Siły zbrojne
Światłowód dla garnizonu Hrubieszów
Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych uruchomiło przetarg, dzięki któremu jednostki wojskowe stacjonujące w Hrubieszowie zyskają dostęp do szybkich łącz światłowodowych. Jakie są warunki postępowania oraz które jednostki wojskowe skorzystają z nowej infrastruktury?
Hrubieszów jest ważnym ośrodkiem wojskowym na wschodzie Polski w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy i Białorusi. W garnizonie stacjonuje 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy. Jednostka wojskowa z pewnością skorzysta na realizacji inwestycji i postępowaniu, które 7 kwietnia uruchomiło Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych.
Ogłoszenie wraz z dodatkową dokumentacją zamieszczono w portalu zamówień CZC SZ, a potencjalni wykonawcy mają czas na przygotowanie i złożenie oferty do 28 kwietnia (godz. 9:00). Przy wyborze ofert zamawiający będą kierowali się kryterium ceny (60 proc), długości gwarancji i rękojmi (20 proc.) oraz czasu realizacji (20 proc.).
Wśród wymagań wskazano m.in. na zapewnienie ochrony informacji niejawnych, udokumentowane doświadczenie w realizacji podobnych projektów oraz wymagania dotyczące osób uczestniczących w realizacji przyszłego zamówienia. Jednocześnie w specyfikacji warunków zamówienia (SWZ) wskazano, że infrastruktura światłowodowa powstanie na terenie dwóch kompleksów wojskowych.
Przedmiotem umowy będzie budowa linii światłowodowej w kompleksach wojskowych znajdujących się w Hrubieszowie i zakres prac obejmujący budowę:
- telekomunikacyjnej kanalizacji kablowej;
- rurociągów kablowych;
- kabli światłowodowych i miedzianych;
- punktu dostępowego dla mobilnych urządzeń łączności.
Czytaj też: 9 milionów za serwis infrastruktury OPD Gdynia
W dokumentacji przygotowanej przez jednostkę logistyczną podporządkowaną pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni wskazano, że zamawiający wymagał będzie realizacji zamówienia w przedziale od 120 do 150 dni, licząc od dnia przekazania terenu budowy. O ile zatem postępowanie przebiegało będzie bez zakłóceń to inwestycja ma szansę na realizację na przełomie 2021 i 2022 roku.