Reklama

Siły zbrojne

Turecki program okrętów podwodnych opóźniony

Turecki okręt podwodny „Preveze” – fot. US Navy
Turecki okręt podwodny „Preveze” – fot. US Navy

W Turcji zaczyna być głośno o problemach pojawiających się przy realizacji turecko-niemieckiego kontraktu na budowę sześciu okrętów podwodnych typu 214.

Kontrakt wart 3,5 miliarda dolarów jest największym w historii pojedynczym zamówieniem tureckich sił morskich. Obecnie już oficjalnie mówi się, że może być on poważnie opóźniony. Wspomina się również o turecko-niemieckich dyskusjach na temat sposobów niwelowania problemów.

Sprawa zaczęła się w 2009 roku kiedy Turcja podpisała kontrakt z niemiecka stocznią HDW - Howaldtswerke-Deutsche Werft (która jest częścią koncernu TKMS) na wspólną budowę sześciu okrętów podwodnych typu 214 w tureckiej stoczni Gölcük. Stępkę pod pierwszą jednostkę położono w 2011 r., natomiast pierwszy okręt miał zostać oddany w 2015 r.

Przesunięcie terminu przestało już być tajemnicą. Turcy jednak nie mówią o zerwaniu kontraktu lub chociażby nałożeniu kar na niemiecką stocznię. Media łączą to z opisaną w sierpniu tego roku przez „Der Spiegel” akcją niemieckich służb wywiadowczych, które miały szpiegować tureckich polityków od 2009 r. Władze w Berlinie nigdy nie zdementowały omawianych doniesień. Przypuszcza się, że może to więc mieć wpływ na decyzje Ankary w odniesieniu do Niemców.

Oficjalnie zarzuty o szantażowaniu tureckich polityków są uznawane za „czystą fantazję” i „szczególnie złą teorię spiskową”. Mówi się natomiast o wysiłkach, jakie są podejmowane by plan budowy nowych okrętów podwodnych w Turcji został zrealizowany w terminie.

Wskazuje się przy tym, że wcześniej Turcja zbudowała wspólnie z Niemcami 14 okrętów podwodnych typu 209. Z drugiej strony nie udała się wspólna próba sprzedaży tego typu jednostek do Indonezji za około 1 miliard dolarów (konkurs wygrała Korea Południowa).

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. ktos

    Panie Dura, a jak idzie realizacja budowy Scorpen w Indiach i Brazylii?

  2. obserwator

    a 26 + pociski manewrujące??

  3. zdzich

    Jak najmniej do czynienia z Niemcami ,Turkami i Francuzami w w zakupie i produkcji wojskowej.To nam wyjdzie na zdrowie.

    1. NATOwnik

      islamska holota - OK, zgadzam sie! Niemcy i Francja to jednak jedni z najlepszych mozliwych partnerow, w przeciwienstwie do USA! turasy kombinuja, poniewaz BND i Sp-ka kontroluja islamskiehordy ichnich erdoganow - to przyczyna jest!

    2. edi

      .. plus amerykanami, anglikami, włochami i szwedami. Czy ktoś nam pozostaje?

  4. Arek

    tylko Scorpen + licencja z technologią na pociski manewrujące

Reklama