Reklama

Siły zbrojne

Syria – „rosyjski poligon” dla 320 systemów uzbrojenia

Fot.mil.ru
Fot.mil.ru

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu potwierdził, że w czasie konfliktu w Syrii Rosjanie sprawdzili w warunkach bojowych ponad 320 typów uzbrojenia. Większość z nich miała spełniać stawiane przed nimi zadania.

Podczas spotkania z pracownikami rostowskiego kompleksu produkcji śmigłowców „Rostwertol”, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu potwierdził sprawdzenie przez rosyjskie wojsko w ramach operacji w Syrii wojsko ponad 320 rodzajów różnych rodzajów systemów uzbrojenia.

Szojgu chwaląc największego w Federacji Rosyjskiej producenta helikopterów zwrócił uwagę, że konieczne było zmodyfikowanie sposobu działania tego rodzaju statków powietrznych. Przede wszystkim potrzebne jest bowiem uzbrojenie, które pozwala działać spoza zasięgu systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu oraz przeciwlotniczych, przenośnych zestawów rakietowych klasy MANPADS. Co ciekawe rosyjski minister stwierdził kategorycznie, że „dzisiaj mamy taką broń”.

W rzeczywistości „poligon” stworzony w warunkach bojowych Syrii wykazał przede wszystkim, że duży procent rosyjskiego uzbrojenia nie spełnia wymagań współczesnego pola walki, albo nieprawidłowa jest jego taktyka wykorzystania. Część sprzętu trzeba więc było poddać modernizacji, a część - nawet wycofać. Przykładem takich niedoróbek był robot bojowy „Uran-9”, który do dzisiaj nie został uznany jako w pełni gotowy do wykorzystania.

Z kolei system przeciwlotniczy „Pancyr-S1” stał się przykładem nieprawidłowego użycia bardzo dobrego zestawu przeciwlotniczego. Pomimo dużych strat nie można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie nieudane. Niewątpliwym, rosyjskim sukcesem było użycie rakiet manewrujących 3M14 systemu „Kalibr”, które odpalano zarówno z okrętów nawodnych jak i podwodnych. W działaniach bojowych sprawdziły się również bombowce frontowe Su-34 i wykorzystywane przez nie bomby kierowane.

Reklama

Reklama

Natomiast wielką niewiadomą są nadal rosyjskie systemy walki elektronicznej, które były stosowane w Syrii, ale bez większego przeciwdziałania ze strony przeciwnika. Tutaj zarówno jedna, jak i druga strona nadal ukrywają swoje rzeczywiste możliwości.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. Olo

    Doświadczenia z walki są przydatne wtedy gdy przeciwnik jest dobrze uzbrojony. Walki z pozbawionymi ciężkiej broni islamuskami są kompletnie niemiarodajne. USA starły się w Wietnamie z trudnym przeciwnikiem i wynikiem tych walk było powstanie tak doskonałych (nieporównywalnie lepszych od sowieckich) broni jak F-14, F-15, F-16, AH-64, Abrams. Gdyby Rosjanie uderzyli np. na Izrael (w kontrataku za izraelskie naloty na Syrię) to wtedy owszem, wynieśliby cenne doświadczenia.

  2. Piotr

    Pancyr – proszę rozpocząć gównoburzę pod tym komentarzem: jest dobry czy nie jest?

    1. Miki

      Niestety. Nie spełnił oczekiwań.

    2. qwert

      W zasadzie niewiele wiemy ,

    3. Ach

      Niewiele wiemy o jakichkolwiek spełnionych oczekiwaniach ;)

  3. Kapitan B.

    Jednak najwięcej doświadczania zdobyli towarzysze z Grupy Wagnera. Dowiedzieli się bowiem, że o ile entuzjazm i gromkie "Urraaaaaaa" sprawdziło się przy zdobywaniu przyczółku Warecko Magnuszewskiego, o tyle nie sprawdza się to w praktyce w Syrii. A wystarczyło być tak skrupulatnym planistą i wybitnie zdolnym strategiem jak gen. Świerczewski, wszystko dokładnie rozpisać a dopiero wtedy …”Urraaaaaaa”.

    1. im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka

      No nareszcie ktoś z wiadomej gromadki zorientowany w temacie "Wagnerowców" (choć przypuszczam, że Buczcza "pod przykryciem"). W końcu się dowiem szczegółów dot. ich tzw. "masakry". Pytałem Kiksa, Daviena, GB i innych fanbojków ale po tym pytaniu po prostu "znikali" choć wcześniej sami wywołali temat. A więc - do boju cowboyu. Uchyl rąbka tajemnicy i "oświeć" głodnego wiedzy.

    2. Jest taki portal kontakt czy wkontakcie powinnienes wiedziec bo ty z Rosji tam mozesz znalezc informacje o wielu, ktorzy poszli na mielone tego dnia w Syrii. Jak bedziesz mial troche czasu to znajdziesz juz kilkudziesięciu co pojechali na wakacje w Libii i nie wrocili...nie ma za co.

