Reklama

Siły zbrojne

Termowizyjne strzelania na Anakondzie

Zakłady Metalowe RUFUS dostarczą symulatory walki w postaci figur termalnych, które trafią dla Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu i zostaną wykorzystane do zabezpieczenia ćwiczeń Anakonda-16. Wartość kontraktu została wyceniona na prawie milion złotych.

43. Wojskowy Oddział Gospodarczy, podległy 4. Regionalnej Bazie Logistycznej, ogłosił zwycięzcę przetargu, ogłoszonego w lutym 2016 roku, na dostarczenie figur termalnych na potrzeby międzynarodowych ćwiczeń Anakonda-16. Kontrakt o wartości 932 932,86 zł został przyznany Zakładom Mechanicznym RUFUS Grzegorz Wilk i Wspólnicy Sp. J. z Dębicy.

Figury termalne to nakładka grzewcza na figury bojowe przeznaczone są do szkolenia żołnierzy w wykrywaniu, rozpoznaniu i niszczeniu celów podczas ćwiczeń taktycznych, strzelań z broni maszynowej i dział (w tym broni pokładowej pojazdów bojowych) przy użyciu kamer termowizyjnych. Urządzenie jest integralną częścią figur bojowych i stosowane jest jako nakładka grzewcza na figurę bojową tego samego numeru. Posiada zwartą budowę umożliwiającą emisję promieniowania cieplnego w kierunku strzelającego (obserwatora).

Czytaj także: "Lądowcy" na Anakondzie pod dowództwem NATO. 30 tys. żołnierzy na ćwiczeniach

Zgodnie z przedstawioną specyfiką podaną w przetargu powinny być one przystosowane do współpracy z podnośnikami figur bojowych, zasilaczami sieciowymi i innymi urządzeniami strzelnic z wyjściem 24V o dopuszczalnym obciążeniu 10A. Alternatywnie figury termalne na Pasach Ćwiczeń Taktycznych powinny być przystosowane do zasilania bateriami akumulatorowymi o napięciu 12V. Elementy grzewcze i sposób ich podłączenia powinny być tak rozmieszczone aby w przypadku przerwania w wyniku strzelań w/w elementu lub przewodu połączeniowego podgrzewana figura bojowa nadal funkcjonowała i pozostawała rozpoznawalna w kamerze termowizyjnej.

Anakonda-16 jest szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym z udziałem około 30 tysięcy żołnierzy z ponad dwudziestu krajów. Ćwiczenie jest najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 r i prowadzone będzie w dniach 07-17 czerwca br.

Czytaj także: „Największy desant w niepodległej Polsce”. Przygotowania do Anakondy

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. anty PRo-ecik

    czy typowy Sovhcoznik poborowy strzela dalej z tanka jak na 1,5 km? tak walili na "zawodach" z braciami z Chin czy Wenezueli nawet, TAk?Nie? Wiemy o strzelaninie z Abrams'a na 3km, BOJOWO w 1991. Nawet jak na filmiku z poligonu w Georgii nie trafiali pierwszym pociskiem do ruchomego celu. z przystanku

Reklama