Reklama

Siły zbrojne

Test powietrzny pocisku PrSM

Ilustracja: Lockheed Martin
Ilustracja: Lockheed Martin

Firma Lockheed Martin przeprowadziła udany test pocisku dalekiego zasięgu następnej generacji zaprojektowanego dla programu pocisków precyzyjnego rażenia (Precision Strike Missile - PrSM) armii USA. Test przeprowadzono na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. W komunikacie firmy stwierdzono, że osiągnięto wszystkie cele testu.

W ramach testu powietrznego pocisk PrSM wystrzelono z wyrzutni produkowanego przez firmę Lockheed Martin systemu artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), po czym przeleciał on około 240 kilometrów do celu. Według przedstawicieli Lockheed Martin test przebiegł pozytywnie.

Cele testu obejmowały potwierdzenie osiągów pocisku w zakresie trajektorii, zasięgu i dokładności lotu od wystrzelenia do uderzenia głowicy bojowej, weryfikację wszystkich kanałów komunikacji z wyrzutnią HIMARS, a także próby działania oprogramowania systemu.

System broni precyzyjnego rażenia ziemia-ziemia następnej generacji zapewni lepsze zdolności w zakresie atakowania, neutralizowania, osłabiania i niszczenia celów położonych w głębi pola walki. Zapewni tym samym nową zdolność rażenia na dużych odległościach jednostkom artylerii, wspierając siły na poziomie brygady, dywizji, korpusu, armii, teatru działań wojennych oraz połączonych i koalicyjnych sił.

PrSM to program nowego pocisku taktycznego, który ma uzupełnić, a w przyszłości zastąpić pociski TACMS/ATACMS na wyrzutniach MLRS i HIMARS. Pocisk PrSM ma być zdolny do zwalczania celów na dystansie ponad 400 km, w jednym kontenerze startowym mieścić się mają 2 PrSM (zamiast jednego ATACMS). Obecnie w postępowaniu na PrSM uczestniczą dwie firmy: Lockheed Martin i Raytheon.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Dropik

    Mała rakietka, zapewne poniżej 1 tony z mała głowicą ok 100 kg czyli tyle co ruski BM-30 Smercz . Każda pomyłka w locie skończy się niezniszczeniem celu. niby ma być odporna na zakłócenie GPS-a, ale co jak zabraknie satelitów ? ;P

    1. Davien

      Panei Dropik, PrSM ma byc następca ATACMS wiec proszę na drugi raz sprawdzić:) To nei GMLRS ale pocisk których wchodzą 2 na wyrzutnie zamiast 6-iu GMLRS wiec panei Dropik.. Aha, nawet USA nei ejst w stanie zniszczyć satelitów GPS/GLONASS/Galileo a mają najwieksze mozliwości w tej diedzinie.

    2. dropik

      himars będzie przenosić 2 nowe pociski zamiast jednej ATACMS więc co tu sprawdzać ? ATACMS waży 1700kg i ma głowice przeważnie 250kg. Ten nowy pocisk będzie latac szybciej i dalej więc cudów nie ma. Ale porzućmy spekulację i sięgnijmy do tego co proponuje konkurencja dla lockheeda: "Designed to travel at speeds in excess of Mach 6, Raytheon's DeepStrike solution is 13 ft (3.9 m) in length, just under 17 inches (43 cm) in diameter, and weighs approximately 1,700 lbs (771 kg). The missile will feature a new solid rocket motor that is being developed by Northrop Grumman Innovation Systems (NGIS) - NGIS is also developing the propulsion system for the Lockheed Martin PrSM solution - a 200-lbs high-explosive blast fragmentation warhead and a Flight Termination System (FTS) developed by Dynetics. Guidance for DeepStrike is delivered through GPS combined with a Raytheon-designed advanced inertial platform for improved precision and accuracy. " Co do broni kosmicznej to raczej nie wiele o tym wiemy więc nie wypowiadałbym się tak autorytatywnie ;)

    3. dropik

      tak więc jak widać oba prototypy będą napędzane tym samym silnikiem więc będą tez zbliżone rozmiarami i wagą. Czyli będzie to rakietka z małą głowicą. Rakieta z BM-30: 800kg z głowicą do 250kg, Oczywiście latają o wiele bliżej i ich rozmiar (długość) to porażka.

  2. Dar 12

    Pakiet z licęcją by się przydał . Zielonka mogłaby to produkować

    1. luka

      Zapomnij, nawet do GMLRS nie ma za bardzo opcji żeby dostać (tym bardziej do wersji ze zwiększonym zasięgiem GMLRS-ER) a nie wspominając już o kończących swój żywot ATACMS'ach. Dlatego oferta izraelska była o wiele lepsza, bo zakładała przynajmniej budowę fabryki pocisków EXTRA o zasięgu 150 km.

    2. ursus

      Dla kilkunastu sztuk licencji nie trzeba, a o większych ilościach możemy pomarzyć, bo to przerośnie naszych decydentów. Nie pamiętam jednego zakupu gdzie kupiono by coś z adekwatnym rozmachem, tj. kompleksowo i jeśli tak dalej pójdzie, to za kilkanaście lat zamiast o wolnej Polsce będziemy mówić co najwyżej o wolnym mieście Warszawa i heroizmie poległych. W Homarze nie ma nawet Topaza, co personalnie obciąża Ministra Błaszczaka.

    3. As

      Malować raczej.

  3. Pryzmat

    Sam budget r&d dla prsm to 370 mln usd na,2-firmy Nieźle

  4. Niuniu

    To chyba odpowiednik rosyjskiego Iskandera. Przynajmniej jeśli chodzi o zasięg i liczbę pocisków na wyrzutni. Ciekawe ile ma kosztować ta nowa rakieta i jaką głowicę może przenosić? Z ciekawostek: właśnie na poligonie w Indiach odbywają się pierwsze w historii tego kraju strzelania pociskami Ekskalibur produkcji amerykańskiej. to precyzyjne pociski artyleryjskie o zwiększonym zasięgu. indie podobno kupiły ich 600 sztuk od USA. Za ile nie wiadomo ale 1 Ekskalibur podatnika amerykańskiego kosztuje 189 000 dolarów. Jak za armatni pocisk to niewyobrażalna kwota. Ale ze względu na zasięg i celność podobno opłacalna. Tylko do długotrwałej wojny kilkaset takich pocisków to tyle co nic.

    1. werte

      Skąd wziąłeś tę cenę za M982 Excalibur? Koszt pocisku to niecałe 70 tys .

    2. sten

      Indie musza czasem cos trafic w Kaszmirze, po Pakistanskiej stronie, bo inaczej nacjonalistycznemu rzadowi spada poparcie...

    3. Davien

      Panie Niuniu, po pierwsze M982 Excalibur kosztuje 68tyś usd a nie pańskie 189 tyś, po drugie zasięg to 40km z 155mm L39 więć jak widac ....

Reklama