Reklama

Siły zbrojne

Turcja ze zmodernizowanym F-16

Turecki F-16
Fot. Jerry Gunner/flickr/CC BY 2.0

Turcja otrzymała pierwszy samolot F-16 zmodernizowany w ramach projektu Ozgur, realizowanego przez Turkish Aerospace Industries. W planach jest modernizacja od 30 do 35 samolotów F-16 Block 30, a potem kolejnych maszyn – informuje Defense Aerospace.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Otrzymany pierwszy F-16 zmodernizowano w ramach projektu Ozgur, uruchomionego przez Turkish Aerospace Industries. Modernizacja polega na tym by Turcja z pomocą krajowych komputerów i oprogramowania przestała by uzależniona od komponentów zagranicznych. Modernizacja obejmuje systemy elektrooptyczne, awionikę, komputery oraz oprogramowanie

Projekt Ozgur ułatwia również integrację krajowej amunicji. W związku z tym zmodernizowane samoloty zostaną wyposażone w lokalnie produkowane pociski przeciwokrętowe Atmaca i pociski manewrujące Gezgin, co pozwoli im skutecznie atakować cele. Oznacza to, że pociski Atmaca i Gezgin, zwykle wystrzeliwane z ziemi, mogą być teraz wystrzeliwane z samolotów.

Modernizacji ma zostać poddane 30-35 F-16 Block 30 w ramach pierwszej fazy projektu, a następnie Block 40 i 50 w kolejnych fazach. Obecnie tureckie Siły Powietrzne eksploatują 43 egzemplarze F-16 Block 30 C i D, 117 Block 40 i 110 Block 50.

Czytaj też

Turcja nadal czeka na F-16 z USA. Ankara wnioskowała o pozyskanie 40 myśliwców F-16 w najnowszym standardzie (F-16V) oraz modernizację do niego 80 z posiadanych ponad 200 maszyn. Kongres stawia jednak warunki wobec transakcji, związane m.in. z działaniami Turcji wobec Grecji, a przede wszystkim jej zgodą na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Turcja chce, by myśliwce przekazano jej bezwarunkowo. Kwestia zakupu dodatkowych F-16 pojawiła się po tym, jak Turcja została usunięta z programu F-35 w związku z pozyskaniem zestawów S-400 w Rosji. Pierwotnie Ankara planowała zakup około 100 F-35A, miała także duży udział przemysłowy w programie.

Czytaj też

Senat USA oczekuje, by w zamian za zgodę na sprzedaż nowych F-16 dla Turcji Ankara zgodziła się na akces Szwecji do NATO. Senatorowie argumentują, że Turcja łamie swoje zobowiązania wynikające z umowy trójstronnej, podpisanej w 2022 roku z Finlandią i Szwecją. Na mocy tego dokumentu oba kraje miały podjąć działania przeciwko zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i potencjalnie dokonają ekstradycji niektórych osób w zamian za ratyfikację przez Turcję ich wniosków o członkostwo w NATO. W tym zakresie oba kraje poczyniły pewne działania, które nie spotkały się ze wzajemnością ze strony Ankary.

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. adax11

  Niech sobie Turcja kupi suchoje 57, migi 1999999 i może Jaki 3, i Bóg wie co nie ma anałoga w mirie dołączą do tych atrap S400 za które wydali troche twardej waluty,, Turcja do ZSRR niech wstąpi

  1. ostatni

   nie tak latwo. Nowy Hegemon Wielko Brat nie pozwoli

  2. Chyżwar

   @ostatni A po co ma wstępować, skoro wie, że mieszkające w rosji Ysalamiri ich słuchają. Jak nadarzy się okazja, to wezmą wam co swoje i będzie po krzyku.

  3. ostatni

   Chyzwar - "Wezma co swoje" - czyli KRYM? Bo jak zapewne wiesz Krym byl na zmiane Imperium OSmaskim i Rosji. kilkaset lat tych lub tych. To co wtedy zrobia Ukraincy jak im Turcy sprzatna co swoje?

 2. ostatni

  Ma to sens. 80 zmodernziwanych w USa i kilkadzisiat pewnie troche gozej ale u siebie.