Reklama

Siły zbrojne

Turcja ze zmodernizowanym F-16

Turecki F-16
Turecki F-16
Autor. Jerry Gunner/flickr/CC BY 2.0

Turcja otrzymała pierwszy samolot F-16 zmodernizowany w ramach projektu Ozgur, realizowanego przez Turkish Aerospace Industries. W planach jest modernizacja od 30 do 35 samolotów F-16 Block 30, a potem kolejnych maszyn – informuje Defense Aerospace.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Otrzymany pierwszy F-16 zmodernizowano w ramach projektu Ozgur, uruchomionego przez Turkish Aerospace Industries. Modernizacja polega na tym by Turcja z pomocą krajowych komputerów i oprogramowania przestała by uzależniona od komponentów zagranicznych. Modernizacja obejmuje systemy elektrooptyczne, awionikę, komputery oraz oprogramowanie

Projekt Ozgur ułatwia również integrację krajowej amunicji. W związku z tym zmodernizowane samoloty zostaną wyposażone w lokalnie produkowane pociski przeciwokrętowe Atmaca i pociski manewrujące Gezgin, co pozwoli im skutecznie atakować cele. Oznacza to, że pociski Atmaca i Gezgin, zwykle wystrzeliwane z ziemi, mogą być teraz wystrzeliwane z samolotów.

Reklama

Modernizacji ma zostać poddane 30-35 F-16 Block 30 w ramach pierwszej fazy projektu, a następnie Block 40 i 50 w kolejnych fazach. Obecnie tureckie Siły Powietrzne eksploatują 43 egzemplarze F-16 Block 30 C i D, 117 Block 40 i 110 Block 50.

Czytaj też

Turcja nadal czeka na F-16 z USA. Ankara wnioskowała o pozyskanie 40 myśliwców F-16 w najnowszym standardzie (F-16V) oraz modernizację do niego 80 z posiadanych ponad 200 maszyn. Kongres stawia jednak warunki wobec transakcji, związane m.in. z działaniami Turcji wobec Grecji, a przede wszystkim jej zgodą na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Turcja chce, by myśliwce przekazano jej bezwarunkowo. Kwestia zakupu dodatkowych F-16 pojawiła się po tym, jak Turcja została usunięta z programu F-35 w związku z pozyskaniem zestawów S-400 w Rosji. Pierwotnie Ankara planowała zakup około 100 F-35A, miała także duży udział przemysłowy w programie.

Czytaj też

Senat USA oczekuje, by w zamian za zgodę na sprzedaż nowych F-16 dla Turcji Ankara zgodziła się na akces Szwecji do NATO. Senatorowie argumentują, że Turcja łamie swoje zobowiązania wynikające z umowy trójstronnej, podpisanej w 2022 roku z Finlandią i Szwecją. Na mocy tego dokumentu oba kraje miały podjąć działania przeciwko zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i potencjalnie dokonają ekstradycji niektórych osób w zamian za ratyfikację przez Turcję ich wniosków o członkostwo w NATO. W tym zakresie oba kraje poczyniły pewne działania, które nie spotkały się ze wzajemnością ze strony Ankary.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. adax11

    Niech sobie Turcja kupi suchoje 57, migi 1999999 i może Jaki 3, i Bóg wie co nie ma anałoga w mirie dołączą do tych atrap S400 za które wydali troche twardej waluty,, Turcja do ZSRR niech wstąpi

    1. ostatni

      nie tak latwo. Nowy Hegemon Wielko Brat nie pozwoli

    2. Chyżwar

      @ostatni A po co ma wstępować, skoro wie, że mieszkające w rosji Ysalamiri ich słuchają. Jak nadarzy się okazja, to wezmą wam co swoje i będzie po krzyku.

    3. ostatni

      Chyzwar - "Wezma co swoje" - czyli KRYM? Bo jak zapewne wiesz Krym byl na zmiane Imperium OSmaskim i Rosji. kilkaset lat tych lub tych. To co wtedy zrobia Ukraincy jak im Turcy sprzatna co swoje?

  2. ostatni

    Ma to sens. 80 zmodernziwanych w USa i kilkadzisiat pewnie troche gozej ale u siebie.

Reklama