Siły zbrojne

Turcja pręży zbrojeniowe muskuły

Jeden z prototypów czołgu podstawowego Altay w czasie prezentacji - fot. Otokar
Jeden z prototypów czołgu podstawowego Altay w czasie prezentacji - fot. Otokar

W ostatnich dniach bieżącego miesiąca byliśmy świadkami nowych prezentacji zdolności produkcyjnych tureckiego przemysłu zbrojeniowego. Z całą pewnością wiążę się to z napiętą sytuacją na pograniczu syryjskim.W ramach pierwszego z wydarzeń, prywatny koncern zbrojeniowy Otokar zaprezentował pierwsze (prototypowe) czołgi podstawowe Altay. Pojazdy te, bazujące konstrukcyjne na rozwiązaniach i know-how Republiki Korei Południowej, mają stanowić nowe pokolenie czołgów w tureckich siłach zbrojnych. Wedle zapowiedzi, Turcy chcą zamówić i wdrożyć do służby 1000 wozów tego typu, które zastąpią część obecnie eksploatowanych pojazdów wcześniejszych generacji. Obecnie Turcy dysponują około 3700 sztukami czołgów różnych typów (amerykańskie M-48, M-60 oraz niemieckie Leopard 1 i Leopard 2A4). Część z M-60 przeszło modernizację, w której uczestniczył przemysł izraelski.

Program budowy czołgu Altay rozpoczął się w 2005 roku, kiedy zapadły polityczne decyzje w sprawie osiągnięcia przez turecki przemysł samodzielnych zdolności w budowie i serwisie pojazdów tej klasy. Nowy wóz charakteryzuje się czteroosobową załogą, wysokoprężnym silnikiem o mocy 1500 koni mechanicznych, uzbrojeniem składającym się z gładkolufowej armaty kalibru 120 mm L55. Dzięki temu, w momencie wejścia do służby, będzie jednym z najlepszych pojazdów tej kategorii na świecie.

Poza czołgami, które mają zacząć wchodzić do służby w 2015 roku, Turcy w przyszłym roku uruchomią produkcję śmigłowców szturmowych T-129A, czyli lokalnej odmiany włoskiego AgustaWestland A-129 Mangusta. W tym przypadku Ankara oczekuje na dostawy 60 śmigłowców, które powstaną na licencji w zakładach Turkish Aerospace Industries. Poza tym, zgodnie z umową, będą mogli oferować je na eksport samodzielnie - wśród potencjalnych odbiorców wymienia się m.in. Koreę Południową (T-129 walczy tam z amerykańskimi AH-1Z Cobra oraz AH-64E Apache Longbow), Pakistan, Filipiny, Malezję, Jordanię, Gruzję oraz Azerbejdżan.

W samej Turcji T-129A zastąpi nieliczne śmigłowce szturmowe rodziny Bell AH-1 Cobra, które są intensywnie eksploatowane w rejonie walk z Kurdami. Poza tym duża liczba maszyn tej klasy pozwoli na rozszerzenie działań poza gorący region południowego wschodu Turcji.

Łukasz Pacholski

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.