Reklama

Siły zbrojne

Szwajcarscy piloci trenują w Dęblinie

Szwajcarscy piloci rozpoczęli w Dęblinie trening lotniczy na samolotach PC-21. Cykl szkoleń jest praktyczną częścią realizacji umów oraz oświadczeń podpisanych pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Szwajcarską Radą Związkową.

W efekcie podpisanych oświadczeń o współpracy w dziedzinie obronności oraz uzgodnień dotyczących wspólnego szkolenia lotniczego i udostępnienia na terenie naszego kraju infrastruktury niezbędnej do realizacji szkolenia lotniczego w dniu 22 lipca br. szwajcarscy piloci rozpoczęli kilkudniowy trening lotniczy na samolotach PC-21. W treningu uczestniczy sześciu instruktorów, pięciu uczniów oraz dziewięciu techników szwajcarskich. Loty realizowane są na terenie lotniska 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Jak pisze rzecznik prasowy bazy kpt. Magdalena Busz, trening lotniczy jest świetną okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i szwajcarskimi pilotami oraz stanowi doskonałą możliwość rozwoju stosunków dwustronnych w dziedzinie szkolenia lotniczego. Wizyta w Polsce potrwa do 29 lipca br.

Pilatus PC 21 to szwajcarski samolot treningowy napędzany silnikiem turbośmigłowym o mocy 1200 KW, dzięki któremu samolot osiąga prędkość maksymalną 685 km/h i prędkość wznoszenia 20 m/s. Załogę samolotu stanowi uczeń-pilot i instruktor. Po raz pierwszy samolot został oblatany w lipcu 2002. Obecnie jego użytkownikiem są siły powietrzne: Szwajcarii, Singapuru, Kataru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Arek

  Rozumiem, ze beda prowadzone walki pozorowane pomiedzy Pilatusem PC 21 , a naszym Orlikiem? Na rocznice Bitwy o Anglie jak znalazł:)))

 2. Otek

  PZL-130 Orlik latamy tylko my a Pilatusem PC 21 lata reszta świata.

  1. Piotr

   Użytkownikami są tylko 5 państw to jakoś nie jest cały świat , kilka krajów nie tworzy na dzień dzisiejszy cały świat .

  2. oreg

   Dlaczego w artykule nie wymieniono Australii, która jest chyba największym klientem ?

Reklama