Błaszczak: Polska jednym z państw nadających trendy w NATO

12 marca 2021, 15:49
840_472_matched__p2e5is_b0b640346b45a858fb5366776905004d
Fot. Kancelaria Premiera
Reklama

Po 22 latach członkostwa Polska należy do liderów NATO, jest jednym z państw kreujących trendy polityki bezpieczeństwa – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. W piątek przypada 22. rocznica akcesji Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

"To ważne wydarzenie w naszej historii. Przystąpiliśmy do państw, które kierują polityką bezpieczeństwa, nadają jej trendy. Początkowy okres to nie był łatwy czas, ale dziś, z perspektywy 22 lat można powiedzieć, że należymy do grona liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział szef MON.

Według niego, dzieje się tak "chociażby z tego tytułu, że wydajemy ponad 2 procent PKB na obronność, że odgrywamy kluczową rolę na wschodniej flance NATO, że Wojsko Polskie jest aktywne". Przypomniał, że choć głównym zadaniem sił zbrojnych jest obrona terytorium, to polskie kontyngenty wchodzą w skład sojuszniczych sił stacjonujących na Łotwie i w Rumunii, a w Polsce znajdują się sojusznicze dowództwa, w tym dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. "Dziś Polska również nadaje trendy i kieruje polityką bezpieczeństwa" – dodał.

Nawiązując od polsko-amerykańskich deklaracji zwiększenia liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce podkreślił, że w rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem uzyskał "zapewnienie o kontynuacji procesu". "Bo mamy do czynienia z procesem wzmacniania obecności amerykańskiej na terenie naszego kraju" – podkreślił.

Przypomniał, że polski generał zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a wysunięte stanowisko dowodzenia Korpusu zainaugurowało działalność w Poznaniu, "co świadczy o bardzo ścisłych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi". Przypomniał również, że powołał pełnomocnika ds. realizacji podpisanej 15 sierpnia ub. r. umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA.

"Dzięki temu Polska staje się bardziej bezpieczna. Oczywiście najważniejsze jest to, żeby Wojsko Polskie było bardziej rozwinięte liczebnie" - zaznaczył szef MON, podając jako przykład utworzenie w 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej. Przypomniał, że podczas przekazania aktu akcesji Polski do NATO w Independence w stanie Missouri polską flagę wniósł mjr Tadeusz Buk, późniejszy generał dywizji i dowódca Wojsk Lądowych, patron 18. Dywizji.

Reklama
Reklama

Za istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa uznał "wzmocnienie polskiej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego, że obecność amerykańska w Polsce, wojsk amerykańskich w Polsce, odstrasza ewentualnego agresora".

Minister zachęcił także do udziału w konkursie "Mur, ale historia Wojska Polskiego" na mural o tematyce wojskowej. "Ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych, żeby zostawić w przestrzeni publicznej ważne znaki, polegające na upamiętnieniu postaci historycznych, dowódców Wojska Polskiego, wydarzeń związanych z historią Wojska Polskiego. Myślę, że ta bardzo popularna forma pamięci okaże się atrakcyjna" – powiedział.

Odnosząc się do publikacji o ustaleniach amerykańskich służb specjalnych, według których Rosja stała za kampanią mającą zdyskredytować szczepionkę BioNTech/Pfizer, szef MON stwierdził że "odpowiedzią z naszej strony na tego rodzaju zagrożenia jest wzmacnianie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni".

12 marca 1999 Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze państwa byłego bloku wschodniego wstąpiły do NATO, podpisując w Independence w amerykańskim stanie Missouri protokoły akcesyjne. Cztery dni później przed kwaterą główną NATO w Brukseli uroczyście podniesiono flagi nowych państw członkowskich.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 83
Reklama
Obserwator
wtorek, 23 marca 2021, 00:38

Panie Ministrze i co z tego skoro nie mamy sprawnej i nowoczesnej MW, jak również właściwie unowocześnionych sił lądowych, bona początku swoich rządów rozbiliście zakup śmigłowców, przez co ma tylko po radzieckie czy rosyjskie Mi 24,i Inne starszego typu. PMW też nie ma śmigłowców, które by mogły bazować na niektórych jednostkach bojowych. JEDNYM SŁOWEM poziom nowoczesności jest daleko za sojusznikami z NATO. Jak taka władza to skutki opłakane również w obronie p lot i p rakiet.

Borek
poniedziałek, 22 marca 2021, 08:13

Koń by się uśmiał. Propaganda godna III Rzeszy. Ciemny lud to kupi.

