Siły zbrojne
Lubliniec z rozbudową infrastruktury teleinformatycznej?
Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych dokonało otwarcia ofert w przetargu na rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej wykorzystywanej przez Jednostkę Wojskową Komandosów. Czy oferty złożone w tym postępowaniu odpowiadają planom zamawiającego?
Jednostka logistyczna podporządkowana pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni przetarg na realizację prac budowlanych i rozbudowę infrastruktury ogłosiła w pierwszej dekadzie grudnia. Po drodze było kilka istotnych zmian wynikających z serii zapytań kierowanych przez potencjalnych wykonawców. Termin składania ofert dwukrotnie przedłużano – z 29 grudnia na 15 stycznia i finalnie na 22 stycznia.
Oferty w ramach postępowania przetargowego złożyły trzy firmy oraz konsorcjum. Każda z ofert zawierała zobowiązanie do realizacji robót budowlanych w terminie do 240 dni oraz 60 miesięczny okres gwarancji i rękojmi. Zatem czynnikiem decydującym w tej sytuacji pozostaje cena.
Czytaj też: Kto zbuduje lotnikom światłowód?
Konsorcjum firmy Budownictwo, Instalacje – Budintech Barbara Marciniec i PKE Polska Sp. z o.o. przedstawiło wycenę na poziomie niemal siedmiu i pół miliona złotych – najdroższa oferta. Firma PPHU „Telmark” Sp. z o.o. przedstawiła ofertę z ceną nieznacznie niższą tj. niemal 7,3 miliona złotych. Bydgoski oddział firmy Sprint S.A. zaproponował realizację prac za kwotę zbliżoną do sześciu milionów złotych. Najniższą ofertę przedstawiał jednak wrocławski ELEKTROTIM S.A. z ceną 4,564 mln złotych.
Czytaj też: 9 milionów za serwis infrastruktury OPD Gdynia
Warto zauważyć, że zamawiający zakładał, iż na realizację inwestycji zamierza przeznaczyć 4,386 mln złotych. Tymczasem najniższa z ofert jest droższa o niemal 178 tysięcy złotych. Czy zatem prace w Lublińcu będą realizowane? Wiele wskazuje na to, że tak się stanie, ponieważ oferta firmy ELEKTROTIM S.A. jest droższa tylko o około 4 procent, a w innych przetargach realizowanych przez CZC SZ zwycięskie oferty były tańsze od kwot, które na ten cel zaplanowano. Jednak na tym etapie zamawiający nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105