Reklama

Siły zbrojne

Turcy i Pakistańczycy uczą się zwalczać Rafale

Katarski Rafale / Fot.  Dylan Agbagni (CC0)
Katarski Rafale / Fot. Dylan Agbagni (CC0)

Samoloty wielozadaniowe Rafale pojawią się na międzynarodowych ćwiczeniach Anatolian Eagle-2021. Cztery maszyny tego typu przyśle na to przedsięwzięcie Katar. Dzięki temu zapoznać się z nimi będą mieli okazję piloci tureccy i pakistańscy. Ci drudzy potencjalnie mogą mieć kontakt bojowy kontakt z indyjskimi Rafale, a ci drudzy z greckimi.

Ćwiczenia Anatolian Eagle-2021 są organizowane w Turcji. Bierze w nich udział 38 tureckich F-16C/D, samolot tankowania powietrznego KC-135R Stratotanker i bezzałogowce klasy MALE Anka-S. Gościnne weźmie w nich udział wspomniany katar z czterema Rafale, Pakistan z pięcioma JF-17 i Azerbejdżan z dwoma Su-25 i dwoma MiG-29.

Będzie to wiec okazja nauki walki z coraz popularniejszymi na świecie samolotami wielozadaniowymi Rafale, szczególnie że ćwiczeni mają odbywać się z uwzględnieniem maksymalnego realizmu.

Reklama
Reklama

Co ciekawe na tych samych ćwiczeniach ma zostać certyfikowany turecki komponent lotniczy sił szybkiej odpowiedzi NATO - NATO Response Force (NRF). W ich skład wchodzi sześć F-16C/D, maszyna tankowania powietrznego KC-135R i sześć zespołów OPL uzbrojonych w pociski bardzo krótkiego zasięgu typu Stinger.

Zapoznanie się przez Turków i Pakistańczyków z charakterystykami Rafale ma dla ich sil powietrznych duże znaczenie. 36 takich maszyn kupiły skonfliktowane z Pakistanem Indie. To dzisiaj najnowocześniejsza maszyna bojowa w ich arsenale i nie jest wykluczone, że ich flota zostanie jeszcze rozbudowana. Z kolei rywal Turcji – Grecja – zamówiła w tym roku 18 Rafale, które prawdopodobnie będą stanowiły wyposażenie eskadry wyspecjalizowanej w starciach nad Morzem Egejskim i wschodnim Morzem Śródziemnych. Rafale posiada również inne rywale geopolityczni Turcji, czyli Egipt oraz Francja.

Reklama

Komentarze (1)

  1. cała prawda

    Francja nie szanuje swojego produktu. Jak liczą się tylko pieniądze dla nich, to zaraz klienci zrezygnują z ich cudeniek

Reklama