Mark
sobota, 20 marca 2021, 00:26

Puste słowa...nic nie znaczące. Liczą się tylko fakty i liczby. Jeżeli "ktoś nikt" mówi, że zadajemy ton w NATO, to trzeba to porównać z innymi...bo inni też mówią, że to oni zadają ton w NATO...np Francja, Wlk. Brytania, Niemcy , Włosi, Hiszpanie, Holandia , Dania ..itd. Polska zadaje ton tylko w Polsce i nikt tego pustodzwonu nie będzie słuchał...że my coś tam zadajemy. Brednie bredzącego.... Zaprosiliśmy za duża kasę Amerykanów do Polski i już zadajemy ton...śmiechu warte. A szczególnie jak się popatrzy na Marynarkę Wojenną...tam zadajemy ton szczególnie... Albo samoloty, których raptem mamy 48...bo MIGów nie liczę i tych zamówionych F35, które będą wszystkie ok 2030 roku ...też nie... ale napewno zadajemy ton w Grotach, granatnikach, quadach, samochodach Ford, starych, odmalowanych chełmach...itd...Tutaj faktycznie zadajemy ton...a nawet chyba przodujemy w NATO.

men
środa, 17 marca 2021, 08:42

Słuchając tego Pana to już jesteśmy "małym imperium" a rzeczywistość? pisałem już wielokrotnie, myślenie o obronności powinniśmy rozpocząć od geo strategii ( polecam dr Bartosiak),następnie wychować/wyedukować elity tego kraju w tym zakresie, (nie mylić z obecnymi - zwłaszcza politykami), potem określić/ wyznaczyć na pdst analiz- kierunki strategii państwa we wszystkich domenach ( polityka gospodarcza, zagraniczna, edukacja-wychowanie obywatelskie, bezpieczeństwo obywateli, obronność) jako podejście kompleksowe do przygotowania-uodpornienia państwa na czasy kryzysów (nie tylko militarnych), pod to dopiero struktury,kadry, zasady i programy szkoleń a na końcu dopiero sprzęt. U nas jak zwykle "od dupnej strony", a jaki jest stan faktyczny polecam z kolei portal AD Arma - ale to dla ludzi o mocnych nerwach , bo skala "przewałów" tam ujawnianych a zwłaszcza stanu faktycznego......powala na kolana.

Lechu*
wtorek, 16 marca 2021, 20:43

Kraj jest za biedny by tylko kupować, kraj jest zbyt naukowo i inżynieryjnie zacofany by samodzielnie produkować. Wzorem dla nas powinno być podejście Izraela, który musiał zbudować armię od zera i zrobił to budując i uruchamiając potencjał naukowy i techniczny. Różnica to armijny jałowy beton u nas odziedziczony po komunie, który do dziś nie został zburzony. Potrzebujemy przebudowy politechnicznej, programów na innowacje, budowania zespołów, biur konstrukcyjnych pracujących na rzecz rzutkich firm wygrywających przetargi oceniane przez kompetentnych fachowców. To muszą być uruchomione potężne mechanizmy zespołowe, wokół najzdolniejszych a nie miernych ale wiernych.

st, kpr rezerwa.
wtorek, 16 marca 2021, 16:25

Wojsko bez sprawnej broni i w dziurawych butach, polskie trendy w NATO.

Pablo
wtorek, 16 marca 2021, 12:01

Polska nadaje trendy w NATO. Chyba fason gaci...

xx
środa, 17 marca 2021, 08:15

porównaj na allegro ceny gaci polskich z cenami wszystkich innych (chyba można się zgodzić że wolnorynkowa cena świadczy o wartości)

guru
wtorek, 16 marca 2021, 08:39

Mój Boże! Jaka to w WP mizeria! Niemal wszystkie komentarze są jak najbardziej uzasadnione. Jest tylko jeden istotny aspekt. Taka sytuacja jak w Polsce jest normą, a nie wyjątkiem! Przypatrzcie się innym siłom zbrojnym. Korupcja i nepotyzm jest tam normą, a nie czymś wyjątkowym. Dotyczy to także USA i Rosji. Amerykański tzw. kompleks zbrojeniowy ma jeden i tylko jedyny cel: wycyckać rząd z podatkowej- czyli łatwej kasy! I nic ponad to. Cała reszta to propaganda! To jest główny powód absurdalnie wysokich cen na nowe uzbrojenie, które jest "absolutnie niezbędne", bo zagrożenie podobno wzrasta!? To USA narzuciło wszystkim innym krajom idiotyczny wyścig zbrojeń w technologiach militarnych. W "zimnej wojnie" się to sprawdziło. Związek Radziecki nie wytrzymał finansowo i zrezygnował z ekspansji i musiał się wycofać z Europy Wschodniej. Niestety z Chinami jest inna sytuacja. USA chyba przysnęła: Chiny są już zbyt mocne i nie boja się wyścigu technologicznego z USA, bo naprawdę mogą go wygrać. Polska jest na peryferiach tego konfliktu. Zastanówmy się zatem po co jest nam ARMIA? Teoretycznie by bronić granic Państwa. To truizm. Armia jest wyznacznikiem siły Państwa! Jego suwerenności i odporności na wpływy zewnętrzne. Gdybyśmy mieli np. 70 grup batalionowych; dobrze obsadzonych, wyszkolonych i wyekwipowanych, to np. decyzje Komisji Europejskiej w Brukseli w różnych sprawach ( np rolniczych) byłyby całkiem inne niż teraz. Amerykanie także nie pozwalali by sobie na upokarzające Państwo Polskie praktyki. To oczywista oczywistość! Tak serio biorąc to siłę Państwa ocenia się na podstawie tego jak silna jest armia jaką jest w stanie wystawić i utrzymywać to państwo. Dlatego Erdogan może być całkiem niezależny a my raczej nie (mam nadzieję, że na razie). W realnym świecie liczą się konkrety, czyli siła. Popierdółki typu demokracja, prawa człowieka, LGBT+coś tam, to sprawy drugorzędne w realnej polityce, choć przydatne propagandowo. Sprawne, dobrze zarządzane państwo ma silną i dobrze wyposażona armię. I to jest najważniejszy powód posiadania Sił Zbrojnych RP. Silny może więcej.

Polish blues
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:53

Tych bredni już nie da się słuchać. Nie ma czasu ani siły po raz milionowy konfrontować obietnice z rzeczywistością. Zaklinanie rzeczywistości jak w 1939

As
poniedziałek, 15 marca 2021, 11:05

Każdy interesujący się tematem widzi jak jest, a Ci co to się nie interesują to nawet samozachwytu nie ogarną.

Tery
poniedziałek, 22 marca 2021, 01:14

Każdy widzi że naprawdę jest lepiej niż przed 2015 rokiem kiedy zamykane wszystkie jednostki i złomowanie sprzęt. Dziś się kupuje nowy, nikt nie szczęki środków żeby ten sprzęt był najlepszy na świecie. Więc racja kto się zna to widzi.

R20
czwartek, 1 kwietnia 2021, 15:52

Tak jest właśnie!

tygrys 007
niedziela, 14 marca 2021, 23:10

Więcej wojsk chemicznych i zwalczania epidemi covid

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 15:44

Myślę, że Pan Minister Błaszczak, raczej powinien bardziej dbać o to, aby ludzie zapamiętali go jako człowieka a nie jako ministra. Proponuję więc bardziej skupić się na pracy a nie na udzielaniu niepotrzebnych wywiadów. Milczenie jest czasem złotem. W końcu po uczynkach ich poznacie.

Pepe
niedziela, 14 marca 2021, 15:11

Panie ministrze....jestem cywilem, ale czasem zdarza mi się chlać tequilę z naszymi sojusznikami.....wie pan co oni mówią? Są u nas, bo im się to zwyczajnie opłaca. Wie pan co jeszcze mówią? Że z dniem, kiedy przestanie im się opłacać, cały nasz biedny kraj, będzie w czarnej doopie. Nie mamy absolutnie żadnego argumentu, by móc go przedstawić komukolwiek, jeśli ten zechce nas napaść i nakopać do tyłka. Jesteśmy militarnymi bankrutami. Na całe szczęście, nikt z normalnych obywateli, nie nadstawi już karku za kraj, który wypina się na obywatela. Jeśli ktokolwiek nas najedzie, przyjdzie, i powie, że nie spadnie nam włos z głowy, w zamian za Wasze głowy, może być Pan pewien, że po nie przyjdziemy.

Z dystansu
niedziela, 14 marca 2021, 13:18

Polskie trendy? Jakie? Jak np. remont T72? Wycofywanie sprzętu bez wprowadzania ich następcy jak Komary , KUBy? Kobbeny? Nawet remontu działek CIWS na "OHP" od 20 lat nie zrobili. Albo trzymanie 50 letnich niszczycieli czołgów z "malutkimi"? Kupowanie głównie rzeczy które da się wprowadzić do linii już za 15 czy 20 lat? Czy może w dobie dzisiejszego rozwoju elektroniki "planowanie" zakupu systemu zakłócania obcych radarów już za... 9 lat? To są te "wiodące" trendy? Wątpię żeby ktokolwiek to chciał powtarzać. Czy ten minister wie jak tragicznie się ośmiesza?

Piorun 33 i 1/3
poniedziałek, 15 marca 2021, 08:50

Pelna zgoda. Ale on się nie ośmiesza, on nadal "kupuje" swoich. Tym razem nie kasą, ale "wzmożeniem emocji".

Muminek
niedziela, 14 marca 2021, 12:12

Tragiczne ... jesteśmy wojskowym - choć nie tylko - technologicznym zadupiem ... patrząc na taką Turcję i jej rozwój - to ręce opadają ...

Jindo
niedziela, 14 marca 2021, 10:12

Tego pana wraz z kolegami powinno się wziąć na obserwacje psychiatryczną bo nie wie co mówi i czyni a potem niezależnie od wniosków osądzić za zdradę stanu i sabotaż państwa Polskiego (447 wojska amerykańskie w Polsce czy zakupy w USA)

andy
niedziela, 14 marca 2021, 09:14

Główny trend jaki nadała Polska, to odcięcie generałów od dowodzenia i bezpośrednie kierowanie wojskiem przez cywili z zerowym doświadczeniem ws. obronności. Kolejny trend to dymisje żołnierzy, którzy ośmielili się skrytykować działania rządu. Trzeci to całkowite podporządkowanie się Amerykanom (nie jesteśmy już nawet wasalem, bo takowy miał większą swobodę niż my teraz...). Państwo z tektury, armia na papierze...

Natenczas Wojski
niedziela, 14 marca 2021, 08:22

Z perspektywy 22 lat można powiedzieć, że czas ten zmarnowano, a zasoby ludzkie i zdolności własnego przemysłu przepadły bezpowrotnie. Winne temu stanowi rzeczy są wszystkie kolejne rządy, które żyją w całkowitym odcięciu od rzeczywistości. Oczywiście, brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za błędne decyzje jest tutaj elementem kluczowym, a obsadzanie ważnych stanowisk państwowych osobami niekompetentnymi, po linii partii, jest wręcz wizytówką naszego państwa. Jak można tak się oszukiwać? Przecież wiele instytucji pozarządowych alarmuje o niebezpiecznie słabym poziomie przygotowania WP do ewentualnych działań. W razie agresji potencjalnego przeciwnika nie zdążymy nawet przeprowadzić mobilizacji i ukompletować, zgrać jednostek pierwszo-liniowych!

Ursus
niedziela, 14 marca 2021, 12:36

Postawmy raczej pytanie, czy tzw. rządy faktycznie posiadają władzę, czy są "twarzami" jakiegoś innego tworu? Przecież nawet przy braku elit raz za czasu powinien pojawiać się jakiś inteligentny wyjątek od reguły, tymczasem mamy coś co z pewnymi odchyłami w zakresie obronności przypomina bardziej kontynuację - PR + zakupowe obiecanki.

Bever
niedziela, 14 marca 2021, 02:39

musi miec poparcie i zaufanie szefa partii. inaczej: mowi co jest akceptowane, oczekiwane i jak mysli przelozony partii. On jest typowym nasiadowcem partyjnym, kompletnie nie czuje wojska. A w kazdym wystapieniu tego ministra slysze odniesienia do tego co pis zrobil dla armii, zolnierzy i polski. zrobil z siebie posmiewisko i jest zadowolony. tyle lat 30 i cos tworza agencje zakupow uzbrojenia i nikc na horyzoncie. nie pisze wiecej bo on tego nie czyta, nic w ogole nie czyta, na niczy sie nie rozeznaje, nie umie decydowac ale umie farmazony mowic na spotkaniach., konferencjach i szczegolnie uroczystosciach i rocznicach. a my uwielbiamy czcic umarlych, nie zywych, ktorzy mogli cos pozostawic dobrego dla kraju, tylko trupow.

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 15:03

Niektóre kompetencje ministra Obrony Narodowej: 1. realizacja obowiązującej polityki obronnej Polski, 2. utrzymywanie kontaktów międzynarodowych na szczeblu odpowiedników MON, 3. zarządzanie budżetem MON, 4. powoływanie i nadzór nad kadrą WP, 5. nadzór nad planowaniem innych działań obronnych i pozamilitarnych min. działania WOT. W czym poległ Błaszczak ? Wolałbyś Macierewicza, Sikorskiego, Siemoniaka ?

Mirek
wtorek, 16 marca 2021, 06:01

We wszystkim, szczególnie nieprzemyślanymi zakupami i dlaczego tylko amerykański sprzęt? Dlaczego do tej pory nie ma śmigłowców? Transportowych, i bojowych? Dlaczego żołnierze zamiast się szkolić leżą w namiotach na poligonach bo nie ma amunicji i innych środków potrzebnych do szkolenia? Dlaczego w WOT-ach żołnierze jadą Jelczami 40 km żeby wystrzelić 5 pocisków i wrócić? Komu się to opłaca? Nic w tej "armii" nie jest przemyślane! A najlepszym ministrem obrony był Pan Szeremietiew! Reszta to ludzie nie znający się na niczym!

Krzys
poniedziałek, 15 marca 2021, 08:27

Coś wypełnił? Przeoczyłem?

Alek
niedziela, 14 marca 2021, 01:15

"Polska jednym z państw nadających trendy w NATO" Naprawdę? Jankesi nam na to pozwolili? Chyba za te miliardowe kontrakty zakupowe u nich, na otarcie naszych łez.

kmdr
niedziela, 14 marca 2021, 00:19

Jak tak to sobie pozwolę wymienić te trendy.Trend nr 1: Program Mustang 4-5 postępowań przetargowych. Efekt pojazd zakupiony w barwach wybitnie maskujących czarnych błyszczących z bogata domieszką chromu. Trend nr 2 :Pojazd Areo z opatentowaną pochylnia samozaładowczą łamiącą się w pół, naprawdę ułatwiającą załadunek dwunastu żołnierzom.Trend nr 3: Profesjonalne remonty sprzętu podwodnego owocujące rekordowo krótkim remontem jednostki ORP Orzeł trwającym lat 10 . Trend nr 4: Przeprowadzane profesjonalnie długo, z pełnym zaangażowaniem fazom analityczno-koncepcyjnym z wieloletnią dokładnością co do przecinka.Efekt kolejna faza analityczno-koncepcyjna.Trend 5: Wykorzystywanie nowego rodzaju sił zbrojnych do tak powiązanych z obronnością zadań jak sprzątanie grobów.Trend nr 6:Wykorzystywanie na szeroka skalę dronów w każdym rozmiarze i pułapie. Trend nr 7: Wykorzystywania wybitnych zdolności mechaników w utrzymywaniu w linii sprzętu , który już niedługo straci zdolności muzealne na rzecz właściwości wręcz archeologicznych. Tak można wymienić jeszcze kilkanaście Trendów.Ale mam jedna prośbę do fotoreporterów.Poproszę o zdjęcie Pana Ministra w kadrze do kolan w dół. Chce się upewnić czy nadal ma kontakt z podłożem czy już lewituje.

master yoshi
niedziela, 14 marca 2021, 23:18

Dodałbym jeszcze , dość istotny , trend w uporczywym ignorowaniu podstawowych potrzeb weteranów...

asf
niedziela, 14 marca 2021, 00:05

Jako 1 z 30

Lewy
sobota, 13 marca 2021, 23:00

Faceta przerasta odpowiedzialność. A co z agencja uzbrojenia czy jak tam?

smuteczek (sorrołek ang.)
poniedziałek, 15 marca 2021, 08:54

Człowieeeku, gdzie tym tam masz "odpowiedzialność"

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 15:07

Lewy, ja bym raczej powiedział, że istniejąca rzeczywistość w całym MON. Nie wiadomo z której strony się za to zabrać i co ma być na dzisiaj priorytetem w ramach części budżetu MON na uzbrojenie.

PolsEU. GDY
sobota, 13 marca 2021, 20:58

Tytuł powinien wyglądać o tak . Polska jednym z państw nie nadających trendy w NATO. Dlaczego bo Marynarka Wojenna nie istnieje to opłakany stan , brak fregat rakietowych nowych , brak okrętów rakietowych i wielozadaniowych . Brak okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi . A co mamy nic nie warty jeden okręt podwodny Sowiecki , stare Kobenny poszły na złom . Mamy nic nie warte dla Marynarki Wojennej nowe kilka holowniki i nie uzbrojony Ślązak słaby i Kormoran 2 nic nie warty . Można napisać o samolotach nic nie wartych Migi 29 , F16 . A dodatkowo przez Pis nic nie warty będziemy mieli nic nie wart i za drogi w eksploatacji F35 . Bo Usa za drogi jest dla nich i za dużo błędów posiada , i myślą o następcy i rezygnacji produkcji . A my będziemy mieli jedynie do defilad . A rząd Pisu byle jaki się podlizuje jak zawsze Amerykanom . Nie mamy śmigłowców uderzeniowych Kruk , śmigłowców do zwalczania pod wodą okrętów i nie tylko a zamówili bardzo mało od Leonardo wstyd . Można dużo napisać o Polsce bo na prawdę Wojsko Polskie i Marynarka Wojenna jest opłakanym stanie , prawie nie posiadamy nowego sprzętu . A tytuł jest nie poprawny Polska jednym z państw nie nadających trendy w NATO. A jeśli tak to coś Błaszczak coś mocnego bierze , bo odlatuje .

Ursus
niedziela, 14 marca 2021, 11:25

MW może być wyznacznikiem potęgi państwa będącego wyspą, ale nie dla Polski, której losy będą przesądzane w bitwach lądowych. Skoro nasza generalicja zdaje się stawiać na manewr, to należy patrzeć w jaki sposób próbuje zadbać o właściwe rozciągnięcie sił przeciwnika, tymczasem nasze zdolności w zakresie podjęcia wymiany rakietowej wydają się bardzo ubogie.

inda
sobota, 13 marca 2021, 20:25

"odgrywamy kluczową rolę na wschodniej flance NATO, że Wojsko Polskie jest aktywne", tego po prostu nie mozna czytac, brednie.

Askol
sobota, 13 marca 2021, 13:17

Faktycznie nadajemy nowe trendy, np bojowe wykorzystanie Photoshopa. A może nowe trendy w traktowaniu weteranów którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w trakcie misji? Czy może nowe trendy w rozwoju marynarki wojennej? Można tak w nieskończoność, ilość niekompetencji poraża.

Monkey
sobota, 13 marca 2021, 13:17

Po przeczytaniu wszystkich poniższych komentarzy nie mam nic do dodania. Poza jedną sprawą: radziłbym ministrowi Błaszczakowi wejść na to forum i też je sobie przeczytać. I przestać lać wodę, bo taki stek bzdur nie przejdzie już chyba nawet w telewizji zwanej publiczną. Można coś powtarzać w kółko i liczyć, że w końcu ludzie w to uwierzą, ale nie można tego robić w tak siermiężnym stylu. Trzeba przynajmniej umieć udać, że się podejmuje jakieś konkretne starania.

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 15:09

Monkey, i w tej kwestii się z Tobą zgodzę.

Lord Godar
niedziela, 14 marca 2021, 13:40

Ta wypowiedź jest ewidentnie pod konkretną "publiczność" , bo w normalnej dyskusji , to wszystko by nie przetrwało siły kontrargumentów .

KAR
sobota, 13 marca 2021, 12:47

Fajnie mieć poczucie humoru... :)

rechot
sobota, 13 marca 2021, 22:09

Więc, Boże miej w opiece NATO !

Defujo
sobota, 13 marca 2021, 12:02

Propaganda jakich mało armia na defilady, kraj 40 mln. posiada armie 100 tys.z czego 45 tys to wojska na linie frontu reszta to kadra . Kiedy i gdzie zwiększa się liczebność??? Chyba tylko na papierze gdzie z jednych dewizji przezuca się żołnierzy do nowo powstającej i pełen sukces.

447
sobota, 13 marca 2021, 21:46

US. Army przecież będzie.....

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 15:14

447, zakładając że będziemy intensywnie modernizować naszą armię i zbroić się, to i tak bez US Army przez najbliższe 30-40 lat nic nie będziemy jako samodzielna armia znaczyć. I to musimy sobie uświadomić, podobnie jak ludzie w krajach bałtyckich, Ukrainie czy na południu Polski. Chyba że znowu w Rosji będzie krach gospodarczy i na 20 lat znowu będzie spokój. A na to zbytnio bym nie liczył.

TrzcinQ
czwartek, 18 marca 2021, 07:11

Tylko zeozum że nie robi się nic albo zbyt niewiele by zmienić ten stan rzeczy. Krab Borsuk Rosomak czy Pilica to mało a i tak wszechpolacy to krytykują.

Wera
sobota, 13 marca 2021, 16:47

W XXI wieku nie liczy się liczebność armii a jej wyposażenie techniczne. Lica się systemy rakietowe oraz rozpoznanie. Tego u nas nie ma. Armia ślepa i głucha. Zdolność oddziaływania to Max 40km. MW nie istnieje. Lotnictwo to tylko F16 z których lata 20 sztuk. O czym my wogole dyskutujemy? Złom złomem pogania.

mobilny
sobota, 13 marca 2021, 11:34

Eh jeszcze coś dodam....ich trendy nazwałby je "trendy wielkiej głupoty" to zakupy bez offsetu, czegoś czego jeszcze nie ma ma być i już za to płacimy....F-35 to ewenement czyli zakup bez przetargu czegoś co nawet USA jest ciężko udźwignąć finansowo....a wszystko to w ilościach stricto defiladowych! ale szczyt tępoty to zaproszenie na koszt nas wszystkich obcych wojsk zamiast inwestować w wojsko polskie które nadal w dużej części buja się na posowieckim sprzęcie!....oto trendy o których ten mnisterek mówi

Szept
sobota, 13 marca 2021, 19:54

Antoni przynajmniej chcial w garażu budować helikoptery, Mariusz tylko gada. No ale co ma robić jak już roztrwonił kasiorę z budżetów obronnych najbliższych 10 lat? Zostają tylko wzniosłe słowa.

XXL
sobota, 13 marca 2021, 11:19

Tak żeście reformowali Polską Armię przez ostatnie 6 lat, że w tym czasie spadła w Rankingu Global Fire o 5 pozycji, ostatnie cwiczenia Zima 20 wykazały że przegramy wojnę w 4 dni.

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 15:17

XXL, a tak w normalnych warunkach, przy wzorcowo funkcjonującej armii, przegralibyśmy wojnę w dwa tygodnie.

luka
niedziela, 14 marca 2021, 14:27

Te ćwiczenia wcale nie były potrzebne by to stwierdzić, to było już wiadome od dawna, że nasza armia wytrzyma tylko parę dni

mobilny
sobota, 13 marca 2021, 10:55

przeczytałem i oniemiałem ilością głupoty i kłamstw....miało być bez komentarza no ale nie wytrzymałem jak patrząc na tą twarz skwaszonego pana bo wystarczy popatrzeć na pana ministra i widać że coś nie gra....totalny laik realizujący politykę propagandy sukcesu obecnej ekipy sprzedanych kapo....

Lord Godar
niedziela, 14 marca 2021, 13:41

Miałem podobne odczucie i też nie wytrzymałem ...

SOWA
sobota, 13 marca 2021, 09:56

Polska nadaje rzeczywiście trendy w NATO. Takiego kolesiostwa w administracji, wojsku i spółkach skarbu państwa zapewne nie ma w żadnym kraju NATO. Zresztą widać to po wynikach eksportowych zbrojeniówki. Panie ministrze czasami lepiej robić swoje i milczeć. Praca, wiedza, skromność i szacunek do oponentów podczas planowania i dyskusji dotyczącej bezpieczeństwa państwa, a nie propaganda budują silny kraj.

nick
sobota, 13 marca 2021, 09:39

tak potwierdzam,szczególnie w okrętach podwodnych.Inni nas będą naśladować.

Christobal
sobota, 13 marca 2021, 07:59

Tak, nadajemy trendy w przedłużaniu przetargów i analiz technicznych, wydłużanych i zmienianych priorytetach modernizacji. Tak trudno własny przemysł zaprzęgnąć w najprostszy sposób do wzmocnienia Naszej armii.

Tadziu
sobota, 13 marca 2021, 13:54

Gastronomiczna zawodowa nadaje trendy

Nemo
sobota, 13 marca 2021, 07:18

Lider NATO z muzealną armią defiladową którego ruscy pokonają w 5 dni ale jak to mówił pan Macierewicz,za rządów pis Wojsko Polskie stało się 3-cią siłą w Europie :) I tacy satyrycy rządzą Polską

kmdr
niedziela, 14 marca 2021, 00:27

Trzecią tanią siłą roboczą w Europie. Zapomniał wypowiedzieć jednego dwóch wyrazów i nie chodziło o wojsko pomyliło mu się na ma już swoje lata.

sukces za sukcesem
sobota, 13 marca 2021, 09:51

Jesteśmy światowa potęga w produkcji stali - Edward Gierek , koniec lat 70 tych.

Policjant
sobota, 13 marca 2021, 04:43

Co za bzdury ten gość wypisuje. Niby czym ta Polska kreuje NATO? 50-cio letnimi belkami podwodnymi co się nie zanurzaja czy może wirtualnymi korwatami czy. Kadłubami pomalowanymi minia. A może Panie Błaszczak "zmodernizowanymi" fotelami katapultowymi w Migach?

andys
sobota, 13 marca 2021, 01:24

"Dziś Polska również nadaje trendy i kieruje polityką bezpieczeństwa" No, nie wiem....

klawiatura
piątek, 12 marca 2021, 23:13

Trend hurtowego nominowania generałów to chyba tylko w tym nieszczęsnym kraju się przyjął. O czym on gada ?

Milwaw
piątek, 12 marca 2021, 22:56

Sojusze są ważne i bardzo dobrze, że jesteśmy w NATO , jednak najwyższy czas aby skupić się na poważnym wzmacnianiu własnego potencjału bojowego bo nikt tego za nas nie zrobi. Wiele lat zaniedbań w modernizacji trzeba nadrabiać. W razie zagrożenia pomoc może przyjść za późno lub w niewielkiej sile i co wtedy? Jeśli mamy na kogoś bezgranicznie liczyć to liczmy przede wszystkim na siebie. Z całym szacunkiem, ale jedna z tych dziedzin w których jesteśmy w NATO liderem to zapewne wiecznie ciągnące się analizy, dialogi i zmiany koncepcji, tony zbędnych papierów skutecznie blokujące sprawną modernizację naszej armii. Oby tylko nowe zapowiadane przepisy i Agencja Uzbrojenia pomogły, czego wszystkim życzę.

Tomek
piątek, 12 marca 2021, 22:50

ci ludzie nie mają wstydu....

Mający dosyć pozoracji
piątek, 12 marca 2021, 22:47

Trendy ale chyba w robieniu zakupów defiladowych. Ten rząd do perfekcji opanował jak kupować najmniej ile się da ale tyle żeby starczyło na defiladę i zamknąć największym pesymistom usta...

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 15:37

To proszę podaj sposób na zwiększenie PKB na MON. Emisja dodatkowych obligacji Skarbu Państwa ?Może częściowa prywatyzacja przemysłu obronnego ? A może wejście PGZ na Giełdę Papierów Wartościowych jak PGZ S. A. ? Problemy są natury strukturalnej, do których przykłada rękę każdy poprzedni i bieżący rząd, poprzez zaniechanie gruntownych zmian istniejącego systemu. Wszystko należałoby zmienić po kolei od podstaw. Zbudować na nowo, tak jak ma to miejsce z WOT. Inaczej całościowo nadal dalej będzie tak jak jest.

Muchomor
piątek, 12 marca 2021, 22:10

Nadajemy trendy w NATO: 1) niezliczona liczba nominaci generalskich 2) hełmy według wzoru z 1967 roku 3) dialogi techniczne - najbardziej zaawansowana biurokracja na świecie. 4) Odmalowanie T-72 najbardziej efektywna modernizacja. 5) Fordy w chromach, Kryl - nowe trendy designerskie w wojsku 6) PGZ - organizacja zbrojeniówki XXII wieku, o których wkrótce będzie głośno w najbardziej prestiżowych szkołach biznesu.

Koleś
piątek, 12 marca 2021, 21:35

Współczuje NATO. Panstwo z muzealną armią? Nie obrażam żołnierzy, ale dowódcy powinni zaprotestować, jak w Birmie. Tylko po co? Kasa płynie i jest ok, a że Marynarka kaput, hihihopterów brak itd....

On ona ono
piątek, 12 marca 2021, 20:14

Panie Blaszczak w czym trendy ! Chyba biorąc cały okres lat to jedna wilka poracha ponad 20 lat a gowno jest jakie było owszem Od kilku lat coś jest modernizowane państwa zakupy wiała ale nadal bardzo mało f35 tez mało j homar 20 bardzo mało coś się ruszyło ale te zakupy pojedyncze wystarcza na Litwę nie do odstraszania

Konfederata
piątek, 12 marca 2021, 20:13

Jak my możemy mieć u władzy od tylu lat ludzi tak oderwanych od rzeczywistości i unoszących się tak wysoko na ziemią, żeby w naszej obecnej sytuacji wypowiadać tak propagandowe zdanie, że nawet małe dziecko, nie weźmie go na poważnie. "Po 22 latach członkostwa Polska należy do liderów NATO, jest jednym z państw kreujących trendy polityki bezpieczeństwa". Mój Boże drogi .. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że to nie jest dziecięca naiwność i świadomość na poziomie 2 letniego dziecka Pana Błaszczaka i innych towarzyszy, tylko celowe działanie "polskich" ( jak byli za PRL-u "polscy" ) polityków. I to jest niestety ta smutna prawda .. że zostaliśmy oszukani 30 lat temu i już nikt o tym nie myśli, zadziałało.

kj1981
piątek, 12 marca 2021, 18:46

Nadajemy trendy w NATO? Chyba ciężko byłoby mi znaleźć lepszy dowcip, więc serdecznie dziękujemy, panie ministrze, za poprawienie humoru na początku weekendu.

underdog
piątek, 12 marca 2021, 17:21

niewłaściwy człowiek w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie i przestrzeni . Jak znakomita większość ministrów ON po 1989 r. Ostatnio czytałem książkę 'Tragarze śmieci', która potwierdziła moje przypuszczenia. Wywiad i kontrwywiad w czasach PRL miał znacznie większą swobodę i sukcesy niż nasza obecna Najjaśniejsza Rzeczpospolita, a jak wskazują obecne trendy ten obszar działalności połączony z Cyber wojną i mediami będzie rządził konfliktami w 21 wieku. Obecnie nikt z politykami z Polski nie gada (chyba że Łotwa, Estonia czy Czechy) bo po co. Jak Rosja chce pogadać o Polsce, to dzwonią do USA. A przepraszam z USA i Niemcy dzwonią ale nie pogadać tylko przekazać komendy

AŁTOR
piątek, 12 marca 2021, 17:20

Na szczęście dzięki temu że jesteśmy w Nato nadal podstawowym uzbrojeniem są te same typy uzbrojenie. Oby na 40 rocznicę to była już historia. Pan minister będzie miał powody do dumy.

AA
piątek, 12 marca 2021, 17:09

Lider NATO kreujący politykę bezpieczeństwa To dobre:))))))

Miro
piątek, 12 marca 2021, 17:07

"Długość" artykółu mówi sama za siebie,nie ma za bardzo o czym pisać. NATO stanie sie tym samym co ONZ. USA skupia sie na pacyfiku,UK wraca do starej polityki kolonialnej,NATO zostanie biurokratycznym i bezradnym monstrum które nie bedzie mogło sie odnaleźć w trzeciej dekadzie XXI wieku.Czas na nowe.

Gryf
piątek, 12 marca 2021, 17:06

Brawo!

Jakub
piątek, 12 marca 2021, 17:05

Widać Błaszczak myśli, że samo wydawanie 2% na obronność, bez znaczenia jak to 2% jest wydawane, gwarantuje nam bezpieczeństwo. Niestety, ale im bardziej go słucham tym bardziej spada moje poczucie bezpieczeństwa.

Dark
piątek, 12 marca 2021, 16:58

Normalnie się uśmiałem ... To że kupujemy uzbrojenie od USA bez przetargów i offsetu to raczej nie jest nadawanie trendów ... ale frajerstwo.

Bright
sobota, 13 marca 2021, 13:29

Wręcz przeciwnie. Jesteśmy za cieńcy aby robić przetargi w których lobbyści rozgrywają nas jak dzieci i skutkiem tego o mały włos wyrzucilibyśmy masę kasy do kosza czyli kupili Caracale.

Lord Godar
niedziela, 14 marca 2021, 13:45

Tak się składa , że najwięksi lobbyści czyli trampek i ruda barbie już odeszli . A czy coś się zmieniło ?

Tweets Defence24