Reklama

Siły zbrojne

Stulecie rosyjskiego lotnictwa wojskowego

Obchody 100 lecia rosyjskiego lotnictwa wojskowego - fot. Marek Borawski
Obchody 100 lecia rosyjskiego lotnictwa wojskowego - fot. Marek Borawski

Rosja obchodzi stulecie swoich sił powietrznych. 12 sierpnia 1912 r. wydano w sztabie armii carskiego imperium rozkaz nr 397 o utworzeniu pierwszej jednostki lotniczej.

Obecnie formacja liczy 160 tys. żołnierzy i dysponuje ponad czterema tysiącami rozmaitych statków powietrznych. To daje Rosjanom drugie miejsce po USA.

Rocznica jest obchodzona bardzo hucznie, pokazy w powietrzu obejrzało ponad 150 tysięcy widzów. Na lotnisku Ramienskoje w Żukowskim zgromadzono wszystko, czym mogą pochwalić się rosyjscy lotnicy oraz wojska radiotechniczne i obrony powietrznej. Już w piątek zainteresowani mogli w Żukowskim zobaczyć bardzo atrakcyjną szczególnie dla fotografów próbę generalną przed wczorajszymi pokazami. Natomiast w sobotę miała miejsce część oficjalna. Wystawę sprzętu lotniczego i akrobacje lotnicze zobaczył m.in. prezydent Władimir Putin. W swoim przemówieniu wymieniał nazwiska sławnych pilotów (z Jurijem Gagarinem na czele) i konstruktorów (w tym Tupolewa, Suchoja, Iliuszyna i Jakowlewa). Przypominał zasługi wojenne od obrony powietrznej Moskwy i Sankt Petersburga (Leningradu) podczas drugiej wojny światowej, aż po Afganistan i Czeczenię. – Lotnictwo wojskowe zawsze było w naszym kraju traktowane szczególnie. I obecnie, gdy realizujemy w wielkiej skali plan przezbrojenia armii i floty, jednym z naszych kluczowych priorytetów bezwarunkowo musi być rozwój i doskonalenia sił powietrznych. Ich znaczenie będzie tylko rosnąć – powiedział prezydent. Putin obiecuje zarówno nowe wyposażenie (600 nowych samolotów i tysiąc śmigłowców do 2020 r.) jak i podwyżki płac dla żołnierzy, większe wsparcie socjalne dla ich rodzin, opiekę na weteranami itd. – Ludzie poświęcający się obronie ojczyzny, swojego narodu, powinni mieć godny poziom życia, odpowiadający znaczeniu i wielkości stojących przed nimi i przez nich rozwiązywanych zadań – dodał.

Piotr Falkowski
Reklama

Komentarze

    Reklama