Reklama

Siły zbrojne

Nigeria: pierwsze Super Tucano oficjalnie wcielone do sił powietrznych

Fot. ambasada USA w Nigerii
Fot. ambasada USA w Nigerii

Odbyła się oficjalna ceremonia wcielenia do służby w siłach powietrznych Nigerii pierwszych dostarczonych samolotów szturmowych A-29 Super Tucano. Ostatniego dnia sierpnia uczestniczyli w niej zarówno przedstawiciele Departamentu Obrony USA jak i gospodarze z nigeryjskiego ministerstwa obrony. Już połowa maszyn, spośród wszystkich zamówionych za kwotę bliską pół miliarda dolarów, przyleciała do Nigerii. Oczywiście ich wykorzystanie bojowe będzie w pierwszej kolejności elementem walki z terrorystami z Boko Haram.

W nigeryjskiej Abudży (stolica Nigerii), 31 sierpnia odbyła się uroczystość wcielenia do służby nowoprzybyłych sześciu samolotów szturmowych A-29 Super Tucano. Pierwsza transza pod koniec lipca wylądowała w Nigerii. Przewiduje się, że kolejna powinna zjawić się w tym państwie do końca bieżącego roku. Całkowity kontrakt został wyceniony na 496 mln dolarów amerykańskich.

Nigeryjskie Super Tucano przysłużą się zwalczaniu terroryzmu, mając na uwadze zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego, które w regionie subsaharyjskim jest szczególnie niebezpieczne. Miałyby również wspierać z powietrza działania nigeryjskiej marynarki i wojsk lądowych.

Przypomnijmy, w 2019 roku Nigeria w ramach programu Foreign Military Sales zakupiła łącznie 12 maszyn A-29, wraz ze wsparciem serwisowym, logistycznym, amunicją, symulatorami oraz z pracami mającymi na celu przygotowanie infrastruktury bazy sił powietrznych Kainji do przyjęcia samolotów. Ta ostatnia czynność polegała zainstalowaniu dodatkowych zabezpieczeń przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi jak i unowocześnieniu samego obiektu.

W ramach kontraktu przeprowadzono także na amerykańskiej ziemi, w 81. eskadrze myśliwców (baza sił powietrznych w Moody, stan Georgia) szkolenie dla 64 nigeryjskich pilotów i techników lotniska Kainiji. Obejmowało ono także szkolenie z prawa konfliktów zbrojnych.

Reklama
Reklama

Pomimo tego, że lipcowy odbiór i sierpniowe wcielenie do służby sześciu Super Tucano przebiegały w przyjaznej atmosferze, to należy pamiętać, że ze względu na wysoki koszt kontraktu parlament negatywnie odebrał wiadomość o planie zakupu wspomnianych maszyn. Z powodu wydania niespełna pół miliarda dolarów amerykańskich w afrykańskim państwie zrodził się kryzys, który spowodował napięcia pomiędzy władzą wykonawcza a ustawodawczą, szczególnie w kwestii uchwalenia budżetu.

A-29 jest lekkim samolotem szturmowym z silnikiem Pratt&Whitney Canada PT6A-68C o napędzie turbośmigłowym. Projektowany jest przez Sierra Nevada Corporation oraz firmę Embraer. Jego główną cechą jest możliwość startu i lądowania w trudnym terenie. Dzięki tej cesze 15 krajów obecnie użytkuje ten samolot, wśród nich jest Angola, Ekwador czy Liban, czyli państwa słynące z ciężkich warunków geologicznych.

Reklama
Reklama

Komentarze