Siły zbrojne

Szwedzko-norweski kontrakt z Niemcami urósł do 2 mld euro

Niemcy nie tylko dostarczą samochody ciężarowe do Skandynawii, ale zabezpieczą również ich wsparcie logistyczne – fot. Rheinmetall press picture
Niemcy nie tylko dostarczą samochody ciężarowe do Skandynawii, ale zabezpieczą również ich wsparcie logistyczne – fot. Rheinmetall press picture

Koncern Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) będzie nie tylko dostawcą wojskowych pojazdów logistycznych dla szwedzkiej i norweskiej armii za miliard euro, ale również zabezpieczy ich wsparcie logistyczne przez najbliższe 30 lat. Będzie to jednak kosztowało Skandynawów dodatkowy miliard euro.

Koncern RMMV podpisał drugi kontrakt związany z dostawą samochodów ciężarowych dla Norwegii i Szwecji. W pierwszej umowie Skandynawowie wspólnie zamówili w Rheinmetall MAN Military Vehicles dwa tysiące wojskowych samochodów ciężarowych za miliard euro. Teraz Niemcy wynegocjowali kontrakt za drugi miliard dolarów, na wsparcie logistyczne dostarczonych pojazdów przez 30 lat od momentu ich przekazania.

Pierwsza partia zamówionych samochodów licząca 335 pojazdów w 14 różnych konfiguracjach (za 200 milionów euro) ma zostać dostarczona do końca 2017 r. Pozostałe transze będą przekazywane sukcesywnie do 2026 r.

Nie jest znana liczba pojazdów w poszczególnych konfiguracjach wiadomo jednak, że część samochodów ma być wyposażona w opancerzone kabiny, zabezpieczające kierowcę i załogę przed ostrzałem z broni małokalibrowej, odłamkami oraz wybuchami min i improwizowanych ładunków wybuchowych. Część pojazdów zostanie dostarczona z systemami łączności radiowej oraz zdalnie sterowanymi wieżyczkami z karabinami maszynowymi, zamontowanymi na dachu kabiny.

Komentarze (1)

  1. jarek k

    VOLVO lub SCANIA nie mają możliwości produkowania takich wozów? Czy przegrali przetarg?

    1. bronek

      Scania należy do VW(tak jak i MAN) a Volvo jest chińskie.