Reklama

Siły zbrojne

Tajwan się zbroi. Zaginął najnowszy F-16

Tajwański F-16. Fot. wikipedia.com
Tajwański F-16. Fot. wikipedia.com

Tajwański samolot F-16V zniknął z radarów w trakcie ćwiczeń, obecnie trwają poszukwiania pilota oraz samej maszyny. Jednocześnie, parlament tajwański zgodził się na dofinansowanie sił zbrojnych dodatkowym specjalnym funduszem, który ma być przeznaczony na zakup systemów przeciwokrętowych i przeciwlotniczych.

Tajwańskie siły powietrzne poinformowały, że utraciły dziś kontakt z samolotem bojowym uczestniczącym w locie szkoleniowym przy południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Mowa jest o najnowszej jednomiejscowej maszynie F-16V, która miała po 27 minutach lotu zniknąć z radarów. Samolot wystartował z bazy lotniczej w Chiayi. Tajwańskie siły powietrzne poinformowały, że rozpoczęła się operacja poszukiwawczo-ratownicza. Istnieje bowiem ryzyko, że maszyna mogła się rozbić, co mają potwierdzać sygnały od świadków (jak podaje Reuters). Loty szkoleniowe tajwańskich F-16 zostały obecnie wstrzymane, aż do wyjaśnienia przyczyn zdarzenia. Wczoraj, również w trakcie lotu ćwiczebnego problemy miały wystąpić w innym samolocie wojskowym.

Czytaj też

Maszyna rozpoznawcza RF-5E musiała wylądować w trybie awaryjnym, tuż po tym jak pilot został poinformowany przez systemy pokładowe o możliwej awarii podwozia. Finalnie samolot bezpiecznie powrócił do swojej bazy, zaś obecnie prowadzone ma być dokładniejsze badanie maszyny. Samoloty F-5E są już obecnie na prostej drodze do bycia zastąpionymi przez nowe krajowe odrzutowe maszyny T-5 Brave Eagle, opracowane przez Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC). W zeszłym roku doszło do tragicznego wypadku z udziałem właśnie dwóch tajwańskich F-5E, które niestety są myśliwcami bardzo wysłużonymi i wymagającymi wspomnianego zastąpienia w linii przez nowe konstrukcje. Częściowo następcami F-5E będą też 66 nowo zakupione F-16V, które dołączą do około 140 starszych F-16, modernizowanych do standardu F-16V (jeden z nich to zaginiony samolot).

Trzeba przy tym odnotować, że w tym samym czasie tajwański parlament zgodził się zwiększyć budżet obronny o dodatkowe ok. 8,55 mld dolarów w wymiarze pięcioletnim. Kwota ta będzie doliczona do regularnego rocznego budżetu obronnego, który na rok budżetowy 2022 został już ustalony na 16,89 miliarda dolarów, a będzie on obowiązywał od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. Większe środki finansowe mają być przeznaczone na wzmocnienie systemów obrony powietrznej i morskiej Republiki Chińskiej na Tajwanie. Ponadpartyjna zgoda, co do asygnowania większych kwot na zbrojenia jest oczywiście pochodną potrzeb wygenerowanych coraz agresywniejszą polityką Chińskiej Republiki Ludowej w regionie.

Czytaj też

Należące do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej samoloty wojskowe oraz okręty zwiększyły nasycenie działań w pobliżu Tajwanu w ostatnim czasie. Tajwańczycy zamierzają przeznaczyć dodatkowe środki na zakup większej ilości pocisków przeciwokrętowych bazowania lądowego, ale też nowe naziemne systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, pociski manewrujące ziemia-ziemia, ale czy chociażby bezzałogowce. Inwestycje mają też być prowadzone w zakresie dodatkowego wzmocnienia straży wybrzeża. Deputowani z Tajwanu zaznaczyli przy tym, że pieniądze są również ukierunkowane na stymulowanie badań i rozwoju, a także wzmacnianie produkcji w krajowych zakładach przemysłu zbrojeniowego.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Monkey

  @Valdore: Technologicznie te twoje czapki niewidki są mozliwe do użycia. Kto uzywa systemów elektronicznych, temu mozna je zakłócić. Skoro da sie przejmować drony, todlaczego nie maszyny załogowe? Chociaż akurat tutaj uważam doszło do nieszczęśliwego wypadku.