  4. boczny (a może "baczny") obserwator

    Panie komandorze - jak widać po skali mobilizacji wiadomych trolli i ich desperacji słowa ministra Szojgu muszą być w 100% prawdziwe.

    1. kapitan c

      No widzę,strzeliłeś trzy posty,serią.

  5. DDR

    Jest dokładnie odwrotnie z 320 tylko mała część spełniała stawiane przed nimi zadania

    1. qwert

      Skąd taki wniosek ?

  6. Twój Sputnik

    Nie ma to jak "sojusznicy" co robią z twojego kraju poligon wojskowy, gdzie domy mieszkalne są jego elementami

    1. :)

      Już się wynieśli z Afganistanu.Kiedy opuszali Bagram,nie raczyli się pożegnać z gospodarzami.

    2. mac

      piszesz o ruskich w 1988 ?

    3. Deviant

      Ale to u nich norma, w Sajgonie było to samo.

  7. Funklub Daviena i GB

    Pancyr został jak najbardziej użyty prawidlowo. Okazał się po prostu słaby. Co to za bajki, ze byl nieprawidlowo użyty? Nie potrafił sam siebie ochronić, przed roznym spektrum zagrozen od małych deonow do prostych pocisków powieyrze-ziemia. Nawet Rosjanie tqierdza, ze to całkowicie autonomiczny i samodzielny system OPL. Wiec, jakby miał być niby używany? S-400 miałyby zestrzeliwać drony z odległości mitycznych 400km?

  8. ale po co

    Podobnie było za pierwszego wyścigu zbrojeń. CCCP wyruszyło "wyzwalać" Afganistan i tam testowało broń. A ja bez żadnego testowania wiem kto wygra drugi wyścig zbrojeń. Silniejsza gospodarka :)

    1. ret

      Czyli Chiny?

    2. Funklub Daviena i GB

      Nie. USA. Chiny są zależne od konsumpcjonizmu Europy i Ameryk. USA oglosi światowy kryzys i gospodarka Chin gwałtownie zwoli. Juz to parę lat temu przećwiczyli.

    3. i słowo ciałem się stanie?

      To wystarczy ogłosić?

  9. Jaro

    "W rzeczywistości „poligon” stworzony w warunkach bojowych Syrii wykazał przede wszystkim, że duży procent rosyjskiego uzbrojenia nie spełnia wymagań współczesnego pola walki, albo nieprawidłowa jest jego taktyka wykorzystania." autor stawia tezę, której nie jest w stanie udowodnić, przedstawia jakieś pojedyncze przykłady, ale nie obalają one dalej tezy Szojgu, że większość sprzętu się sprawdziło. Dodatkowo Uran to jest broń, która jest dopiero w fazie dalszego rozwoju i tylko pojedyncze sztuki weszły na wyposażenia Armii. Co do Pancyra, to ciężko ocenić jego skuteczność na podstawie prezentowanych publicznie danych.

    1. MB

      Patrząc na straty wśród Pancyrów w Libii,jakieś wnioski wysnuć można

    2. Funklub Daviena i GB

      Pancyr raczej za dobrze nie wypadł. Nie ma udokumentowanego ZADNEGO zestrzelenia- żadnego. Tylko słowa kłamliwych rosjan. Nie ma żadnego filmu potwierdzającego zestrzelenie choćby drona.

    3. Sputnik News

      Zgadzam się całkowicie. Większość testowanych systemów się sprawdziła. Np. wszystkie testowany lotnicze bomby niekierowane zgodnie z założeniami opadały w dół. Także sprawdziły się nowe wzory sznurówek, choć podobno buty już nie do końca. Tylko nieliczne systemy okazały się wadliwe: Admirał Kuźniecow, który utracił ~15% swoich samolotów, system Pancyr, który nie tylko nie potrafił ochronić osłaniane jednostki, ale nawet samego siebie.

  10. Herr Wolf

    A Idlib ciągle w rękach Turków.

  11. R

    "W rzeczywistości „poligon” stworzony w warunkach bojowych Syrii wykazał przede wszystkim, że duży procent rosyjskiego uzbrojenia nie spełnia wymagań współczesnego pola walki, albo nieprawidłowa jest jego taktyka wykorzystania" Panie redaktorze a kto tak twierdzi? poza Panem i lokalnymi ekspertami tylu GB i Davien

    1. Jacek

      A maszz inne źródła po zza Sputnikiem?

    2. Davien

      Jakby kogos obchodziło co si sie przysnilo R-ciu.

    3. Funklub Daviena i GB

      Oczywiście masz rację. Np. użycie Kuzniecowa okazało się strzałem w dziesiątkę. Potwierdziły się wszystkie opinie o tym okręcie i stacjonującym na nim maszynach.

  12. Rangun bot

    syryjskie dzieci najbardziej cenią sobie system gruz-200

    1. jdix

      wojna domowa w Hiszpanii była preludium do IIWŚ, czyżby wojna domowa w Syrii była preludium do IIIWŚ? (IIWŚ wybuchła równo 5 miesięcy po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii).