Siły zbrojne

Tajwańskie bojowe wozy piechoty nowej generacji w linii

CM-32 Yunpao. Fot. Xuan Shisheng/CC BY-SA 3.0
CM-32 Yunpao. Fot. Xuan Shisheng/CC BY-SA 3.0

Jak donoszą lokalne tajwańskie media, Armia Republiki Chińskiej (ROCA), po raz pierwszy rozpoczęła szkolenia z wykorzystaniem najnowszych, kołowych bojowych wozów piechoty CM-34 z rodziny Yunpao (Cloud Leopard). Ich pierwsze egzemplarze zostały dostarczone pod koniec ubiegłego roku. 

Ćwiczenia z udziałem bwp CM-34 odbyły się w armijnym Połączonym Centrum Testowym Dystryktu Południowego i objęły, m.in. strzelania z armaty automatycznej kal. 30 mm do statycznych i ruchomych celów, użycie granatów dymnych do maskowania pojazdu oraz nawigację w terenie. Miały one na celu dalsze doskonalenie załóg na nowym sprzęcie oraz dokonanie kolejnych testów praktycznych nowej konstrukcji.

Tajwański resort obrony w sierpniu 2019 roku poinformował o planowanej dostawie pierwszej partii kołowych bojowych wozów piechoty CM-34 z rodziny Yunpao (Cloud Leopard). Opiewa ona na 32 egzemplarze, dostarczone do końca 2019 roku, z zamówienia na łącznie 284 kołowe bojowe wozy piechoty CM-34 Yunpao 8 × 8 (Cloud Leopard).

CM-34 Yunpao 8 × 8, o eksportowej nazwie Cloud Leopard II, to najnowszy tajwański kołowy bojowy wóz piechoty. Został zaprojektowany przez lokalną firmę zbrojeniową Ordnance Readiness Development Center, we współpracy z irlandzką firmą zbrojeniową Timoney Technology Limited i produkowany przez firmę na Tajwanie. CM-34 należy do lokalnej rodziny kołowych wozów bojowych Yunpao 8 × 8, w skład której wchodzą również produkowane już kołowe transportery opancerzone CM-32 i CM-33.

Kadłub, zastosowany w transporterze, jest zbieżny ze stosowanymi wcześniej w poprzednich wersjach pojazdów tej rodziny. Z przystosowaniem do osadzenia na nim dwuosobowej wieży, co spowodowało wzrost masy pojazdu z 22 do 24 ton. W celu zrekompensowania zwiększonej masy zwiększono również moc silnika wysokoprężnego Caterpillar C9 z 410 KM do 450 KM, co pozwala na zachowanie dotychczasowej mobilności i dzielności terenowej. Załogowa wieża jest uzbrojona w armatę automatyczną Mk 44 Bushmaster II kal. 30 mm i sprzężony z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz sześć wyrzutni granatów dymnych.

Obecnie trwa realizacja zamówienia na pierwszą partię 652 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych CM-32 i CM-33, z których 378, według dostępnych informacji, ma znajdować się już w eksploatacji w jednostkach liniowych tajwańskiej armii. Dostawy kołowych transporterów opancerzonych CM-32/33 i kołowych bojowych wozów piechoty CM-34 pozwolą na stopniowe rozpoczęcie wycofywania ze służby przestarzałych gąsienicowych transporterów opancerzonych CM-21, które są tajwańską modyfikacją amerykańskich M113 oraz skokowe podniesienie możliwości bojowych i poziomu technicznego tajwańskich wojsk zmechanizowanych.

Komentarze