Reklama

Siły zbrojne

Trwają przygotowania do DEFENDER-Europe-21 [FOTO]

Fot. 8BLTr, 6BPD
Fot. 8BLTr, 6BPD

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, samoloty i załogi z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej przygotowują się do ćwiczeń czekających Wojsko Polskie w tym roku.

31 marca 5 samolotów CASA C-295M oraz 2 samoloty C-130 Hercules zrzucały 400 skoczków spadochronowych oraz tarę desantową nad Pustynią Błędowską. Był to trening przed międzynarodowymi ćwiczeniami „DEFENDER-Europe 21”.

W jednym z epizodów połączonego z DEFENDER-em ćwiczenia realizowanego pod kryptonimem SWIFT RESPONSE-21, zostanie zaangażowanych blisko 500 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz samoloty i załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

DEFENDER-Europe to coroczne, wielonarodowe, połączone ćwiczenie dowódczo-sztabowe organizowane przez Dowództwo Sil Lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF), ukierunkowane na budowanie strategicznej i operacyjnej gotowości oraz interoperacyjności między siłami USA, NATO, sojusznikami i partnerami w Europie. Organizując ćwiczenie, Stany Zjednoczone podkreślają swoje niezachwiane zaangażowanie we współpracę z sojusznikami i partnerami NATO w Europie.

Łącznie w ćwiczeniu udział weźmie około 30 000 żołnierzy z 26 krajów, którzy prowadzić będą niemal równoczesne działania na 30 poligonach.

W jednym z epizodów połączonego z DEFENDER-em ćwiczenia realizowanego na szczeblu taktycznym pod kryptonimem SWIFT RESPONSE zostanie zaangażowanych blisko 500 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Po zrzucie desantowym na poligon Boboc w Rumunii zadaniem polskich żołnierzy będzie opanowanie i zabezpieczenie specjalnego obiektu lądowego. Ponadto, kilkunastu polskich oficerów z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oddelegowanych zostanie do kierownictwa ćwiczenia, aby zebrać doświadczenia niezbędne do przygotowania jego przyszłorocznej edycji, organizowanej ponownie jak to miało miejsce w 2020 r. w północnej części wschodniej flanki NATO, w tym w Polsce.

Reklama
Reklama

Poza realizacją głównych zamierzeń ćwiczenia DEFENDER-Europe 21, w jego trakcie sprawdzone zostanie także funkcjonowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA, którego działalność została zainaugurowana w listopadzie ub.r. w Poznaniu

Podobnie jak w 2020 r., żołnierze i większość amerykańskiego sprzętu zostanie przemieszczona na teatr europejski drogą morską i powietrzną. W trakcie ruchu wojsk do docelowych rejonów szkolenia przećwiczone zostaną procedury związane z pobieraniem sprzętu wojskowego z rozlokowanych w Europie (w Belgii, Niemczech, Włoszech i Holandii) wysuniętych magazynów (Army Prepositioned Stocks – APS), do których sprzęt ten powróci w czerwcu br. po zakończeniu ćwiczenia.

Podczas DEFENDER-Europe 21 poza częścią dowódczo-sztabową (Command Post Exercise) odbędzie się kilka połączonych ze sobą ćwiczeń taktycznych z wojskami (LIVEX), sprawdzających poszczególne aspekty operacji:

  • SWIFT RESPONSE - operacje powietrzne organizowane będą od początku do połowy maja na terytorium Estonii, Bułgarii i Rumunii z udziałem ponad 7 000 żołnierzy z 11 krajów.
  • IMMEDIATE RESPONSE – od połowy maja do początku czerwca ponad 5000 żołnierzy z 11 krajów wykonywać będzie strzelania na 31 poligonach w 13 różnych krajach.
  • SABRE GUARDIAN - od połowy maja do początku czerwca ponad 13 000 żołnierzy z 16 krajów przeprowadzi operacje ogniowe, przeciwlotnicze i przeciwrakietowe oraz ewakuację medyczną personelu na dużą skalę.

Ponadto ćwiczenie DEFENDER-Europe 21 zostanie połączone z dwoma innymi, organizowanymi w tym samym czasie, kluczowymi wydarzeniami szkoleniowymi:

  • AFRICAN LION - najważniejsze coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe odbywające się głównie na terytorium Maroka. Od połowy maja do połowy czerwca, w ramach działań Sił Lądowych USA w Afryce, niemal 5 000 personelu wojskowego z około 24 krajów będzie szkolić się w zakresie gotowości medycznej, wykonywania praktycznych strzelań na dużą skalę oraz prowadzenia ćwiczeń w powietrzu, na morzu i na stanowisku dowodzenia.
  • STEADFAST DEFENDER - nowa edycja ćwiczeń NATO planowanych od połowy maja do początku czerwca, skupionych na transatlantyckim wzmocnieniu Europy i demonstrujących zdolności NATO do szybkiego reagowania na pełne spektrum zagrożeń.
image
Fot. 8BLTr, 6BPD
image
Fot. 8BLTr, 6BPD
image
Fot. 8BLTr, 6BPD
image
Fot. 8BLTr, 6BPD
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama