Salwy artylerii, śmigłowce, czołgi i roboty. Serbskie ćwiczenie „Współpraca 2020” [WIDEO]

19 października 2020, 09:03
Serbia rakiety
Fot. Министарство одбране и Војска Србије
Reklama

Najnowsze systemy uzbrojenia, takie jak rosyjskie śmigłowce Mi-35M i przeciwlotnicze systemy Pancyr-S1E, ale też krajowej produkcji czołgi M-84AS2, transportery Lazar III, wyrzutnie rakietowe M-17 Oganj, bezzałogowe pojazdy Milos N i wiele innych, wzięły udział w poligonowej fazie serbskich ćwiczeń Sadejstvo 2020 (Współpraca 2020).

Obszerny materiał wideo opublikowany przez ministerstwo obrony Serbii z działań odbywających się na poligonie Pester w pobliżu Sjenicy, to interesujący przekrój przez zróżnicowane systemy uzbrojenia jakim dysponuje ten niewielki kraj. Ostrym strzelaniom i aktywnej fazie ćwiczenia Sadejstvo 2020 przyglądał się m.in. minister obrony Serbii, Aleksander Vulin. W związku z tym zaprezentowano wybór najnowszych systemów uzbrojenia, łącznie z prototypami krajowych pojazdów opancerzonych i bezzałogowych maszyn bojowych.

Nagranie otwierają strzelające salwami wieloprowadniocowe wyrzutnie rakiet M-77 Oganj kalibru 128 mm, które zostały w ostatnim czasie zmodernizowane. Zaprezentowano również wyrzutnie Morava i lekkie typu Plamen, ale też baterie artylerii lufowej, w tym gąsienicowe haubicoarmaty 2S1 Goździk i krajowe Nora B-52 na podwoziu kołowym.

Około 1:45 rozpoczyna się ćwiczenie piechoty zmotoryzowanej, podczas którego można zobaczyć prototyp pojazdu MRAP typu M-20 w układzie 6x6. Maszyny te mają wypełnić lukę pomiędzy transporterami opancerzonymi 8x8 Lazar III i lekkimi M-16 Milos, które również można zobaczyć. Od 3:20 nagrania widać opracowane w Serbii pojazdy bezzałogowe Milos-N, nazywane też „Mały Milos”. Są to niewielkie, gąsienicowe bezzałogowce bojowe, które można zobaczyć w ruchu i podczas prowadzenia ognia, gdy wspierają zmodernizowane pojazdy rozpoznawcze BRDM-2MS.

Interesujące są również powtarzające się kilkakrotnie sekwencje ataków powietrznych z użyciem pocisków niekierowanych w wykonaniu pozyskanych niedawno samolotów MiG-29, które zostały zmodernizowane m.in. poprzez instalację nowych systemów celowniczych i zmodernizowaną awionikę. Prowadzą one ogień z 80 mm rakiet S-8, ale prezentują również elementy ewolucji typowych dla walki powietrznej na krótkim dystansie. Interesujące jest też kilka ujęć z opracowanym w kooperacji jugosławiańsko-rumuńskiej samolotem myśliwsko-szturmowym SOKO J-22 Orao, który pojawia się po parze MiGów-29. W służbie nadal pozostaje kilkanaście maszyn tego typu. J-22 atakują rakietami i bombami cele naziemne.

Na nagraniu widać też szerokie spektrum serbskiej floty śmigłowcowej. Około 8:47 czasu nagrania pojawiły się najnowsze rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-34M które podobnie jak pojawiajace się nieco później Mi-171 prowadzą ogień do celów naziemnych z użyciem rakiet S-8 kalibru 80 mm.

Prawdopodobnie najciekawszym elementem nagrania jest długa sekwencja przedstawiająca śmigłowce Gazelle odpalające przeciwpancerne pociski kierowane 9M14 Malutka. Pociski te znajdują się również na uzbrojeniu polskiej armii. Sama prezentacja, rozpoczynająca się w połowie dziewiątej minuty filmu, jest efektowna, gdyż maszyny niszczą kilka celów symulujących pojazdy opancerzone. Równocześnie można zobaczyć jak długo pociski lecą do celu a śmigłowiec musi pozostawać przez ten czas w zawisie, stanowiąc nieruchomy cel. Rakiety Malutka mają już niemal 60 lat i technologicznie nie dorastają do wyzwań współczesnego pola walki. Tymczasem zarówno w Serbii jak i w Polsce znajdują się na uzbrojeniu lekkich śmigłowców, ale również pojazdów opancerzonych. Zarówno polskie Mi-2 jak i serbskie Gazelle są niewiele młodsze od tych pocisków.

Sytuacja Serbii jest jednak o tyle lepsza, że w ubiegłym roku odebrała pierwszy lekki uzbrojony śmigłowiec Airbus Helicopters H145M z systemem HForce, który również można zobaczyć w jednej z ostatnich sekwencji nagrania z poligonu gdy asekuruje desant prowadzony ze śmigłowców Mi-171W-5.

Równie interesujące jak śmigłowce, są widoczne około 12 minuty produkowane i modernizowane w kraju czołgi M-84, a wśród nich prototyp najnowszej wersji M-84AS2. Oparty na głębokiej modernizacji T-72 pojazd M-84 otrzymał w tej odsłonie nowe opancerzenie modułowe z elementami ERA i białoruski dzienno-nocny system obserwacyjno-celowniczy z firmy Peleng. Najbardziej widoczna zmiana względem starszych wersji M-84 to, oprócz opancerzenia wieży, zdalnie starowany moduł uzbrojenia z karabinem kalibru 12,7 mm umieszczony z tyłu wieży po prawej stronie i wyniesiona ponad wieżę głowica optoelektroniczna umieszczona po lewej.

Czołgi wspierały ogniem bojowe wozy piechoty BVP M-80, które są całkowicie serbską konstrukcją, choć poważnie już przestarzałą, oraz nowoczesne transportery kołowe Lazar III i podarowane przez Rosję rozpoznawcze wozy BRDM-2MS. We wcześniejszej części nagrania można również zobaczyć strzelania z armat automatycznych samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1E oraz serbskich PARS-16, które prowadzą ogień do celów naziemnych.

Uważny obserwator znajdzie w liczącym sobie ponad 17 minut nagraniu wiele innych interesujących smaczków i detali. Widać, że Serbia buduje swój potencjał pozyskując technologie, którymi nie dysponuje z różnych źródeł. Na nagraniu można na przykład zobaczyć nabyte niedawno w Chinach taktyczne bezzałogowce rozpoznawcze, ale też małe wielowirnikowce stosowane przez piechotę do rozpoznania. Nie ulega wątpliwości, że tego typu materiał opracowany i opublikowany  przez ministerstwo obrony Serbii stanowi zarówno interesujący element propagandy jak też rodzaj reklamy lokalnego przemysłu, który prezentuje szeroką ofertą, obejmującą wiele interesujących rozwiązań.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
Jacek
sobota, 24 października 2020, 22:59

asdf masz rację!!!!!!!!!!!!!!!

dr Strosmeier
środa, 21 października 2020, 23:38

"Ćwiczenia" to raczej nie były, tylko pokazy:)

asdf
wtorek, 20 października 2020, 09:33

salwy to by dopiero byly gdyby Turcja wyslalaby swoje drony nad to muzealne ustrojstwo

Pol
wtorek, 20 października 2020, 02:45

J tu ewidentnie widać zmodernizowane czołgi i w dodatku celne choć cccp ,super można nazwać auta terenowa ,samoloty mają czym strzelać itd.....a o helikopterach to już szkoda słów .W dodatku jeździ stary złom jak i roboty bojowe nieważne co jest ma być sprawne i na bieżąco modernizowane . Uczyć się od nich można .

kmdr
poniedziałek, 19 października 2020, 18:30

I tak powinien wyglądać przekaz z manewrów. A nie Błaszczak na tle Rosomaka.U Nas 100 w wiadomościach z poligonu i do widzenia oraz półgodziny dla Ministra. Polityka medialna to kpina,tam się nikt na tym nie zna.

wtorek, 20 października 2020, 09:17

Bo wyrzucili wszystkich z doświadczeniem lub sami odeszli no dawali swoich po studiach i od razu byli starszym stopniem

nowy
poniedziałek, 19 października 2020, 13:36

Jak dla mnie, chciał bym zobaczyć naszych w akcji... i czym by te śmigła waliły? pozdrawiam

Tomasz33
poniedziałek, 19 października 2020, 16:26

Polacy też ćwiczą, ale to nie musi być od razu w mediach. A polskie śmigłowce mają pociski niekierowane. I będą modernizowane, czyli m.in wyposażone w ppk.

Ernest
poniedziałek, 19 października 2020, 19:42

Polacy maja sporo mniej sprawnych smiegiel niz Serbia na lotach lataja 3 lub 4 sztuki najwyzej i to jest wszystko nie wspomne juz o braku uzbrojenia i taka jest prawda wiec prosze nie siac propagandy sukcesu.

Tomasz34
wtorek, 20 października 2020, 13:15

Polskie MI-24 w 2019 roku były remontowane, a konkretnie 11 sztuk. A wszystkich MI-24 Polska ma około 30-stu. Więc to chyba więcej niż te rzeczone 4 sztuki? Nawet jeśłi policzymy te wyremontowane w WZL-1 w 2019 roku?I mają amunicję niekierowaną. Będą modernizowane, i wtedy otrzymają PPK.

Ernest
środa, 21 października 2020, 00:58

Chlopie zejdz na ziemie halo halo tu ziemia.Wiecej jest nielotow niz sprawnych jesli chodzi o Mi - 24 do tego nie maja uzbrojenia na lotach lataja 3 lub 4 smigla w Inowroclawiu i Pruszczu ogolnie sa juz nie przydatne na dzisiejszym polu walki rozumiesz to?I nie pisz ciagle ze maja byc wszystko ma byc a potem jest ale nowa farba bo na wiecej nie mozna liczyc.

Tomasz34
środa, 21 października 2020, 10:39

Te 11 sztuk które były remontowane w 2019 roku na pewno jest sprawne, a to więcej niż 4 sztuki. Po drugie to mają amunicję niekierowaną, ale brakuje im od dawna ppk, i na tym będzie (m.in) polegać ich modernizacja. Były na ten temat konkretne artykuły na tym portalu.

Ernest
czwartek, 22 października 2020, 11:55

Te 11 sztuk ma miejsza wartosc bojowa niz te 4 serbskie.

Tomasz34
czwartek, 22 października 2020, 13:43

Ale po modernizacji będzie odwrotnie. A jaką wartość bojową mają serbskie samoloty MiG 21? Polska powinna porównywać się z lepszymi, a z Serbią to mierzyć się może Chorwacja i inni sąsiedzi. W końcu to oni są tym najbardziej zainteresowani, prawda?

Tomasz34
czwartek, 22 października 2020, 13:40

Ale po modernizacji będzie odwrotnie. A jaką wartość bojową mają serbskie MIgi 21? Polska powinna porównywać się z lepszymi. A z Serbią to może Chorwacja i jej sąsiedzi, w końcu to oni są tym najbardziej zainteresowani, prawda?

wtorek, 20 października 2020, 08:21

W Serbi niedawno rozbił się Mig-21....

Tomasz33
poniedziałek, 19 października 2020, 22:56

Mi-24 mają niekierowane rakiety, bomby i zasobniki artyleryjskie. W 2019 roku 11 polskich MI-24 przeszło remont w WZL-1. Ogółem Polska ma 30 sztuk. Nie wiem czy wszystkie latają, ale na pewno jest to dużo więcej niż 4 sztuki, tym bardziej że były remontowane. I będą modernizoane, więc będą miały lepsze zdolności niż te serbskie, którymi Polska i tak nie musi się przejmować.

Ernest
piątek, 23 października 2020, 13:13

Polskie Mi 24 istnieja tylko na papierze a wartosci nie maja bojowej zadnej resursy sie koncza stoja na lotnisku tyle dzisiaj znacza specjalisto.

Paweł P.
poniedziałek, 19 października 2020, 13:15

To się nazywa wietrzenie magazynów.

San Escobar
poniedziałek, 19 października 2020, 12:27

Tyle rakiet wystrzelonych za jednym razem..... w Polsce to 20 letni przydział na ćwiczenia.

Tomasz33
poniedziałek, 19 października 2020, 12:50

Bez przesady. Ale mimo wszystko, to po co marnować amunicję bez potrzeby? Polska podczas ćwiczeń z udziałem m.in artylerii, nie robi takich propagandowych filmików jak ten z Serbii, więc i używa mniejszej ilości amunicji. Tu ewidentnie serbowie chcieli się pokazać. Ot i cała filozofia.

Khgf
poniedziałek, 19 października 2020, 22:44

Jak poleży na zetenach ze 40 lat to potem mozna ją spisać i znajomkom przetarg ustawić na utylizacj€

Noe
poniedziałek, 19 października 2020, 19:48

No wlasnie po co marnowac amunicje zawsze mozna ciskac kamieniami a zima jak spadnie snieg sniezkami nasza armia szanowny panie jest tak zaopatrzona jak sluzba zdrowia ktora juz jest na skraju przepasci dzieki politykom mamy malo nowoczesnej amunicji,rakiet itd do tego malowane t 72 stare bwp 1, stare SU,przestazale migi,ze o MW sie juz nie wspomina.Azerbejdzan ma silniejsza armie od naszej a jak widac i Serbia lepiej modernizuje swoje wojsko.

Tomasz34
wtorek, 20 października 2020, 12:58

Posla armia jest dobrze zaopatrzona w amunicję, i w razie potrzeby są podpisywane umowy na dostarczenie kolejnej. Proponuję zajrzeć wstecz i poczytać artykuły zamieszczone chociażby na tym portalu. Co z tego że 4 wzory uzbrojenia(posiadane przez Polskę) które wymieniłeś są przestarzałe, jeśli Serbia tylko na takie w większości może liczyć? I Ile różnych typów uzbrojenia Polska ma na znacznie lepszym zachodnim poziomie?Takie kraje jak Serbia to można porównywać i zestawiać z innymi podobnymi sobie, a nie z Polską. A Azerbejdżan nie ma silniejszej armii w żadnym aspekcie. Jedynie w BSP mają przewagę, i trochę w PLOT, ale ilościowo odstają. Już pomijam kwestię potencjału ludnościowo-gospodarczego i polskich wydatków na armię. Poza tym to nie Polski problem. Artykuł jest o Serbii.

środa, 21 października 2020, 01:11

Powtorze ci-SU 22,MIG 29,BWP 1,odmalowane i remontowane T 72 bez zadnej ochrony zalogi,przestazale PT 91,MW skansen,RPG 7,brak obrony p.lotniczej i p.rakietowej a te dwie baterie Patriot wystarcza do ochrony Warszawy co najwyzej wiec nie fantazjuj panie kolego do tego brak smiglowcow jeszcze faktycznie jestesmy taka potega jak w walce z koronawirusem.

Tomasz34
środa, 21 października 2020, 10:35

Zapomniałeś o pociskach NSM, JASSM, JASSM ER, Spike, samolotach F-16(i zamówionych F-35), Rosomakach, armatohaubicach KRAB, możdzierzach RAK, Gromach, Piorunach, Leopardach 2, Popradach, Pilicach, samolotach, Casa, samolotach Bryza, niszczycielach min Kormoran, karabinkach GROT i kllku innych. A dla wszystkich tych 4 starych typów uzbrojenia które wymieniłeś szykowani są następcy.

czwartek, 22 października 2020, 00:30

Spaiki to inne panstwa maja zintegrowane z transporterami,NSM nie wykorzystamy w pelni ich mozliwosci bo sa krotko mowiac slepei zasieg bedzie krotki,Leopardy do niedawna jeszcze rdzewialy w Wesolej bo bez sensu zabrano je 11 dywizji pancernej w zamian dajac niezawodne odmalowane T 72,samolotow F 16 tez sprawnych za duzo nie mamy a to one przenosza rakiety Jassm tylko milczy sie o tym,panstwa male jak Litwa czy Estonia maja odpowiedniki rosomakow wiec trudno zebysmy my ich nie mieli,marynarka wojenna dogorywa,samoloty F 35 poki co sa na papierze to melodia przyszlosci odleglej zreszta,kraby sa ale ich wdrazanie zajelo 20 lat i w bolach ten projekt sie rodzil wielkich,reszta sprzetu co wymieniles nie swiadczy o nowoczesnosci niestety naszej armii poprostu to zbyt malo.

Tomasz34
czwartek, 22 października 2020, 09:48

Ponad 1/3 sprzętu w WP jest nowoczesna. Wieża zintegrowana ze Spikeami już jest gotowa i będzie instalowana na Rosomakach i nowych BWP Borsuk. Do rozpoznania NSM wystarczy dokupić odpowiednia drony, i za ich pomocą realizowaćrozpoznanie, to nie problem. Leopardy w Wesołej to bardzo dobra decyzja ze względu na kierunek z Białorusi, a po drugie to już nie rdzewieją pod chmurką. Teraźniejszość się liczy. A mówiłem o modernizacji do standardu 2PL. T-72 oprócz malowania to miały jednak przeprowadzoną modernizację, czyli m.in wymienione radio i poprawiono świadomość sytuacyjną załogi. To nie są czołgi na pierwszą linię, od tego są Leoipardy, a w zamian za T-72 być może będą K2PL z Korei, lub poczekamy na Leopardy 3, zobaczymy. Sprawność polskich F-16(jak również innych krajów NATO) mieści się w przedziale 40-70%, a w Polsce jest to górny zakres. Więc to całkiem sporo. Litwa i Estonia to dopiero będą mieć po kilkadziesiąt sztuk, a Polska ma już teraz ich ponad 700 sztuk. Znajmy proporcje. MW ma NDR z pociskami NSM a to też Marynarka Wojenna, do tego dochodzą niszczyciele min Kormoran, okręt patrolowy Ślązak który można dozbroić, Orkany z pociskami RBS, ORP Kaszub do zwalczania okrętów podwodnych i 2 fregaty OHP. Polska leży na nizinie, tylko lotnictwo i siły lądowe mają znaczenie. To jasne że na F-35 trzeba poczekać, będą wprowadzane stopniowo. Kraby to nowa konstrukcja i nie ma 20 lat.

Noe
czwartek, 22 października 2020, 12:06

Kraby nie maja 20 lat ale ich wdrazanie tyle czasu zajelo ostatnia przeszkoda byly pekajace korpusy,z twojego punktu widzenia wyglada ze wszystko ma byc,ma byc ale nie wiadomo kiedy a tak naprawde jest na papierze a ten wszystko przyjmie czolgi T 72 przechodza remont a nie modernizacje takowa przeszly czolgi w Rosji T 72 B3 my remontujemy te czolgi tylko ze to jest sabotaz beda latwymi celami dla potencjalnego przeciwnika i tak jest z wszystkim praktycznie pudrowanie a nie modernizacja.

Tomasz34
czwartek, 22 października 2020, 13:47

T-72 w małpiej wersji M utraciły zdolność modernizacji(lub jak kto woli koszty w stosunku do uzyskanego efektu byłyby bardzo duże co jest nieopłacalne) i szkoda na nie pieniędzy. Polska modernizuje Leopardy 2 w poważnym i dużo większym zakresie który spowoduje że bez problemu poradzą sobie z każdym czołgiem potencjalnego przeciwnika. Polska już myśli o wprowadzeniu następców T-72, czyli ofercie z Korei Płd. na K2PL, lub w przyszłości zakupie Leo3.

kmdr
poniedziałek, 19 października 2020, 18:48

I tak się robi politykę i wewnętrzna i zewnętrzną , a nie wożeniem konia karetką. Amunicja też ma termin przydatności, a utylizacja jest droższa niż te manewry .Wojsko i sprzęt poćwiczy, przewietrzy się,amunicja zejdzie, ludzie zobaczą. Same plusy.Przypominam że propaganda jest jednym z elementów rządzenia,czy to się komuś podoba czy nie.Osobiście wole model serbski niż TVP.

Tomasz34
wtorek, 20 października 2020, 12:47

A kto tu mówi o TVP, i co ma rzeczona TV do polskiej armii?

sreg
poniedziałek, 19 października 2020, 15:30

To po co organizowac poligony, to i kamieniami mozesz sobie porzucać, efekt taki sam. Serbowie pokazal jak działania swojego sprzętu w warunkach realnych, a nie zabawe w wojsko.

kmdr
poniedziałek, 19 października 2020, 18:51

To jest reklama. Porównać wystarczy sprzedaż broni Serbii i Polski.Takie manewry to same plusy.

Tomasz33
poniedziałek, 19 października 2020, 17:08

Im słabszy kraj, tym bardziej musi się pokazać, bo i po co to wideo? Polska też ćwiczy na poligonach, albo sama, albo razem z sojusznikami.

august
wtorek, 20 października 2020, 11:36

Kto ci pwiedzial ze na dzisiaj Serbia jest slabsza niz Polska?Sprawniej modernizuja swoja armie my malujemy stare T 72 oni gruntownie wzmacniaja swoje czolgi i to jeden tylko z przykladow my mamy dialogi setki dialogow z ktorych nic nie wynika i wtym rzeczywiscie jestesmi najlepsi.

Tomasz34
wtorek, 20 października 2020, 16:05

Kto mi powiedział? Rozsądek i internet. Serbowie modernizują lokalną odmianę T-72(M-84) których mają 225. A Polska oprócz modernizacji T-72. modernizuje Leopardy 2A4 do wersji 2PL. Razem z Leopardami 2A5 Polska będzie mieć 250 czołgów pod każdym względem lepszych niż te serbskie T-84, a do tego dochodzą jeszcze polskie PT-91 i T-72. Innych zachodnich odpowiedników których Serbia wogóle nie posiada, a które ma Polska nie ma co wymieniać.

August
środa, 21 października 2020, 01:03

Tym sie roznimy ze ty wiesz z internetu a ja z praktyki wiec nie mam wiecej pytan hahaha z internetu dobre sobie.

Tomasz34
środa, 21 października 2020, 10:30

Porównaj sobie typy uzbrojenia i suche liczby. Tu nie potrzebna jest praktyka.

Marek
poniedziałek, 19 października 2020, 23:10

Jestes pewien ze dzisiaj Serbia jest slabsza od Polski?Bo uwazam ze niekoniecznie,Serbowie sa znani z walki i tez sa patriotami maja charakter a do tego armia nie gorsza niz nasz a w wielu elementach nawet nowoczesniejsza.

ito
poniedziałek, 19 października 2020, 15:21

Kiedy mnie wzięli do wojska zaczął się szał utylizowania starej amunicji. To utylizowaliśmy, głównie karabinową- "wystrzelisz ile zataśmujesz, nie mniej niż dwie taśmy"- więc może te ich strzelania to właśnie to- utylizacja staroci, z którymi trzeba coś zrobić- a przy okazji chłopaki poćwiczą.

Polish blues
poniedziałek, 19 października 2020, 13:38

To prawda. Stara zagrywka propagandowa. Im biedniejszy kraj, tym chętnej puszy się na poligonie.

?
poniedziałek, 19 października 2020, 20:27

To Korea Poludniowa też biedny kraj bo u nich na ćwiczeniach tak samo się wystrzeliwuje masę amunicji

SARG
poniedziałek, 19 października 2020, 15:25

Nikt sie nie puszy tylko po to sa poligony, aby choć częściowo urealnic dana sytuację wojenna, a nie strzelac "slepakami", komu takie coś jest potrzebne. Brawo Serbia.

co to ma być?
wtorek, 20 października 2020, 08:22

"Braro Serbia"????

Tweets Defence24