Reklama

Siły zbrojne

Tajwańskie bojowe wozy piechoty nowej generacji w linii

CM-32 Yunpao. Fot. Xuan Shisheng/CC BY-SA 3.0
CM-32 Yunpao. Fot. Xuan Shisheng/CC BY-SA 3.0

Jak donoszą lokalne tajwańskie media, Armia Republiki Chińskiej (ROCA), po raz pierwszy rozpoczęła szkolenia z wykorzystaniem najnowszych, kołowych bojowych wozów piechoty CM-34 z rodziny Yunpao (Cloud Leopard). Ich pierwsze egzemplarze zostały dostarczone pod koniec ubiegłego roku. 

Ćwiczenia z udziałem bwp CM-34 odbyły się w armijnym Połączonym Centrum Testowym Dystryktu Południowego i objęły, m.in. strzelania z armaty automatycznej kal. 30 mm do statycznych i ruchomych celów, użycie granatów dymnych do maskowania pojazdu oraz nawigację w terenie. Miały one na celu dalsze doskonalenie załóg na nowym sprzęcie oraz dokonanie kolejnych testów praktycznych nowej konstrukcji.

Tajwański resort obrony w sierpniu 2019 roku poinformował o planowanej dostawie pierwszej partii kołowych bojowych wozów piechoty CM-34 z rodziny Yunpao (Cloud Leopard). Opiewa ona na 32 egzemplarze, dostarczone do końca 2019 roku, z zamówienia na łącznie 284 kołowe bojowe wozy piechoty CM-34 Yunpao 8 × 8 (Cloud Leopard).

CM-34 Yunpao 8 × 8, o eksportowej nazwie Cloud Leopard II, to najnowszy tajwański kołowy bojowy wóz piechoty. Został zaprojektowany przez lokalną firmę zbrojeniową Ordnance Readiness Development Center, we współpracy z irlandzką firmą zbrojeniową Timoney Technology Limited i produkowany przez firmę na Tajwanie. CM-34 należy do lokalnej rodziny kołowych wozów bojowych Yunpao 8 × 8, w skład której wchodzą również produkowane już kołowe transportery opancerzone CM-32 i CM-33.

Kadłub, zastosowany w transporterze, jest zbieżny ze stosowanymi wcześniej w poprzednich wersjach pojazdów tej rodziny. Z przystosowaniem do osadzenia na nim dwuosobowej wieży, co spowodowało wzrost masy pojazdu z 22 do 24 ton. W celu zrekompensowania zwiększonej masy zwiększono również moc silnika wysokoprężnego Caterpillar C9 z 410 KM do 450 KM, co pozwala na zachowanie dotychczasowej mobilności i dzielności terenowej. Załogowa wieża jest uzbrojona w armatę automatyczną Mk 44 Bushmaster II kal. 30 mm i sprzężony z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz sześć wyrzutni granatów dymnych.

Obecnie trwa realizacja zamówienia na pierwszą partię 652 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych CM-32 i CM-33, z których 378, według dostępnych informacji, ma znajdować się już w eksploatacji w jednostkach liniowych tajwańskiej armii. Dostawy kołowych transporterów opancerzonych CM-32/33 i kołowych bojowych wozów piechoty CM-34 pozwolą na stopniowe rozpoczęcie wycofywania ze służby przestarzałych gąsienicowych transporterów opancerzonych CM-21, które są tajwańską modyfikacją amerykańskich M113 oraz skokowe podniesienie możliwości bojowych i poziomu technicznego tajwańskich wojsk zmechanizowanych.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Sierżant

    No, niczego sobie.

  2. Tomasz33

    Armata 30mm, a wielu przepowiadało że to mało przyszłościowe i lepiej iść w 40mm czy 50mm. Czyżby Tajwan nie wiedział co robi?

    1. Adr

      Każda sytuacja jest inna, Tajwan to wyspa..... ChRL chcąc dokonac projekcji sily na jej teren musi siła rzeczy stosować lżejsze pojazdy.... Na dziś używa w dużej mierze konstrukcji z mniejszym czy większym rodowodem od bmp i bmd 1/2/3..... Wiele wskazuje na to ze przy konstruowaniu nowych pojazdów mobilności strategiczna, operacyjna czy taktyczna też ma wyższy priorytet niż odporność balistyczna

    2. Tomasz33

      Pytanie co można zniszczyć za pomocą poszczególnych armat ze względu na kaliber? Odpowiedź brzmi: każdy KTO i BWP. I coś więcej niż 30 mm nie jest tak bardzo potrzebne, do niszczenie czołgów są ppk.

    3. X

      Po prostu wszyscy używają kalibru 30 mm i raczej prędko się to nie zmieni. Z powodów głównie ekonomiczno-logistycznych.

  3. Leopardzik

    Pływający dziubek

  4. deza

    O! Borsuk :)