Reklama

Siły zbrojne

Trzeci “włoski” okręt podwodny U212A zwodowany

Zwodowany trzeci „włoski” okręt podwodny typu U212A/Todaro – fot. www.marina.difesa.it
Zwodowany trzeci „włoski” okręt podwodny typu U212A/Todaro – fot. www.marina.difesa.it

W stocznia Fincantieri w Muggiano (koło La Spezia) zwodowano trzeci, zamówiony dla włoskiej marynarki wojennej okręt podwodny typu 212A „Pietro Venuti” (S-528).

Okręty typu 212A wprowadzane do włoskich sił morskich są oznaczane jako typ Todaro. Po przyjęciu do służby w latach 2006-2007 pierwszych dwóch takich jednostek („Salvatore Todaro” - S526 i „Sciré” - S527) agencja do spraw uzbrojenie marynarki wojennej Włoch NAVARM zamówiła w stoczni Fincantieri w 2008 r. dwie dalsze, których budowa miała być również realizowana w Muggiano.

Odbyło się to więc bez pośrednictwa agencji rządowych, co uprościło i przyspieszyło negocjacje kontraktu poprzez bezpośredni kontakt użytkownika z wykonawcą. Udało się przy tym stworzyć sieć dostawców produktów bazowych i komponentów, co jak przekazano w oficjalnym komunikacie pozwoliło „…osiągnąć właściwy efekt synergii i podnieść poziom technologiczny małych i średnich przedsiębiorstw włoskich, wspierając ich rozwój, zarówno pod względem wielkości, jak i w odniesieniu do jakości oferowanych przez nie produktów”.

„Pietro Venuti” oraz czwarta jednostka typu Todaro – „Romeo Romei” (S 529) mają zastąpić dwa okręty podwodne typu Sauro III: „Giuliano Prini” i „Salvatore Pelosi”.

Reklama

Komentarze

    Reklama