  1. Valdore

   Monkey, jak zakłócasz radary to przeciwnik o tym doskonale wie, nie wqie jedynie co tam leci za tymi zakłóceniami.. A bajki o przejmowaniu maszyn załogowych sobie daruj

  2. Zniesmaczony

   @Valdorku ex Davienku, to przeciwnik wie kiedy jest opromieniowany twoimi "szepczącymi" radarami z F-22 czy F-35? Jak to jest, wie czy "NEI" wie?

  3. Valdore

   Wow, to wg Zniesmaczonego radary F-22/35 zakłócają inne radary jak pracuja w trybie LPI:)) No głupiejesz z każdym postem:)

 2. Zniesmaczony

  @RifRaf, według naszego @Valdorka ex Davienka, to zachodnie radary widzą w ruskich samolotach wojskowych łopatki turbin od strony wlotu powietrza, liczą te łopatki dzięki temu temu określając, jaki to typ samolotu, to zapewne według niego, dla tajwańskich radarów zakres od 10 cm do nieskończoności to bułka z masłem.

  1. Valdore

   Jak widac biednego Zneismaczonego bardzo boli fakt że zachodnie radary mają takie możliwości a rosyjskie nie. No cóz może za jakieś 50 lat i wy w Rosji zrobicie cos co będzie potrafiło po liczbie łopatek sprężarki turbiny identyfikowac silniki:)

  2. Zniesmaczony

   No i jak fajnie @Valdorku ex Davienku, że przyznałeś się do pisania bajek o łopatkach turbin widzianych od strony wlotu powietrza i radarach liczących te łopatki. Choć raz przyznałeś się do swoich słów i nie trzeba marnować czasu, żeby ci je cytować.Brawo, normalnie mi zaimponowałeś. A twoje ataki personalne w stylu "wy w Rosji" zwyczajnie z litości pominę.

  3. Valdore

   @Zniesmaczony jak nawet nie wiesz ze spreżarka jest przed turbiną i sa połaczone w zestawu jako turbina wysokiego i turbina niskiego cisnienia ..... Ale co się dziwic takiemu prymitywowi jak ty.

 3. Gnom

  Przykre zdarzenie z wypadkiem, czy też ChRL pozyskuje wiedzę o nowych radarach i innym wyposażeniu najnowszych F-16?

  1. Valdore

   Gnomie i oczywiście intruzi z ChRL mieli na sobie czapki niewidki że ich radary tajwańskie nie namierzyły??:))

  2. Greedo

   Ale mógł uciec do Chin lecąc nisko nad morzem. Takie rzeczy się zdarzają... Np. ucieczka z Polski na Białoruś.

  3. RifRaf

   No tak Davidu tajwanskie radary widza nad morzem od 10cm do nieskonczonosci.

 4. Bryxx

  Wypadki się zdarzają. Za to ja dzisiaj na jednym "zwykłym" portalu z zaciekawieniem poczytałem o pojedynku jakie stoczyły węgierskie M-24 z amerykańskimi F-15. Mimo że krokodyle korzystały tylko z działka a F-15 miały do dyspozycji AIM wszelkiego rodzaju i działka to wygrały Mi-24 3:0. Ciekawostką jest że 2 zestrzeleń dokonała węgierska pilotka. Ot taka ciekawostka. Fajnie wyglądają sylwetki 2 F-15 na kadłubie Mi-24.

 5. Μonkey

  Może poleciał na otwarcie?

Reklama