontynuowanie nauki podczas szkolenia specjalistycznego, które przygotowuje ich do służby na konkretnym stanowisku służbowym.
Czytaj też
W tym roku dla ochotników zostanie zorganizowanych 11 turnusów szkoleniowych DZSW, w których będzie mogło wziąć udział łącznie 30 tys. osób.
O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne. Podczas szkolenia w ramach DZSW każdy z ochotników otrzymuje uposażenie w wysokości 6000 zł, a po jego ukończeniu ma pierwszeństwo w ubieganiu się o powołanie do służby zawodowej. Kandydatom po spełnieniu określonych wymogów przysługuje również pierwszeństwo przy zatrudnianiu w administracji publicznej.
Czytaj też
Pierwszym krokiem ochotnika do szkolenia podstawowego jest złożenie wniosku o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu www.zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na specjalną infolinię +48 800 180 110.
Komunikat Wojska Polskiego
Eko
Nikt nie rozmawia o pokoju o rokowaniach tylko wojna a zarabiają na tym koncerny zbrojeniowe pokój jest naturalny
Obiektywny
I to jest sposób na zwiększanie ilości wojska i podnoszenie jego jakości . Zachęcić zapłacić pokazać profity i możliwości a nie opowiadać o odwieszaniu zasadniczej służby . Wolę jednego żołnierza przeszkolonego zmotywowanego mającego świadomość co chce robi zamiast trzech zagonionychz brzuszkami po kolana zmuszanych do służby .. zasadnicza służba niczego nie wnosi oprocz mnożenia patologii i doprowadzania do nadmiaru ludzi w stosunku do sprzętu i wyposażenia które można im zapewnic
yy
Jedno z drugim wcale nie musi się kłócić. Każdy obywatel tego kraju jest w razie W zobowiązany bronić ojczyzny.Na Ukrainie żołnierze siedzą po dwa lata w okopach bo nie ma kto ich zluzować. Patologia w wojsku to była za komuny, kilka miesięcy szkolenia dla młodzieży która nie potrafi po sobie złożyć pościeli i ustawić butów na pewno źle im nie wyjdzie.
skition
Nicola Grbić powiedział "służba obowiązkowa to sposób na marnowanie młodym ludziom czasu".. Przez rok składał i rozkładał broń.Tak więc ta patologia występuje wszędzie gdzie jest pobór według zasady trzy z. Zakuć, zdać, zapomnieć. Owszem kierowca BMP1 posiada jakieś umiejętności ale kierowca T-55 już nie, bo nawet przesiadka dla obsługi z T-72 na K2 to już był kosmos nie do opanowania dla wielu.
RAF
W zeszlym roku w szkoleniu wzielo udzial 32 tys. ochotnikow, a w tym juz juz zmniejszyli limit do 30 tys.., mimo, ze juz w zeszlym nie wszyscy mogli sie zalapac, tak duze bylo zainteresowanie. Robia co moga, aby przychamowac szybki rozwoj armii.
wert
po co WP jak jest bundeswehra? A niedługo będzie armia "europejska" czyli mieso z PL a genrałowie wiadomo