Reklama

Siły zbrojne

Szwecja sprawdziła przeciwlotniczą tarczę

Fot. A. Hładij
Fot. A. Hładij

Szwedzkie siły zbrojne przeprowadziły próby systemu przeciwlotniczego Rb 98, z pociskami IRIS-T. To ważny krok w celu wzmocnienia tamtejszej obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

W oficjalnym komunikacie szwedzka armia poinformowała, że nowy system przeciwlotniczy z powodzeniem wykonał testowe strzelania, dzięki czemu będzie mógł dalej być integrowany w systemie obrony powietrznej. Pierwsze zestawy tego typu zostały przekazane do jednostek w ubiegłym roku.

Szwedzki system bazuje na zestawie IRIS-T SLS, opracowanym przez niemieckiego Diehla i wykorzystuje podwozie gąsienicowe Bv 410. Jego uzbrojeniem są cztery rakiety krótkiego zasięgu IRIS-T naprowadzane na podczerwień – podobne, jak używane w wariancie powietrze-powietrze na myśliwcach Gripen. W wypadku odpalania z ziemi mogą one zwalczać cele na dystansie ponad 10 km, a maksymalny pułap to według dostępnych informacji 5-6 km.

Szwedzki pułk obrony powietrznej, który ma na wyposażeniu zestawy IRIS-T SLS, zostanie wkrótce wyposażony również w system Patriot (cztery baterie PAC-3+/PDB-8 zamówiono w 2018 roku, możliwe są kolejne zakupy). Oba te zestawy będą działać w ramach zintegrowanego systemu, co – jak podkreślają Szwedzi – ma zwiększyć skuteczność prowadzonej obrony powietrznej. Patrioty zastąpią zmodernizowany system Hawk, oznaczony jako Rb 97.

Modernizacja obrony powietrznej jest jednym z priorytetów szwedzkich sił zbrojnych. Proces ten był realizowany jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę (IRIS-T SLS zamówiono w 2013 roku), ale w ostatnich latach nabrał tempa. Oprócz zakupu Patriotów – możliwego dzięki zwiększeniu wydatków obronnych – to również przywrócenie do eksploatacji systemu krótkiego zasięgu RBS-23 BAMSE, rozmieszczonego na Gotlandii.

Szwedzka armia ma także na wyposażeniu zestawy bardzo krótkiego zasięgu, w tym RBS-70, jak i zestawy przeciwlotnicze z armatami 40 mm na podwoziu CV-90 (niedawno zdecydowano o ich modernizacji. Z kolei IRIS-T SLS został pierwotnie zakupiony z myślą o zastąpieniu RBS-70, aczkolwiek można się spodziewać, że po nawet po ich wprowadzeniu co najmniej część z tych ostatnich pozostanie w służbie, bo Sztokholm deklarował zwiększenie liczebności pododdziałów OPL).

Ponadto, w „Białej Księdze” komisji obrony zarekomendowano pozyskanie do 2025 roku „prostego, przenośnego” systemu obrony przeciwlotniczej. Szwedzi chcą  też uzbroić w lekkie systemy OPL również Gwardii Krajowej, czyli obrony terytorialnej. Jeżeli dojdzie to do skutku, to patrząc na charakter wspomnianej formacji, zapewne otrzyma ona właśnie systemy przenośne.

Szwedzi zamierzają więc równolegle realizować rozbudowę aż trzech poziomów obrony powietrznej: średniego zasięgu (Patriot), krótkiego zasięgu SHORAD (IRIS-T SLS/Rb 98 oraz Rb 23), ale i bardzo krótkiego zasięgu klasy VSHORAD. Takie podejście, wraz z modernizacją lotnictwa myśliwskiego i jego systemu wsparcia, ma zapewnić adekwatny poziom odporności na zagrożenia ze strony rosyjskich środków napadu powietrznego.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Marcin

  Ha ha co wy tu wypisujecie za mądrości polskie że szwecja powinna to czy tamto mają gripeny swoje szwedzkie scanie volvo swoje systemy własne uzbrojenie a my co tam mamy Leonarda za 1 euro od Niemca bo mu się znudziło nim już jeździć i stare latawce f16 bez uzbrojenia ludzie ladujcie na ziemi kogo wy pouczacie w tych komentarzach Szwedów polska to przy szwecji kraj trzeciego świata

 2. Swarożyc

  Skąd to określenie "Gwardia Krajowa"? Ot zwykłe pospolite ruszenie, ale jak zwykle polskie teksty muszą być napuszone...

  1. Baranek

   4 licowy bog słońca

  2. Czyżby?

   Po co takie brednie pisać? U nich się to dokładnie t a k nazywa.

 3. codybancks

  Swego czasu Szwedzi, mieli nie liczną armię zawodową , ale sprawną i dobrze działającą !!! Latali na Viggenach pod naszą granicę strasząc te nasze złomy z zssr !!! My też powinniśmy mieć taką armię, to tylko trochę długo to trwa !?

  1. Arnie

   Przez co najmniej 8 lat zanim nastał nam rząd "Podatki i Skladki" dominowała jako obronna strategia "nie drażnić Rosji"! Dziś zaś dominują "starzy sprawdzeni dowodcy" w MON ale i ciężko naiwny "minister od defilad" nie mający pojęcia np., że zanim się pozbędzie starego sprzętu trzeba zapewnić jego następcę. I że kupienie 3 śmigłowców nie czyni armii potężną i nowoczesną. W obecnym wojsku dominuje odkurzanie "staroci" typu SPG7, T72, oraz kupowanie sprzętu pomocniczego jak samoloty transportowe, samochody ciężarowe, pickupy, warsztaty kontenerowe, łącznice polowe, tajne kancelarie, kuchnie polowe, i co gorsza nieustające opóźnianie zakupów tak kluczowego sprzętu jak systemy plot Narew, haubice Kryl, zmodernizowane Langusty2, granatniki ppanc, niszczyciele czołgów, systemy minowania narzutowego, granatniki podwieszane, wozy rozpoznania artylerii, radary artyleryjskie, drony, samoloty rozpoznania morskiego, nowoczesna amunicja precyzyjna. Jakby ktoś to celowo s a b o t o w a ł.

 4. rED

  "Natychmiast kupć 5000 takich"

  1. KR53

   Panie i Panowie nie podniecajcie się za dwa dni wybory i po nich wszystkie problemy znikną

  2. rED

   Radziłbym samemu zastosować się do swoich rad. Wiesz co znaczą takie znaki "" ?

 5. ddd

  Dziadostwo

  1. rydwan

   my mamy pioruna na 8.5 km , spoko wystarczy

  2. Adam

   Jakie 8,5 :) ma niecałe 7 km zasięgu

  3. ;)))

   Skąd ty wziąłeś to 8,5 ???

 6. PIORUN-2 JAKO POLSKIE ROZWIĄZANIE SYSTEMU OPL

  PIORUN-2 jako POLSKIE ROZWIAZANIE SYSTEMU OPL

  1. X

   Piorun 122, jeszcze lepsze ! - i tak samo realne

 7. NSZ

  A jak tam nasz program Narew??? czy nasz nieudolny MON zakończy trwający 6 lat dialog techniczny???

  1. X

   Gdzie jest choćby Tryton..?

  2. RK53

   NSZ nie licz na to to mogło by się wiązać z podjęciem decyzji a kto u nas jest gotów na taka odpowiedzialność?????

  3. NSZ

   Masakra w jakim kraju my żyjemy,OPL to jest dla nas największy priorytet ale "rządzą" ...... którzy mają zerowe pojęcie o wojsku

 8. Pankracy

  Mają 4 i RADOCHA ŚMIECH NA,SALI A CO BRONI Bornholm? NIC

  1. Babice

   to prawdopodobnie Dania

 9. RR

  Z taką OPL to na froncie wschodnim nie przeżyliby nawet kilku dni

 10. xcvbn

  Maksymalny pułap 5-6km to szału nie ma, odległość nieco ponad 10km też nie powala, powinna być minimum 2x większa by był to sensowny system krótkiego zasięgu.

 11. R-27 JAKO PODSTAWA DLA POLSKIEGO ODPOWIEDNIKA SZEDZKIEGO SYSTEMU

  W Polsce powinien być opracowany podobny system przeciwlotniczy oparty o efektor w postaci rakiety R-27 jeśli współpraca POLSKIEGO WB Z UKRAIŃCAMI da owoce może uzyskamy system przeciwlotniczy produkowany byc może w całości w POLSCE ZNAJDUJACY SIĘ W PEŁNI POD POLSKĄ KONTROLĄ

 12. Zielony

  Ciekawi mnie, czy Szwecja zdecyduje się instalację tych rakiet na pokładach swoich korwety typu VISBY? Czy też może poczekają na ofertę z Polski? :-)

  1. alkaprim

   Zielony-czy mógłbyś rozwinąć tę światłą myśl?

  2. HK53

   tu nie ma czego rozwijać kolega wieży w informacje prze wyborcze Radził bym mu zmienić stacje. a może nie w niewiedzy jest znacznie spokojniej

  3. Wierzy

 13. Romek.

  Szwecka obrona plotnicza jest słaba .Gdyby nie Patrioty to praktycznie 3Świat.

  1. Adam

   I teraz spójrz na Polską OPL to dopiero zobaczysz 3 świat

  2. Bezbeq

   Czyli dokładnie nasza liga

 14. Kopara

  Kupili 4x4 cudownie Na obronę księżyca

 15. Ein

  Gdzie jest PGZ? Na cito...

 16. ACAN

  Zamiast kupować 5000 takich lepiej sprzedać im nasze Gromy\Pioruny.

  1. Szlafmyca

   KUPILI 4 zestawy

Reklama