Reklama

Siły zbrojne

Trwają przygotowania do DEFENDER-Europe-21 [FOTO]

Fot. 8BLTr, 6BPD
Fot. 8BLTr, 6BPD

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, samoloty i załogi z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej przygotowują się do ćwiczeń czekających Wojsko Polskie w tym roku.

31 marca 5 samolotów CASA C-295M oraz 2 samoloty C-130 Hercules zrzucały 400 skoczków spadochronowych oraz tarę desantową nad Pustynią Błędowską. Był to trening przed międzynarodowymi ćwiczeniami „DEFENDER-Europe 21”.

W jednym z epizodów połączonego z DEFENDER-em ćwiczenia realizowanego pod kryptonimem SWIFT RESPONSE-21, zostanie zaangażowanych blisko 500 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz samoloty i załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

DEFENDER-Europe to coroczne, wielonarodowe, połączone ćwiczenie dowódczo-sztabowe organizowane przez Dowództwo Sil Lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF), ukierunkowane na budowanie strategicznej i operacyjnej gotowości oraz interoperacyjności między siłami USA, NATO, sojusznikami i partnerami w Europie. Organizując ćwiczenie, Stany Zjednoczone podkreślają swoje niezachwiane zaangażowanie we współpracę z sojusznikami i partnerami NATO w Europie.

Łącznie w ćwiczeniu udział weźmie około 30 000 żołnierzy z 26 krajów, którzy prowadzić będą niemal równoczesne działania na 30 poligonach.

W jednym z epizodów połączonego z DEFENDER-em ćwiczenia realizowanego na szczeblu taktycznym pod kryptonimem SWIFT RESPONSE zostanie zaangażowanych blisko 500 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Po zrzucie desantowym na poligon Boboc w Rumunii zadaniem polskich żołnierzy będzie opanowanie i zabezpieczenie specjalnego obiektu lądowego. Ponadto, kilkunastu polskich oficerów z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oddelegowanych zostanie do kierownictwa ćwiczenia, aby zebrać doświadczenia niezbędne do przygotowania jego przyszłorocznej edycji, organizowanej ponownie jak to miało miejsce w 2020 r. w północnej części wschodniej flanki NATO, w tym w Polsce.

Reklama
Reklama

Poza realizacją głównych zamierzeń ćwiczenia DEFENDER-Europe 21, w jego trakcie sprawdzone zostanie także funkcjonowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA, którego działalność została zainaugurowana w listopadzie ub.r. w Poznaniu

Podobnie jak w 2020 r., żołnierze i większość amerykańskiego sprzętu zostanie przemieszczona na teatr europejski drogą morską i powietrzną. W trakcie ruchu wojsk do docelowych rejonów szkolenia przećwiczone zostaną procedury związane z pobieraniem sprzętu wojskowego z rozlokowanych w Europie (w Belgii, Niemczech, Włoszech i Holandii) wysuniętych magazynów (Army Prepositioned Stocks – APS), do których sprzęt ten powróci w czerwcu br. po zakończeniu ćwiczenia.

Podczas DEFENDER-Europe 21 poza częścią dowódczo-sztabową (Command Post Exercise) odbędzie się kilka połączonych ze sobą ćwiczeń taktycznych z wojskami (LIVEX), sprawdzających poszczególne aspekty operacji:

  • SWIFT RESPONSE - operacje powietrzne organizowane będą od początku do połowy maja na terytorium Estonii, Bułgarii i Rumunii z udziałem ponad 7 000 żołnierzy z 11 krajów.
  • IMMEDIATE RESPONSE – od połowy maja do początku czerwca ponad 5000 żołnierzy z 11 krajów wykonywać będzie strzelania na 31 poligonach w 13 różnych krajach.
  • SABRE GUARDIAN - od połowy maja do początku czerwca ponad 13 000 żołnierzy z 16 krajów przeprowadzi operacje ogniowe, przeciwlotnicze i przeciwrakietowe oraz ewakuację medyczną personelu na dużą skalę.

Ponadto ćwiczenie DEFENDER-Europe 21 zostanie połączone z dwoma innymi, organizowanymi w tym samym czasie, kluczowymi wydarzeniami szkoleniowymi:

  • AFRICAN LION - najważniejsze coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe odbywające się głównie na terytorium Maroka. Od połowy maja do połowy czerwca, w ramach działań Sił Lądowych USA w Afryce, niemal 5 000 personelu wojskowego z około 24 krajów będzie szkolić się w zakresie gotowości medycznej, wykonywania praktycznych strzelań na dużą skalę oraz prowadzenia ćwiczeń w powietrzu, na morzu i na stanowisku dowodzenia.
  • STEADFAST DEFENDER - nowa edycja ćwiczeń NATO planowanych od połowy maja do początku czerwca, skupionych na transatlantyckim wzmocnieniu Europy i demonstrujących zdolności NATO do szybkiego reagowania na pełne spektrum zagrożeń.
image
Fot. 8BLTr, 6BPD
image
Fot. 8BLTr, 6BPD
image
Fot. 8BLTr, 6BPD
image
Fot. 8BLTr, 6BPD

Komentarze