Reklama

Siły zbrojne

Szwecja: wysoka gotowość sił zbrojnych na południowym Bałtyku

Fot. Marcusroos/CC BY-SA 3.0
Fot. Marcusroos/CC BY-SA 3.0

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji, szwedzkie siły zbrojne zwiększyły gotowość bojową na południowym i południowo-wschodnim Bałtyku. Działania te mają być spowodowane wysoką aktywnością wojskową na Morzu Bałtyckim i na Gotlandii.

Szwedzki resort obrony uznaje ten fakt za potencjalny wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego oraz wyzwanie stojące przed rodzimymi siłami zbrojnymi. Głównymi czynnikami determinującymi wysoką gotowość bojową szwedzkiej armii ma być wzmożona aktywność Federacji Rosyjskiej na Bałtyku oraz trwający obecnie kryzys na Białorusi.

Obecnie na Morzu Bałtyckim toczy się intensywna działalność wojskowa, prowadzona przez rosyjskich i zachodnich graczy, na skalę niespotykaną od czasów zimnej wojny

- szef Dowództwa Połączonych Operacji Szwedzkich Sił Zbrojnych wiceadmirał Jan Thörnqvist

W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie całej serii ćwiczeń szwedzkich sił zbrojnych w reżimie wysokiej gotowości, które mają na celu sprawdzenie ich zdolności bojowych. Głównymi kierunkami strategicznymi na najbliższe miesiące ma być zwiększenie nadzoru Morza Bałtyckiego z morza i powietrza, a także wzmocnienie obecności wojskowej na Gotlandii.

Siły Zbrojne utrzymują stałą gotowość przez całą dobę, przez cały rok. Stale dokonuje się ocen i dostosowuje działania do aktualnej sytuacji. Niektóre operacje są prowadzone jawnie, a inne nie

- szef Dowództwa Połączonych Operacji Szwedzkich Sił Zbrojnych wiceadmirał Jan Thörnqvist

Pomimo  niskiego ryzyka ataku militarnego na Szwecję lub udziału tego państwa w konflikcie zbrojnym w najbliższych latach, szwedzkie siły zbrojne deklarują, że ze względu na nieprzewidywalną sytuację w zakresie bezpieczeństwa w rejonie oraz napiętych stosunków międzynarodowych stawiają sobie wysokie wymagania w zakresie swojej aktywności i gotowości bojowej. Ma to pozwolić na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa narodowego kraju w najbliższej perspektywie czasowej.

Za tymi deklaracjami mają iść też realne kroki takie jak choćby plany zwiększenia budżetu resortu obrony. W styczniu br. szwedzki minister obrony pozytywnie ocenił, wskazane mu przez komisję ds. obrony, propozycje zakładające znaczne zwiększenie potencjału obronnego państwa w odpowiedzi na ryzyko konfliktu poprzez zwiększenie finansowania i rozbudowę sił zbrojnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama