Siły zbrojne
Szkolenie spadochronowo-desantowe w ramach kursu JATA
Dowództwo Generalne poinformowało, że pierwsi uczestnicy kursu JATA przeszli szkolenie spadochronowo-desantowe. Ćwiczenia przygotowują kandydatów z cywila do służby w Wojskach Specjalnych w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Opanowanie technik spadochronowych to jedna z podstawowych umiejętności operatorów.
15 maja br. Dowództwo Generalne poinformowało o postępach prowadzonego obecnie kursu JATA, który jest określany jako droga z cywila do Wojsk Specjalnych. W komunikacie czytamy, że jego pierwsi uczestnicy przeszli szkolenie spadochronowo-desantowe. Warto zaznaczyć, że jest to nowością wiosennej edycji kursu, natomiast należy pamiętać, że przerzut drogą powietrzną oraz desant z wykorzystaniem spadochronów to jeden z podstawowych sposobów transportu do rejonu działania żołnierzy Wojsk Specjalnych. Opanowanie technik spadochronowych to jedna z podstawowych umiejętności operatorów.
Czytaj też
DGRSZ informuje, że Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych organizuje i prowadzi kursy specjalistyczne z obszaru operacyjnego dla żołnierzy Wojsk Specjalnych, personelu wojskowego aspirującego do służby w strukturach Wojsk Specjalnych oraz wg potrzeb dla żołnierzy innych jednostek i instytucji wojskowych. Prowadzi szkolenia dla podoficerów w ramach kursów kwalifikacyjnych i doskonalących w obszarze działań specjalnych oraz kandydatów na podoficerów spośród korpusu osobowego szeregowych Wojsk Specjalnych. Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych szkoli również osoby ze środowiska cywilnego. Szkolenie przygotowujące kandydatów z cywila do służby w Wojskach Specjalnych to kurs JATA w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Czytaj też
Z opisu szkolenia wynika, że przed rozpoczęciem kursu JATA kandydaci przechodzą wnikliwe kwalifikacje medyczne i psycho-fizyczne. Kurs składa się z 28-dniowego szkolenia podstawowego i 7-miesięcznego szkolenia specjalistycznego. Zadaniem każdego kursanta jest przyswojenie ogromnej ilość wiedzy i umiejętności, rozwiązanie zadań prawie nie do rozwiązania, przekraczanie wiele razy możliwości wydolnościowych własnego organizmu. W przypadku części szkolenia spadochronowo-desantowego opisano, że kurs składał się z dwóch części. Naziemnej - szkolenia teoretyczno-praktycznego oraz skoków (dwa bez wyposażenia, jeden z bronią, jeden z bronią i zasobnikiem oraz jeden w nocy). "Zaangażowanie to podstawa dobrych wyników. Wszyscy kursanci JATA uzyskali tytuł skoczka spadochronowego". - zaznaczył komendant ośrodka szkolenia spadochronowego Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.
Jak czytamy w komunikacie Dowództwa Generalnego RSZ, służba w Wojskach Specjalnych jest dla wybranych. Kurs JATA to dla każdego z absolwentów Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych początek drogi w WS. Warto przypomnieć, że Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych jest jednostką organizacyjną szkolnictwa wojskowego podporządkowaną Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.