Siły zbrojne
Transportery Lazar dla Serbii i na eksport
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Serbii, w ostatnim czasie zawarto dwa kontrakty na dostawy kołowych wozów bojowych z rodziny Lazar 3. Ich odbiorcą jest pierwszy, rodzimy użytkownik, czyli serbskie wojska lądowe, które otrzymają kolejne już wozy tego typu, a także pierwszy odbiorca eksportowy - Turkmenistan.
Kontrakt na zakup kolejnej partii wozów dla serbskich wojsk lądowych o wartości ok. 37 mln USD został zawarty 10 marca br. przez serbski resort obrony oraz serbski koncern zbrojeniowy Yugoimport. Umowę podpisali szef Departamentu Zakupów i Sprzedaży Sektorów Zasobów Materiałowych Ministerstwa Obrony Republiki Serbii płk Aleksandar Cakić oraz zastępca dyrektora spółki Yugoimport-SDPR Aleksandar Lijaković. Z kolei informację o pierwszym odbiorcy eksportowym tych wozów przekazał ambasador Serbii w Moskwie Miroslav Lazanski, pod którego jurysdykcję regionalną podlega Turkmenistan. Kraj ten miał zakupić według nieoficjalnych informacji 24 egzemplarze Lazarów 3 dla rodzimych wojsk lądowych.
Czytaj też: Serbia: opancerzony Miloš 4 x 4 dla specjalsów
Serbskie władze intensywnie kontynuują ambitny i intensywny proces modernizacji rodzimych sił zbrojnych, a także wspierają lokalny przemysł zbrojeniowy w eksporcie krajowych systemów uzbrojenia. W ostatnim czasie serbska armia odebrała m.in. zmodernizowane czołgi podstawowe M-84AS, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M-77 Oganj i haubice samobieżne 2S1 Goździk czy też nowe lekkie wielozadaniowe pojazdy opancerzone BOV M16 Miloš. Kraj ten może pochwalić się też licznymi kontraktami eksportowymi od wielu różnych państw na całym świecie na rodzime systemy uzbrojenia, które są też cały czas rozwijane.
Czytaj też: Salwy artylerii, śmigłowce, czołgi i roboty. Serbskie ćwiczenie „Współpraca 2020” [WIDEO]
Lazar 3 to najnowsza wersja z rodziny kołowych wozów bojowych Lazar zaprojektowana i produkowana przez Yugoimport SDPR. Pierwsze informacje o tym pojeździe pojawiły się w 2015 roku, a po raz pierwszy publicznie został zaprezentowany na międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEX-2017 w Abu Zabi w ZEA. Z kolei styczniu 2019 roku Ministerstwo Obrony Republiki Serbii poinformowało o dostarczeniu pierwszego wozu tego typu dla serbskiej armii. Jak dotąd według nieoficjalnych informacji serbskie wojska lądowe miały otrzymać łącznie 36 egzemplarzy, które trafiły na uzbrojenie jednego z batalionów piechoty zmechanizowanej i 6 kolejnych, które są eksploatowane przez serbską żandarmerię.
Lazar 3 został zaprojektowany w typowym układzie nowoczesnego kołowego transportera opancerzonego 8 × 8. Jego załoga składa się z trzech żołnierzy (kierowcy, dowódcy i operatora uzbrojenia), którzy zajmują miejsca po lewej stronie przedniej części wozu. W tylnej części pojazdu w przedziale desantu może być przewożonych do 9 żołnierzy, którzy mogą korzystać zarówno z górnych włazów jak i opuszczanej hydraulicznie rampy, która jest wyposażona także w dwuskrzydłowe drzwi. Odporność balistyczna wozu odpowiada NATO-wskiemu poziomowi STANAG 4569A poziom 3, a przeciwminowa odpowiednio poziomowi STANAG 4569B poziom 3a (pod kołem) i 3b (pod kadłubem). Masa całkowita pojazdu wynosi maksymalnie do 28 ton, co przy napędzie w postaci silnika wysokoprężnego Cummins ISM 500 o mocy 500 KM pozwala na rozwinięcie prędkości maksymalnej 110 km/h przy zasięgu 800 km.
Wóz ten występuje w czterech wersjach różniących się uzbrojeniem. W podstawowej wersji kołowego transportera opancerzonego jest to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia M15 uzbrojony w uniwersalny karabin maszynowy Zastava M86 kal. 7,62 mm lub wielkokalibrowy karabin maszynowy Zastava M02 Coyote kal. 12,7 mm. Bojowy wóz piechoty jest wyposażony w bezzałogowy moduł wieżowy z pojedynczą armatą automatyczną M86 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym Zastava M86 kal. 7,62 mm (oraz opcjonalnie wyrzutnie ppk) lub alternatywnie w bezzałogowy moduł wieżowy Kerber z dwoma armatami automatycznymi M55 kal. 20 mm. Z kolei rakietowy niszczyciel czołgów jest uzbrojony jedynie w ośmioprowadnicową wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych RALAS. Wóz ewakuacji medycznej jest natomiast całkowicie pozbawiony uzbrojenia.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105