Reklama

Siły zbrojne

Turcja: rozbił się wojskowy Cougar

Fot. KIZILSUNGUR/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Fot. KIZILSUNGUR/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Dziewięć osób zginęło, a cztery zostały ranne w katastrofie wojskowego śmigłowca na południowym wschodzie Turcji - poinformowało w czwartek tureckie ministerstwo obrony.

Według resortu helikopter rozbił się na obszarach wiejskich koło miasta Tatvan, w zamieszkanej głównie przez Kurdów prowincji Bitlis.

"Dziewięciu bohaterskich żołnierzy poniosło śmierć męczeńską, a czterech zostało rannych" - podało ministerstwo, dodając, że katastrofa śmigłowca była nieszczęśliwym wypadkiem, którego przyczyny nie są obecnie znane.

Według telewizji HaberTurk helikopter rozbił się w niesprzyjających warunkach pogodowych, podczas opadów śniegu i gęstej mgły.
Na razie nie wiadomo, w jakim stanie są ranni, którzy zostali przewiezieni do najbliższego szpitala.

Resort obrony wyjaśnił, że śmigłowiec AS.532 Cougar, wystartował z miasta Bingol do Tatvan krótko przed godziną 14:00 czasu lokalnego, a pół godziny później zniknął z radarów. Wojsku udało się zlokalizować miejsce katastrofy po wysłaniu tam dronów, samolotu zwiadowczego i innego helikoptera.

Armia turecka regularnie prowadzi na południowym wschodzie kraju operacje przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), organizacji określanej przez Ankarę i jej zachodnich sojuszników jako "terrorystyczną".

W 2017 roku wojskowy Cougar rozbił się w prowincji Sirnak, graniczącej z Syrią i Irakiem. Zginęło wówczas 13 osób. 

Śmigłowce Cougar znajdują się na wyposażeniu tureckich sił zbrojnych od 1995 roku, z czego 20 szt. AS.532UL zostało wyprodukowanych we Francji, a 30 szt.  AS.532AL/UL Cougar Mk I przez TAI.

PAP/MM

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama