Siły zbrojne

Systems TLVS dla Niemiec dwa razy droższy?

System MEADS na ekspozycji Bundeswehry podczas ILA 2016 - fot. J.Sabak
System MEADS na ekspozycji Bundeswehry podczas ILA 2016 - fot. J.Sabak

Koszt nowego niemieckiego programu obrony powietrznej TLVS (Taktisches Luft Verteidigungs System, niem.: Taktyczny System Obrony Powietrznej) opartego na systemie MEADS może sięgnąć 9-10 mld euro, zamiast planowanych 4 mld euro – donosi agencja Reuters. Zarówno koncern MBDA Deutschland, jak i niemieckie ministerstwo obrony nie komentują tych doniesień dotyczących trwających obecnie negocjacji. 

Bundeswehra ogłosiła w czerwcu 2015 roku wybór systemu MEADS jako podstawy dla budowy przyszłościowej struktury przeciwlotniczej w programie TLVS, który ma integrować wszystkie stopnie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej niemieckich sił. O kontrakt walczyło amerykańsko-europejskie konsorcjum MEADS International oraz firma Raytheon z systemem Patriot Next Generation.

Zgodnie z przyjętą procedurą, rząd niemiecki złożył w lutym bieżącego roku zapytanie ofertowe dotyczące ukończenia rozwoju TLVS. Oferta na przyszły system obrony powietrznej dla Bundeswehry została złożona do Federalnego Biura ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry BAAINBw 28 września 2016 roku przez firmę MBDA Deutschland reprezentującą konsorcjum w tym kraju. Propozycji zakłada wykorzystanie zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MEADS oraz zintegrowanie z nim systemu rakiet krótkiego zasięgu IRIS-T SL, w celu umożliwienia zwalczania części celów bez zastosowania pocisków PAC-3MSE.

Czytaj też: Oferta na MEADS dla Bundeswehry złożona

Jak poinformowała agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła w ministerstwie obrony Niemiec, koszt programu TLVS w oparciu o system MEADS ma wynieść od 9 do 10 mld euro. Wcześniej jego wartość szacowano na około 4 mld euro, czyli ponad dwukrotnie mniej. Same koszty zakończenia rozwoju TLVS opartego na MEADS mają zgodnie z anonimowymi informatorami Reutersa kosztować nie planowany miliard, ale nawet cztery razy więcej. Brak jest jednak informacji o przyczynach wzrostu szacowanej ceny i zakresie prac z którego wynikają.

Zarówno ministerstwo obrony Niemiec, jak i członkowie konsorcjum MEADS International (firmy Lockheed Martin, Airbus Group  -właściciela MBDA Deutschland, Leonardo - dawniej Finmeccanica, oraz BAE Systems) wstrzymują się od komentowania tych informacji. Podkreślają, że wszelkie komentarze mogłyby wpłynąć na trwający obecnie proces negocjacji.

Czytaj też: ILA 2016: Debiut MEADS w konfiguracji Bundeswehry. Umowa do końca roku

Dość prawdopodobne jest, że doniesienia o znacznym wzroście kosztów programu związane są z trwającą właśnie kontrolą realizowaną w ministerstwie obrony Niemiec. Pani minister Ursula Van der Leyen zapowiedziała w zeszłym miesiącu szczegółową analizę kosztów propozycji MBDA Deutschland w programie TLVS, aby uniknąć znaczących przekroczeń wartości i nieracjonalnego pompowania kosztów, jakie stanowiły plagę wcześniejszych zakupów niemieckiego MON. Afera związana z nadmiernymi nakładami na program bezzałogowca Euro Hawk była jedną z wielu wiązanych z osobą ministra Thomasa De Maiziere’a. Tymczasem TLVS jest obecnie najbardziej kosztownym z niemieckich programów i choćby dlatego wymaga szczególnej uwagi i kontroli. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.